Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Никъде в България не съм виждал овце да пасат при фотоволтаици"

Лавинообразен ръст на инвеститорски намерения за фотоволтаици в земеделски земи и пасища

Крупен инвеститор си е харесал 1300 декара пасища край великотърновското Ново село за фотоволтаична централа

пасища в Ново село
Снимка: Здравка Маслянкова

Расте броят на българските села, към чиито пасища и земеделски земи проявяват интерес крупни инвеститори за изграждане на фотоволтаични паркове на стотици и хиляди декара. В парламента има внесено предложение за въвеждане на мораториум за смяна предназначението на терените, върху които да се изграждат централите за енергия от възобновяеми източници, но политическо решение няма, а в Закона за земеделските земи има много „вратички“. 

Великотърновското Ново село е поредното, към чийто земи има инвестиционен интерес.

Голям инвеститор си е харесал 1300 декара пасища край великотърновското Ново село за фотоволтаична централа. Във Великотърновския общински съвет от месеци има депозирано инвестиционно намерение, но там не бързат да вземат решение. Преди няколко дена инвеститорът разпрати до медиите прессъобщение, че фотоволтаичната централа край Ново село може да бъде една от най-големите по рода си в Северна България, а при одобрение на проекта, Община Велико Търново ще се превърне в партньор на инвеститорите, като 3% от оборота на соларната централа ще се влива директно в местната хазна. Сумите могат да достигнат до 1 млн. лв. годишно, като солиден дял приходи са предвидени да се върнат и към Ново село.  

Земеделските земи не са най-добрият вариант за централи за енергия от възобновяеми източници, коментира за БНР кметът на Ново село Христо Христов: 

„От цялата гама възможности за производство на зелена енергия определено фотоволтаиците са възможно най-щадящите и най-компромисния вариант, но лично аз смятам, че не са земеделските земи точно местата за изграждане на такива системи“.  

Инвеститорът обяснява, че мястото ще си остане пасище и животновъдите ще могат да го ползват. Кметът на Ново село е скептик: 

„Единият от въпросите е свързан с ползването на пасищата за пасищни нужди. То е ясно, че няма да могат да бъдат очертавани и да се получават субсидии. Тревогата ми е провокирана от това, че никъде не съм виждал, поне в България, овце да пасат във фотоволтаици. Не съм виждал даже незаградена фотоволтаична централа. Все пак това си е енергиен обект и най-вероятно има изисквания към тези енергийни обекти и те пак трябва да бъдат заградени. Чудно ми е, може би ще предоставят ключ на фермерите или ще си отключват и ще ги пускат?“  

В Ново село има овцеферма с над 2000 животни, изградена там именно заради пасищата. Те се ползват и от други стопани. Иван Ефтимов е пастир на над 200 крави на тези пасища: 

„Няма как да стане. Животното ще направи някаква беля, не можем да го овардим. Накъде около 200 и кусур крави са и не вярвам как да стане - да пасат покрай това нещо. Ако направят тази работа, няма къде да пасат животните“.

Хората в Ново село са в пълно неведение за инвестиционното намерение за слънчевата централа върху 1300 декара от селските пасища и искат общоселско събрание: 

„Някои са притеснени. В неизвестност сме. Не е разяснено от до какво точно ще бъде, за колко време, как ще стане. Като направим такова събрание, да се проведе обсъждане. Не зная. Нямам притеснения. Всеки да си гледа работата, при мен няма нищо. Не сме говорили все още, не съм чувала за това, не съм запозната. Аз съм стар човек и не ме бърка, нито ми пречи, нито ще ми помогне и ползва. Инвеститорът все още не е идвал“. 

Във великотърновското село Леденик хората възроптаха, имаше събрание и протести, но Общинският съвет даде съгласието си за промяна на предназначението на 267 декара общински земи за частна фотоволтаична централа. В павликенското село Вишовград хората се готвят за протестен поход тези дни срещу решение на общинските съветници по същата причина.  

Тепърва ще обсъждаме този въпрос в нашата общност на чужденците в Ново село, казва ирландката Елинор Адамсън, която живее тук от 14 години: 

„По-добре за всички е селото да каже какво иска и какво не иска. Не мисля за коментар. Зная, че във Вишовград чужденците не искат там“. 

Христо Христов

Общинският съвет във Велико Търново е изискал становище по инвестиционното намерение за фотоволтаиците от кмета на Ново село. Той е категоричен, че ще го даде само след общоселско събрание, но не по-рано от зимата

„Няма да дам становище нито писмено, нито устно без да проведен обществено обсъждане по въпроса, на което обществено обсъждане да се вземе решение какви да бъдат въпросите на общото събрание на населеното място, на което да се вземе решение дали искаме фотоволтаична централа или не. Не смятам и не мога преди зимата да им отделя време, за да извършим всички тези процедури“. 

Инвестиционните намерения за фотоволтаици в земеделска земя, пасища и мери растат лавинообразно в цялата страна. Кметът на великотърновското Ново село е член на Управителния съвет на Националното сдружение на кметовете на кметства и кметските наместници. Христо Христов е песимист, че може да бъде проведен разговор по този въпрос с държавата: 

„То едва ли е възможно, почти нямаме резултати от всички провокации, които сме отправили до момента. Няма никакъв контрол. Основният проблем е това. Каквото и да ни обещаят, инструменти за контрол липсват напълно“. 

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17