Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС: Фирмите със 100 и повече служители задължително плащат заплатите по банков път

Снимка: Ани Петрова

Всички фирми със 100 и повече служители трябва задължително да плащат възнагражденията им по банков път, реши окончателно парламентът при гласуването на Бюджет 2023. Изискването няма да важи при еднодневните договори на сезонните работници.

Министърът на финансите Асен Василев потвърди, че има договореност с Асоциацията на търговските банки да бъдат премахнати таксите за най-нископлатените хора, чиито работодатели ще бъде длъжни да превежда парите им по банков път: 

"Базисната банкова сметка, която и сега съществува в закона, да е без такса и да може да се тегли до, мисля че размера на минималната работна заплата, също без такса. Нещо повече от това. Говорихме и с "Борика" във всички пощенски клонове да се инсталират терминали, на които да може да се тегли също без такса".
Въпросната промяна срещна критики от страна на опозицията, най-вече заради това, че в малките населени места няма банкомати и ПОС-терминали.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Капитанов

В областите Ямбол и Бургас ще се строят 70 площадки с наземни генератори с AgI за борба с градушките

За борба с градушките на територията на областите Ямбол и Бургас ще бъдат изградени 70 площадки с наземни генератори със сребърен йодид  AgI . Земеделското министерство планира те да влязат в действие през следващото лято.  Ямбол и Бургас са сред регионите, в които  няма възможност на градоносните облаци да се  въздейства с противоградни ракети или..

публикувано на 19.03.25 в 15:53
Пострадали при израелски въздушни удари сгради в град Газа, 19 март 2025 г.

Българин, служител в ООН, вероятно е загинал в Газа

Български гражданин, който работи в системата на ООН, е загинал днес в Газа, според постъпила предварителна информация в министерството на външните работи. От ведомството уточняват, че допълнителна информация ще може да бъде съобщена на по-късен етап, след като българската страна бъде запозната с резултата от извършваната от страна на..

публикувано на 19.03.25 в 15:46

Още един задържан във връзка с пожара в Кочани

Още едно лице е задържано за 48 часа във връзка с трагедията в Кочани, с което общият брой на обхванатите от тази мярка лица става 17, съобщи МИА. Прокурорът Люпчо Коцевски обяви, че бързо и ефективно разследване ще бъде извършено по най-професионален начин. По думите му това е много тежък, сложен случай, в който има много пострадали, посочва..

публикувано на 19.03.25 в 15:29

МОН предлага да има безплатни учебници за учениците от духовните училища

Учениците от духовните училища и децата в самостоятелна форма на обучение ще получават безплатни учебници. Това предлага образователното министерство.  Промените са предложени в наредба на правителството. След приемането им от кабинета – всички ученици от I до XII клас ще използват и безплатни познавателни книжки.  195 деца от детски градини се обучават..

публикувано на 19.03.25 в 15:26

НС прие увеличението на пенсиите с 8,6% от 1 юли

От 1 юли пенсиите ще бъдат увеличени с 8,6 на сто, реши парламентът при окончателното гласуване на закона за Държавното обществено осигуряване. Така минималната пенсия ще се увеличи до малко над 630 лева. От 1 април максималният осигурителен праг се увеличава до 4 130 лева, реши още пленарната зала. Минималният праг се увеличава от 933 на 1..

публикувано на 19.03.25 в 15:10
Андон Балтаков в СЕМ

Андон Балтаков: Радио "Свободна Европа" е подало иск срещу правителството на САЩ

След съботния указ на президента Тръмп да се преустанови финансирането на Агенцията на глобални медии на САЩ – Китай и недемократични държави вече тържествуват. Това е отзвукът, които срещаме сред професионалните среди и сред представители на Демократическата партия в САЩ, коментира бившият генерален директор на БНР Андон Балтаков в интервю..

публикувано на 19.03.25 в 15:02

ЕК: Страните членки да представят планове за инвестиции в отбранителната промишленост

Страните членки на ЕС трябва да представят национални планове за инвестиции в отбранителната промишленост, за да могат да ползват заеми по механизма "SAFE" - Security Action for Europe или Действие за сигурност за Европа. Това се казва в Бялата книга за бъдещето на европейската отбрана, която бе представена от върховния представител на ЕС по..

публикувано на 19.03.25 в 14:39