Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо МЗХ и МОСВ са дали отрицателни становища?

С предложенията за промени в Закона за водите се намалява сечта във вододайните зони

Инж. Димитър Куманов: Ще има повече вода, по-малко пластмасови бутилки и по-малко разходи за пречистване на водата

| Интервю
Димитър Куманов
Снимка: Здравко Петров

Вече два пъти законопроектът за промени в Закона за водите бива внасян и не се стига да разглеждането му, защото парламентът се разпуска. Сега отново се очаква неговото обсъждане. 

Според инж. Димитър Куманов, председател на сдружение "Балканка", по законопроекта има лавина от становища – едните в подкрепа, а другите в отрицание. Отрицателни становища са дали Министерството на земеделието и Министерството на околната среда и водите. Едно от министерствата, ангажирани с доставката на вода до населените места – МРРБ, въобще няма изразено становище.

В интервю за БНР Куманов призова за преразглеждането на някои от тях, за да може наесен промените да станат факт. Според него позицията на Министерството на земеделието е логична, но становището на МОСВ е "скандално, защото трябва да се борят за чистотата на водите, а правят точно обратното в това становище".

Със законопроекта се намалява добивът на дървесина във вододайните зони за питейните водоизточници, поясни Димитър Куманов в предаването "Преди всички".

"Забраняват се всички видове сечи – санитарни, принудителни, отгледни сечи се ограничават в пояс 2, до определени проценти, а в пояс 3 се допускат и възобновителни, но пак със сериозни ограничения."

Куманов е категоричен, че новите правила ще имат ефект – най-напред върху това да има вода в населените места, защото тези, в които няма, се обезлюдяват. На второ място, когато нямаш вода за пиене, започваш да купуваш бутилирана, отбеляза той.

"Заринахме се с шишета, реките ни се задръстиха тотално."

Ще се намалят и разходите за пречистване на водата, смята експертът. По думите му, при наводненията на много места хората са се оплаквали, че от чешмите им тече кал.

"Съпротивата на горските трябва да мине и през осъзнаването, че населението започва все повече да се ядосва и да се организира. С тези възражения, които са написали, поемат рискове за много сериозна репутационна щета", предупреди още инж. Димитър Куманов.

Куманов изрази обида от становището на МОСВ, в което било написано, че "Наредбата за санитарно-охранителните зони върши нещо" и оспори това – "нищо не върши, нула".

"Второто, което те твърдят, е че тези буферни зони, които са предложени за източниците без санитарно-охранителни зони, не вършело работа никаква. Те дори не са си чели националния каталог от мерки! Около тези източници, които нямат санитарно-охранителни зони, се определят граници точно каквито са на втори пояс на санитарно-охранителните зони, където ги има. Министерството има в националния си каталог от мерки 1:1 същите – те са преписани оттам тези буферни зони."

Инж. Куманов възрази и срещу мотива на екоминистерството, че нямало кой да осъществява контрол.

Димитър Куманов не открива противоречие между предложенията в Закона за водите, които ще намалят сечта и тези в Закона за горите, с които се увеличава разрешеното количество добивана дървесина за дърва за огрев.

Едното се отнася за източниците на питейно-битово водоснабдяване, а другото засяга сечите като цяло, свързани с доставката на дърва за населението, уточни той.

"Наистина много скандално, направено така, че кметовете да може да си ги изберем още сега. Само да напише ДПС имената им – кои да бъдат, и ГЕРБ вероятно. Защото всички знаят какъв феодализъм цари по малките населени места и точно раздаването на дървата е едно от нещата, с които се изнудва населението. Не го приеха."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13