Това не са сериозни критики, а смешен плач, с цел отвличането на общественото внимание от важните за деня теми. Това каза пред журналисти бившият служебен премиер Гълъб Донев, който коментира критиките на настоящия министър-председател Николай Денков и министри от кабинета към работата на служебното правителство.
"За тези два месеца редовното правителство се похвали с два законопроекта, които всъщност са разработени от служебното правителство. Всички останали законопроекти по Плана за възстановяване и устойчивост, които още Народното събрание не е разгледало и приело, са внесени от служебното правителство", отбеляза Донев.
"Перфектна сделка", споразумение, което гарантира енергийната сигурност и доставките на газ не само на България, а и за съседните държави от региона. Така Гълъб Донев определи споразумението на страната ни с турската компания "Боташ", което по-рано през деня премиерът Николай Денков и министърът на енергетиката Румен Радев определиха като неизгодно.
"Под прикритието на търговската тайна се оказа, че има сключен договор с много неизгодни и неравнопоставени клаузи за България", каза Николай Денков. По думите му турската фирма получава достъп до европейския и българския пазар, без обратното да е вярно.
Бившият служебен премиер Гълъб Донев контрира:
"Това е една безпрецедентна сделка, която постигна България с турската страна и конкретно споразумението с "Боташ". България е в изгодна позиция. Европейската комисия преди това прави няколко опити да сключи такава сделка с Турция и не успя. Така че, за България чрез тази сделка, тук не става въпрос за доставка на природен газ само за българския пазар, тук става въпрос за достъп до газопреносната система на Турция, която е свързана с абсолютно всички нейни съседни държави и за безпрепятствен достъп до всички терминали за втечнен газ в Турция", каза Донев.
Той тълкува критиките на сегашното редовно правителство от гледна точка на високият рейтинг, с който е приключило мандата си служебното :"Обикновено всички правителства в края на мандата си излизат с много нисък рейтинг. Служебното правителство излезе с рейтинг, който не е удобен на политическите сили. Редовното правителство още не може да догони този рейтинг, който има служебното правителство. Нормално е редовните правителства да стартират с висок рейтинг, с кредит на доверие, който им се гласува - и от страна на политическите партии в парламента, и от страна на гражданите, но това не се случи с това правителство, то тръгна с изключително нисък рейтинг", коментира Гълъб Донев, който е началник на кабинета на президента Румен Радев.
Бившият служебен премиер изрази надежда редовното правителство да издържи: "На България ѝ трябва редовно правителство, на България ѝ трябва предвидимост в действията на правителството, на България ѝ трябва правителство, което да познава и да води държавните дела по обществения дневен ред, не по политическия".
Гълъб Донев коментира част от теми, свързани с договорите за поддръжка на пътищата с Агенция "Пътна инфраструктура", хеликоптерната помощ и бюджета, които бяха засегнати на днешната пресконференция на представители на правителството: "Това са стари проблеми, които служебното правителство реши. Всичко това подлежи на контрол, но предполагам, че за всички тези въпроси ще има отговор от служебните министри“, каза Донев.
Гълъб Донев коментира темата на поклонение пред бившия министър на труда и социалната политика Иван Нейков в столичния храм "Света София".В София за четвърти пореден път излизат на протест под надслова: "Срещу безхаберието на пътя в Княжево", организиран в социалните мрежи от Гражданска инициатиатва "Княжевецъ". Акцията е планирана за 18 часа, на кръстовището на булевард "Цар Борис Трети" и Панорамен път. По отсечката минава натовареният трафик към Перник. Исканията на протестиращите..
През април природният газ да поевтинее с 14,3 процента. Това предлага на енергийния регулатор изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин Синабов. "Очакваната цена за месец април е с приблизителен размер на 75 лева за мегаватчас. Причината за значителното намаление на цената на природния газ са съответно по-ниските заявки за..
От Европейската прокуратура потвърдиха за БНР, че българският европейски прокурор Теодора Георгиева е временно отстранена от длъжност. Новината се появи късно снощи в отделни медии. Европрокуратурата с информация за временното отстраняване на Теодора Георгиева Новината бе потвърдена от говорителката на Европейската прокуратура..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че не се е срещал с европейския прокурор Теодора Георгиева: "Тя си е с Петьо Европо. Аз нямам спомен да съм се виждал с тази госпожа. Ако съм я виждал, тя няма да повдига само обвинение по кметовете на ГЕРБ". Според Борисов разследването на Европейската прокуратура ще завърши успешно:..
Медиите имат много важна роля в ежедневието на децата. Във Финландия медийната грамотност започва още от детската градина . Медийното образование е вградено в ранното детско образование. Това обясни в интервю за БНР Лаури Палса, постдокторант в Университета на Ювяскюля и председател на Финландското общество за медийно образование...
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков получи официално обвинение за заплахи във връзка с обществени поръчки към бившия министър на електронното управление Александър Йоловски. Той е с мярка за неотклонение "парична гаранция" от 10 хиляди лева, но се закани да я обжалва. След предяваването на обвинението Петков заяви, че..
Депутатите от партия "Величие" предлагат на останалите парламентарни сили декларация за етично поведение на народните представители в 51-вото Народно събрание. Текстът, изчетен от депутата от партията Мария Илиева, ще бъде предоставен на останалите парламентарни групи. От "Величие" посочват, че осъзнават своята отговорност пред българските..
София е с традиции в градоустройството, имала е канална мрежа, водопроводна, преди 2000 години, а сега градски тоалетни няма . Това каза в..
Става дума за едно набеждаване , посочи пред БНР Димитър Иванов, професор по "Национална сигурност и лидерство" в УниБИТ, бивш офицер от Държавна..
Важните теми са какво правим с корупцията. Но не задаваме корупцията като въпрос, защото тя властва на всички възможни нива . Това коментира пред БНР..