Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юли е бил най-горещият месец в историята на измерванията

Снимка: Pixabay

Рекорд с катастрофални последици за света - месец юли през 2023 г. е бил най-горещият месец в историята на измерванията на Земята, потвърди Европейската служба за климатичните промени "Коперник", цитирана от АФП и БТА.

Изминалият месец, белязан от горещи вълни и пожари по целия свят, е бил с 0,33 градуса по Целзий по-горещ от месеца, който държеше рекорда досега - юли 2019 г., когато средните температури на планетата достигнаха 16,63 градуса по Целзий. Температурата на въздуха е била 0,72 градуса повече от средните стойности за юли за периода 1991 г.-2020 г., се посочва в бюлетина на "Коперник". Още на 27 юли учените прогнозираха с голяма вероятност, че юли 2023 г. ще бъде най-горещият в историята на измерванията за всички сезони.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза неотдавна, че човечеството е излязло от ерата на глобалното затопляне и е навлязло в "глобално кипене".

Температурата на повърхността на световния океан също е ненормално висока от април тази година и достигна безпрецедентни нива през юли. На 30 юли бе постигнат абсолютен рекорд със стойност от 20,96 градуса по Целзий, като през целия месец температурата на водата на повърхността е с 0,51 градуса по Целзий над средните стойности за периода 1991 г. - 2020 г.

"Станахме свидетели на нови рекорди на глобалните температури на въздуха и на повърхността на водата през месец юли. Тези рекорди имат тежки последици за хората и за планетата, които са изложени на екстремни явления, които стават по-чести и по-интензивни", каза Саманта Бърджис, заместник-директор на Европейската служба за климатични промени "Коперник".

Признаците на глобално затопляне, причинено от човешка дейност, включително използването на изкопаеми горива, се проявяват едновременно по целия свят. Райони в Гърция и Канада бяха опустошени от пожари, имаше ужасни наводнения, съкрушителна горещина порази Южна Европа, Северна Африка, южните райони на САЩ и части от Китай, който за кратко бе поразен и от проливни дъждове.

Климатолозите от международната мрежа World Weather Attribution вече заключиха, че последните горещи вълни в Европа и САЩ биха били практически невъзможни без последиците от човешката дейност.

По данни на "Коперник" морският лед в Антрактическия океан е достигнал най-ниското си ниво през месец юли тази година от началото на спътниковите наблюдения, до 15 на сто под средните стойности за месеца.

"2023 г. е третата най-гореща засега с 0,43 градуса по Целзий над средните стойности" и "средната глобална температура за месец юли е с 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива", подчерта Саманта Бърджис.

Стойността от 1,5 градуса по Целзий е силно символична, защото това е най-амбициозната цел на Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничаване на глобалното затопляне. Прагът обаче засяга средните температури за дългогодишни периоди, а не само за един месец.

"Дори и всичко това да е само временно, то показва спешната нужда от предприемането на амбициозни усилия за намаляване на глобалните емисии парникови газове, които са основна причина за тези температурни рекорди", заключава Бърджис.

2023 г. вероятно няма да спре да подобрява рекорди. "Очаква се сравнително топъл край на 2023 г. заради развитието на феномена Ел Ниньо", посочват от "Коперник". Климатичният феномен над Тихия океан е синоним на допълнително затопляне.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Запрянов, министър на отбраната

Министър Запрянов проведе поредица от срещи по време на Мюнхенската конференция по сигурността

Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари, съобщават от пресцентър на министерството. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в..

публикувано на 14.02.25 в 20:57

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Четирите потребителски организации, които инициираха вчерашния бойкот срещу търговските вериги, определиха акцията като "успешна" и призоваха за втори ден на бойкот на големите супермаркети. Федерацията на потребителите в България,   сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива"..

обновено на 14.02.25 в 20:46

Пострадалата вчера при катастрофа в Русе жена е все още с опасност за живота

37-годишната жена, която пострада вчера при катастрофа в Русе, все още е с опасност за живота, а от болницата призовават за кръводарители. Инцидентът стана вчера в ранните следобедни часове, когато на кръстовище два автомобила катастрофират и при сблъсъка единият напуска платното за движение и удря преминаващата по тротоара жена с двете й..

публикувано на 14.02.25 в 20:12
Маестро Найден Тодоров

Найден Тодоров: За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата

За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата.  Това заяви пред БНР Найден Тодоров , диригент на Софийската филхармония, бивш министър на културата.  "Тя е направена по начин, който в момента не работи нормално. Културните институти не работят за това да се развива културата, те трябва да печелят по някакъв начин пари, за..

публикувано на 14.02.25 в 19:45
Среща на Томислав Дончев с експертната мисия на МВФ

Томислав Дончев: България е изпълнила реформи във връзка със следващите плащания по ПВУ

България е изпълнила реформи, които отговарят на следващите плащания по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Това е заявил вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на среща с експертната мисия на Международния валутен фонд, съобщиха от министерството. Дончев е посочил, че "в момента преговаряме с Европейската комисия..

публикувано на 14.02.25 в 18:59
Пресконференция на Володимир Зеленски в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността

Джей Ди Ванс разговаря с Володимир Зеленски на конференцията по сигурността в Мюнхен

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс разговаря с украинския президент Володимир Зеленски в кулоарите на конференцията по сигурността в Мюнхен. Срещата продължава, не се съобщават повече подробности.  По-рано Зеленски обяви, че е готов да се срещне лице в лице с руския президент Владимир Путин веднага щом Киев и неговите съюзници се..

публикувано на 14.02.25 в 18:55
Николина Ангелкова

Николина Ангелкова: Необходима е нова стратегия за туризма

Необходима е нова стратегия за туризма. Това обясни пред БНР Николина Ангелкова, бивш министър на туризма.  "Тя трябва да бъде разработена не само от министерството, но и с участието на бранша, на общините и на НПО-та.  Министър Боршош и еврокомисарят по туризъм обсъдиха позиционирането на България на световния туристически пазар Да се..

публикувано на 14.02.25 в 18:40