Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Италия - царството на диджестивите

| обновено на 13.08.23 в 07:36
Снимка: www.pixabay.com

Традиционното италианско меню е оформено така: предястие, макарони или паста, а после месо, риба, десерт, кафе и amazza caffè. Или след кафето се пие “убиецът на кафето” - диджестивът - алкохолна напитка за храносмилане. Сервира се до 40 грама като може и да е горчив. Известен е като амаро или битер заради вкуса от билките, от които е направен.
 

Като мост от кафето към диджестива може да послужи Caffè delmarinaio - този от крайбрежието на градчето Сан Бенедето дел Тронто (област Марке), който е съчетание от кафе, билки и алкохол. Пие се топъл - хем сгрява, хем държи будни излезлите в морето рибари.

В Италия има 20 области - всяка с най-различни храносмилателни по направа и вкус напитки, а и е трудно да се изброят всичките, казва кореспондентът ни в Италия Елена Шаханова:
„Има редица по-особени. Но най-напред  трябва да се каже нещо също важно: италианците пият ракия след хранене за храносмилане. Ако случайно си поръчате по нашенски, ще ви погледнат смаяно, че даже и уплашено, че ще ви стане лошо...Обяснете, че сте калени в тази наша традиция!“

„По повод, че ракията е сериозно питие - подарих на мой чичо бутилка Limoncello – диджестива от лимони. Погледна той бутилката, поразгледа я, отвори я и каза: „Какъв е тоз парфюм? Я, си го вземи! Благодаря ти, все пак!“. Следващият път му занесох чудна ракия от област Венето и всичко си дойде на мястото!“, добави тя за предаването "Летни нощи" по програма "Хоризонт".

Лимончелото не е парфюм, а много вкусна и ефикасна за храносмилането напитка. Създадена е най-напред в района на Соренто, където расте местен сорт лимони. То вече се прави и по други места в южната част на Италия като е важно лимоните да са откъснати от дървото и да не са обработвани с никакви химикали. Или както се казва "истински лимони". 

Същото се отнася и за диджестива от портокали – казва се Arancino. Правят се още ликьори от дафинов листкоприва и мента. Елексир е и ликьорът от орехиВ област Пиемонте и алпийската долина Вале д‘Аоста диджестивът от различни билки е Gennepi, а за остров Сардиния типичен е този от плодовете на растението мирта.

На остров Сицилия в района на Катания "Il fuoco del vulcano" или "Огън от вулкана" е диджестив от запарка на билки от снагата на вулкана Етна и листенца от рози. Произведен е по древна рецепта, останала непроменена във времето с високо алкохолно съдържание от 70%. Нито върти, нито боли глава от него. 

И от "Ликьора на вещиците", който е 40 градуса също. Създаден е в град Беневенто (област Кампания) и е свързан с легенда за вещици в този край. Слави се със свободния си дух, наследен от синити, римляни и лонгобарди, живели някога в този планински район.

Жените се занимавали с билкарство. Правели различни целебни напитки и през Средновековието започнали да ги смятат за вещици. Според легендата нощем те се събирали и танцували край орехово дърво, давайки живот на магическа отвара за влюбените. 

По този повод журналистът Федерико Куаранта в предаването си “Il Provianciale” по първи канал на обществената телевизия РАИ, посветено на вещиците от Беневенто и ликьора, казва :

Познанието и знанието винаги са били плашещи и затова се чудя каква може да е вината на тези жени, смятани за демонични, еретични, опасни, когато дълбоко в себе си са искали само да изживеят свободата си? Знаели са да четат, да пишат. Познавали са билките и са лекували, когато медицината за недотам заможните дори не е съществувала. И Средновековният свят ги е смятал за демони, които трябва да бъдат изгонени само заради това, че не са искали да се подчинят на патриархалното общество. Разпространители на страх винаги е имало! Но тази толкова дълбоко вкоренена легенда се превръща  в плодородно семе, от което поникват социални предприемачески идеи и дори литературен конкурс с голяма стойност“.

Това плодородно семе пониква през 1860г., когато предприемчивия Джузепе Алберти решил да превърне познанията за растителните и билкови продукти на набедените и отхвърлени жени в напитката, носеща името им. “Ликьора на вещиците” се прави от над 70 билки, а жълтият му цвят се дължи на шафранаНаслаждавали му се още тогава от кралството на Двете Сицилии. На негово име е ежегодната международна литературна награда, печелена от  Умберто Еко, Алберто Моравия и др. 

Италия все още е страната-производител с най-голям брой битери в света, вариращи от вермути до ликьори. Най-добрият диджестив в света за 2023 година е италианският  "Амаро Камати", отличен на световния конкурс за напитки в британския град Норич за най-добър италиански билков ликьор и със златен медал за италиански диджестив. Създаден е преди век в крайморското селище Реко, област Лигурия - от този край е и групата Ricchi e poveri. 

По публикацията работи: Зорница Близнашка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър вече имат мобилно приложение за сравняване на цените на плодове и зеленчуци

На разположение на потребителите в Кипър вече е мобилно приложение „електронна кошница“ за цените на плодовете и зеленчуците, съобщи земеделският министър Мария Панайоту по време на предпразничната си обиколка в супермаркети.  Днес, денят преди Коледа, по традиция се очаква да бъде най-комерсиалният ден в годината, казаха от Кипърската асоциация..

публикувано на 24.12.24 в 03:22
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13