Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Почти невъзможно е да се стигне до обща валута на страните от БРИКС

По-лесната част е да се намали търговията в долари, по-трудната е промяната в т. нар. базови активи, коментира икономистът

| Интервю
Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

Започва тридневната среща на върха на страните от БРИКС в Йоханесбург, Южна Африка.

БРИКС на този етап е форум, на който се обсъждат въпроси на търговията, задълбочаването на търговските връзки и усилията за засилване на дедоларизацията, заяви в интервю за БНР икономистът Стоян Панчев от Експертният клуб за икономика и политика.

Основното, което се промени след началото на войната в Украйна е, че страните в този съюз се опитват по-активно да изместят еднополярната финансово-парична система с нейна алтернатива – доларът да бъде изместен от друга форма на финансова комуникация между страните от тази част от света, които са в някаква форма на конфликт със САЩ, посочи той.

На този етап търговията помежду им започва да се променя от долари в юани, рупии, рубли и т.н. По-лесната част е да се намали търговията в долари, по-трудната е промяната в т. нар. базови активи, върху които стъпва финансовата система – американските държавни ценни книжа продължават да изпълняват тази роля в световната финансова система. Всички големи централни банки от групата на БРИКС закупуват злато с идеята да го използват като основен базов актив, поясни експертът в предаването "12+4".

"Най-ключовият въпрос пред страните членки е как да решат този проблем с резервите. На този етап световните резерви се държат основно в американски държавни ценни книжа. Има някакъв ефект на отделяне от американската система, но когато базата продължава да е стъпила на практика на американски дълг, зависимостта на тези страни към американската финансова система остава."

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Частичното намаляване на зависимостта от долара е свързано на първо място с търговията на ресурси във валути на страните от общността БРИКС, отбеляза икономистът. Той даде примери с търговия на саудитски петрол в юани и на руски газ в рупии.

Създадена е банка за развитие, която е разположена в Шанхай и финансира основно инфраструктурни проекти. Тази банка ще дава кредити и в някои от валутите на своите членове, така че да се допълни процесът на откъсване от финансовата система на САЩ, описа част от процесите Стоян Панчев.

Държавните глави на Китай и Южна Африка Си Дзинпин и Сирил Рамафоса на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург  Снимка: ЕПА/БГНЕССеквестирането на руски активи след началото на войната до голяма степен е ускорило дедоларизацията, смята Панчев.

Почти невъзможно е обаче да се стигне до обща валута на страните от БРИКС, изрази мнение икономистът. По думите му "това е почти абсурдно като идея". За сравнение той направи паралел с еврозоната, която въпреки предпоставките за конвергенция, "има огромни проблеми, които не само не се решават, а се задълбочават".

От 15 подали заявления за участие в БРИКС се очаква 4-5 да бъдат приети – това са страни от Глобалния юг, сред които Иран и Индонезия, допълни още Стоян Панчев в началото на срещата на страните от съюза в Южна Африка.

"Това, което ги обединява, е противопоставянето със САЩ. Те смятат, че техният геостратегически интерес е да имат комуникация и с блок от държави, които се опитват да изградят алтернативна система."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармцевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39