Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавният департамент на САЩ одобри евентуалната продажба на военни машини Stryker на България

Пехотна превозна машина M1126 Stryker
Снимка: en.wikipedia.org

Тази предложена продажба ще подкрепи целите на външната политика и националната сигурност на Съединените щати, като помогне за подобряване на сигурността на съюзник от Организацията на Северноатлантическия пакт.

Предложената продажба ще подобри способността на България за бързо разгръщане на пехотата и силите. България ще използва тази засилена способност за укрепване на отбраната на страната и възпиране на регионални заплахи. България няма да има затруднения да приеме това оборудване и услуги във въоръжените си сили, посочват от Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на Пентагона

Главният изпълнител ще бъде General Dynamics Land Systems, Anniston, AL.

Изпълнението на тази предложена продажба ще изисква 20 представители на изпълнителя на Stryker да пътуват до България за 24 месеца, за да осъществят логистична поддръжка, обучение и поддръжка при сглобяване на компоненти.

Държавният департамент на САЩ одобри евентуалната продажба на бронетранспортьори Stryker на България на приблизителна цена от 1,5 млрд. долара, съобщи в петък Пентагонът, предаде Ройтерс.

Продажбата на съюзника на НАТО България ще се състои от 183 превозни средства от фамилията Stryker, включително превозни средства на пехотата, командни превозни средства и превозни средства за медицинска евакуация, посочи Пентагонът.

В петък Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на Пентагона уведоми Конгреса за възможната продажба.

Въпреки одобрението на Държавния департамент, уведомлението не показва, че е подписан договор или че преговорите са приключили, посочва Ройтерс.

Пентагонът каза, че General Dynamics Corp е главният изпълнител на въоръжението.



Тази предложена продажба ще подкрепи целите на външната политика и националната сигурност на Съединените щати, като помогне за подобряване на сигурността на съюзник от Организацията на Северноатлантическия пакт.

Предложената продажба ще подобри способността на България за бързо разгръщане на пехотата и силите. България ще използва тази засилена способност за укрепване на отбраната на страната и възпиране на регионални заплахи. България няма да има затруднения да приеме това оборудване и услуги във въоръжените си сили, посочват от Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на Пентагона

Главният изпълнител ще бъде General Dynamics Land Systems, Anniston, AL.

Изпълнението на тази предложена продажба ще изисква 20 представители на изпълнителя на Stryker да пътуват до България за 24 месеца, за да осъществят логистична поддръжка, обучение и поддръжка при сглобяване на компоненти.

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Среща на Томислав Дончев с експертната мисия на МВФ

Томислав Дончев: България е изпълнила реформи във връзка със следващите плащания по ПВУ

България е изпълнила реформи, които отговарят на следващите плащания по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Това е заявил вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на среща с експертната мисия на Международния валутен фонд, съобщиха от министерството. Дончев е посочил, че "в момента преговаряме с Европейската комисия..

публикувано на 14.02.25 в 18:59
Пресконференция на Володимир Зеленски в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността

Джей Ди Ванс разговаря с Володимир Зеленски на конференцията по сигурността в Мюнхен

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс разговаря с украинския президент Володимир Зеленски в кулоарите на конференцията по сигурността в Мюнхен. Срещата продължава, не се съобщават повече подробности.  По-рано Зеленски обяви, че е готов да се срещне лице в лице с руския президент Владимир Путин веднага щом Киев и неговите съюзници се..

публикувано на 14.02.25 в 18:55
Николина Ангелкова

Николина Ангелкова: Необходима е нова стратегия за туризма

Необходима е нова стратегия за туризма. Това обясни пред БНР Николина Ангелкова, бивш министър на туризма.  "Тя трябва да бъде разработена не само от министерството, но и с участието на бранша, на общините и на НПО-та.  Министър Боршош и еврокомисарят по туризъм обсъдиха позиционирането на България на световния туристически пазар Да се..

публикувано на 14.02.25 в 18:40

Мюнхенска конференция по сигурността: Киев и Европа да не бъдат изключвани от мирните преговори

С безпокойство и призиви да не бъдат изключвани от мирните преговори нито Киев, нито Европа започна Мюнхенската конференция по сигурността. В първия ден на форума, на който няма официални руски представители, бяха отправени призиви за разумен и цялостен подход към разговорите за спиране на огъня. Ако Украйна загуби войната, това ще се отрази..

публикувано на 14.02.25 в 18:16
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института

Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на образованието Красимир Вълчев във връзка с медийна информация, че доскорошният служебен министър на образованието проф. Галин Цоков вече е директор на Института по образованието - структура към МОН,..

публикувано на 14.02.25 в 17:51

Във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите

С празнични шествия и ритуално зарязване на лозята във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се включи в честванията в Лясковец, а вицепрезидентът Илияна Йотова празнува в Сухиндол. За 160-а година в лозаро-винарското градче Сухиндол, наричано от 1909 година..

публикувано на 14.02.25 в 17:45
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил

Равнището на радиацията около АЕЦ "Чернобил" остава нормално след експлозията

Равнището на радиацията около атомната електроцентрала в Чернобил остава нормално след експлозията, която се случи снощи по време на поредните въздушни удари на Русия срещу Украйна. Това съобщиха от Международната агенция за атомна енергия, която разполага със свой екип в централата, и украинските власти. Руски дрон е ударил АЕЦ..

публикувано на 14.02.25 в 17:43