Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В комисия: Управляващите и ДПС гласуваха забраната за внос на украинско зърно да отпадне след 15 септември

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Управляващите и ДПС гласуваха забраната за внос на украинско зърно в страната да отпадне след 15 септември. Проекторешението бе прието от Комисията по икономическа политика в парламента без предварителен анализ. Предстои окончателното му гласуване в пленарната зала на Народното събрание. 

Предложението беше внесено от група депутати, сред които съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Делян Пеевски от ДПС. 

Ограничението, което Европейската комисия въведе в полза на петте най-засегнати страни, сред които и България, през територията им да преминава само транзитно зърно, но без да се продава на вътрешния им пазар, изтича в петък.

На извънредно заседание Комисията по икономическа политика в парламента прие проект на решение за позицията на страната ни, според което забраната за внос на украинско зърно след 15 септември да отпадне.

Председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите Илия Проданов предупреди:

"Говорим за оцеляване на сектор "Животновъдство", говорим за оцеляване на сектор "Зърнопроизводство",  говорим за оцеляване на сектор "Пчеларство" - просто всички тези сектори са подложени на ужасен натиск и дъмпинг от Украйна".

По време на дебатите Деян Николов от "Възраждане" определи проекторешението на България като национално предателство, прието без аргументация и заради геополитически интереси:

"Ако управляващото мнозинство имаше поне малко доблест, би следвало  ние да направим анализ какви ще бъдат щетите за нашите производители. В един ден един човек - Кирил Петков, с Делян Пеевски се събуждат и решават, че трябва да вкарат едно такова решение".
Даниел Лорер от "Продължаваме промяната" призна, че подобно решение е неоснователно на този етап и заяви:

"Решението на Европейския съюз за този мораториум не пречи на солидарността ни с Украйна и тяхната борба, тъй като то позволява транзит. Доколко ние като българската държава сме успели да осигурим този транзит така, че той да е наистина транзит, е също въпрос, на който аз бих искал да видя отговор преди да взема решение.

За целта би трябвало компетентният орган -  в случая КЗК, да изкаже мнение. Вероятно е необходимо и ДАНС да се изкаже - дали е имало нелегален внос на такова зърно". 

С проекта на българската позиция се посочва, че страната ни не подкрепя удължаването на извънредната мярка за забрана на вноса в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия на зърно от Украйна, като се възлага на правителството да предприеме необходимите действия за изразяването на позицията.

Темата за вноса на украинско зърно беше коментирана днес и от земеделския министър Кирил Вътев, който покани на среща всички готови на протест браншови организации от сектора. Но в крайна сметка в агроведомството се явиха единствено представители на пчеларите. 
Междувременно Полша, Румъния и Унгария - три от страните, в които ефектът от украинския безмитен внос на вътрешните пазари ги накара да поискат забраната - се обявиха за нейното удължаване

Букурещ и Будапеща заявиха позицията си след среща на земеделските им министри в Румъния, а полският премиер Матеуш Моравецки каза, че ако Еврокомисията отмени общата забрана, страната му ще наложи собствено ембарго:
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израелски военни самолети нанесоха удари на сирийска територия

Палестинската групировка "Хамас" съобщи, че нейна делегация в египетската столица Кайро е постигнала споразумение с Израел по претърпялата застой първа фаза на влязлото в сила на 19-ти януари примирие в Ивицата Газа. Договорено е било незабавното освобождаване от израелски затвори на над 600 палестинци в замяна на телата на четирима..

публикувано на 26.02.25 в 08:46
Новият президент на Кипър Никос Христодулидис

Проект за мащабна данъчна реформа ще бъде представен в Кипър

В Кипър предстои увеличаване на необлагаемия доход, намаляване на данъчната тежест за бизнеса, въвеждането на зелени данъци. Това е част от предстоящата данъчна реформа, която ще бъде представена днес, съобщиха от финансовото министерство. Тя трябва да се реализира догодина. Предлаганите промени предвиждат цялостна данъчна реформа, която ще..

публикувано на 26.02.25 в 08:37

Петър Петров, "Възраждане": Никой не попита обикновените хора с референдум за еврото

Има ли притеснения сред българските граждани заради очакваното въвеждането на еврото? Велина Махлебашиева провери какви са настроенията в Габрово. Цялата анкета може да чуете в звуковия файл.  

публикувано на 26.02.25 в 08:30
Цветелина Пенева

Цветелина Пенева: ЦИК се опитва да прехвърли правомощия за машините

Машините за гласуване да получат законов статут на критична информационна инфраструктура, обвързана с националната сигурност. За това се настоява в доклад на ЦИК. "Тази теза на ЦИК не е нова. Темата е засегната не само в последния доклад за изборите, които проведохме през 2024 г. И през 2022 г., и през 2023 г. в докладите, които настоящият..

публикувано на 26.02.25 в 08:27

Три комисии в НС обсъждат проектобюджета на общественото осигуряване

В социалната комисия предстои обсъждане - съвместно с комисиите по бюджет и финанси и здравеопазване - на проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за тази година. Той предвижда от 1 юли пенсиите за трудова дейност, отпуснати до края на 2024 година, да бъдат увеличени по т.нар. швейцарското правило с 8,6 на сто. В проекта е..

публикувано на 26.02.25 в 08:17

В Плевен започват проявите, посветени на Националния празник 3 март

Множество културни и спортни прояви , посветени на Националния празник 3 март, започват в Плевен.  Те са  организирани от Община Плевен и Регионалния военно-исторически музей. След близо 20-годишно прекъсване в Плевен отново ще има тържествена заря-проверка на 3 март, на пл. "Възраждане", която ще започне в 18.30 часа. Преди тържествената..

публикувано на 26.02.25 в 08:04
В събота протестиращите заляха сградата на ЕК в София с червена боя

Нов протест на "Възраждане" срещу еврото - пред парламента

Дневният ред на Народното събрание и началото заседанието може да претърпят промени заради обявения нов протест на "Възраждане" срещу въвеждането на еврото у нас. От партията поканиха всички български граждани да се включат и да заявят пред депутатите мнението си за влизането на България в еврозоната. Очаква се протестът да започне в 8..

публикувано на 26.02.25 в 08:03