Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зеленски приветства премахването от ЕК на забраната за износ на украинско зърно

Украйна ще отговори цивилизовано на решенията на съседите за нейното зърно

Снимка: Facebook /Володимир Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на ЕС да не удължава допълнително забраната върху износа на зърно от Киев, но каза, че правителството му ще реагира "цивилизовано", ако страни членки на ЕС нарушат правилата на съюза, предаде Ройтерс.

"Това е пример за истинско единство и доверие между Украйна и ЕС. Европа винаги печели, когато правилата и споразуменията се прилагат", написа Зеленски в приложението за съобщения Telegram.


Веднага след обявяването на решението на ЕК обаче Полша, Словакия и Унгария заявиха, че ще наложат собствени ограничения върху вноса на украинско зърно.

Говорейки в редовното си видеообръщение, Зеленски каза, че Украйна се нуждае от подкрепа от своите съседи по време на войната срещу Русия и е важно за европейското единство "да работим на двустранно ниво с нашите съседи".

"И ако решенията на нашите съседи не са добросъседски, Украйна ще отговори по цивилизован начин", добави той.

Украинският премиер Денис Шмихал също приветства хода на ЕС като "законен и справедлив" и обвързан да помогне за поддържането на световната продоволствена сигурност.

"Ние призоваваме отделните държави членки на ЕС да се въздържат от незаконни, едностранни ограничения върху украинските селскостопански стоки. Такива ограничения могат да станат обект на арбитраж със Световната търговска организация", написа той в Telegram.

Шмихал каза още, че Украйна е готова да работи с Комисията и съседните държави и изрази увереност, че "ще излезем с обща визия и взаимноизгодни подходи".

Земеделските производители в петте съседни на Украйна държави изразяваха многократно оплаквания от пренасищането с продукти, което удря вътрешните им цени и ги тласка към фалит, напомня Ройтерс.

Страните, с изключение на България, настояваха за удължаване на забраната, която изтича днес, 15 септември.

Правителството на Румъния, което за разлика от колегите си от Полша, Унгария, Словакия и България не наложи едностранно забрана преди месец май, заяви в петък, че "съжалява, че не може да бъде намерено европейско решение за удължаване на забраната".

То добави, че чака Украйна да представи до 18 септември своя план за действие от мерки за предотвратяване на скока на вноса, преди да реши как да защити румънските фермери.

Според Румъния над 60% от алтернативните потоци с украинско зърно преминават през територията й главно през река Дунав и нейните фермери заплашиха с протести, ако забраната не бъде удължена.

През последната година Украйна пренасяше 60% от износа си през т.нар. "пътища на солидарност" и 40% през Черно море благодарение на договорената с помощта на ООН и Турция зърнена сделка с русия, от която обаче Москва се отказа през юли.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13