Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС: Комисията за противодействие на корупцията - 3 членове, юристи или икономисти

Снимка: БГНЕС

Юристи и икономисти със седемгодишен стаж в службите ще се борят с корупцията по високите етажи на властта. Това окончателно записаха депутатите с приетите текстове в Закона за противодействие на корупцията, внесен от ГЕРБ-СДС.

Комисията за противодействие на корупцията ще се състои от трима членове, които ще се избират с мнозинство от две трети от Народното събрание. 
Днес депутатите успяха окончателно да прокарат някои промени в Закона за противодействие на корупцията, пряко свързани с реформа на настоящата КПКОНПИ и разделянето ѝ на две - Комисия за противодействие на корупцията, която да поеме случаите на корупция и конфликт на интереси, и другата, която ще се занимава с проверките за незаконно имущество и конфискацията му.

Новата Комисия за противодействие на корупцията ще  трябва да разследва лица, заемащи високи публични длъжности, за корупционни престъпления, конфликт на интереси и несъвместимост на имуществото им с декларираните доходи.

Кръгът на лица, който ще е обект на дейността на комисията, е широк – президент, депутати и евродепутати, министри, конституционни съдии, членове на регулаторни органи и до ръководителите на БЧК и публичните възложители на обществени поръчки.

Депутатите окончателно записаха, че юристите в комисията трябва да имат поне седем години юридически стаж, а икономистите -  поне седем години опит в службите за сигурност. 

Новата комисия ще е с шестгодишен мандат, като всеки от членовете ще я председателства за по две години, а редът на ротацията ще се определя с жребий.

По предложение на ПП-ДБ се реши членовете да имат право само на един мандат.

Почти единодушно, по предложение на ИТН, се реши да бъде завишен юридическият стаж или стаж в службите за сигурност и обществен ред за директор на Специализираната дирекция "Противодействие на корупцията " - от 5 на 10 години.

Депутатите подкрепиха още членовете на Антикорупционната комисия да се избират от парламента с мнозинство от две трети.

Спор възникна при първоначално предвидения петгодишен юридически стаж или стаж в службите за директор на Специализираната дирекция "Противодействие на корупцията". 

По предложеното възразиха Станислав Богдански от "Има такъв народ" и Бойко Рашков от ПП-ДБ:

"Не е необходимо да има юридически опит в службите за сигурност. Той може да има юридически опит в някоя неправителствена организация, занимаваща се със защита правата на животните, и това ще бъде достатъчно той да заеме длъжността директор на Специализирана дирекция "Противодействие на корупцията" и този човек да отговаря за разследването на корупционно поведение и корупционни престъпления сред висшите етажи на властта. Абсолютно недопустимо", посочи Богдански.

"Очевидно на голяма част от народното представителство изобщо не е ясно как се изгражда един разследващ орган. Понятие няма някой, който предлага това ние да го приемем", каза Рашков.

Мнозинството подкрепи и предложение на ДПС за нов член 16 А в Закона за противодействие на корупцията, представен от Хамид Хамид:

"При наличие на законен повод за започване на разследване срещу директора и заместник-директорите на Специализирана дирекция "Противодействия на корупцията", както и в случай по член 212, алинея 2-ра от НПК се уведомява главния прокурор.

Главният прокурор разпределя преписката по алинея първа на прокурор от Софийска градска прокуратура и на двама следователи от Национална следствена служба на принципа на случайния подбор".

На което възрази Бойко Рашков от ПП-ДБ, но без резултат:

"Тоест, ако този човек блъсне един гражданин по непредпазливост на улицата със собствената си кола, ще се занимава главния прокурор, Софийска градска прокуратура.

Ние трябва да уточним за какво деяние става въпрос, ако смятаме, че е толкова важно при случай и престъпен казус с директора на Дирекция "Противодействие на корупцията" трябва да уведомим главния прокурор, който да вземе някакво отношение".

Парламентът удължи своето заседание си до приключване на второто четене на законопроекта за противодействие на корупцията.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец

Увеличават се престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. Увеличение има и при престъпленията в домашни условия 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г. - с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 престъпления са разкрити, уточняват..

публикувано на 16.02.25 в 19:25
Френският президент Еманюел Макрон.

Срещата за Украйна във Франция - Стармър, Шолц, Фон дер Лайен и Рюте ще присъстват

Президентът на Франция Еманюел Макрон ще проведе утре в Париж неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания.  Макрон свиква спешна среща на европейските лидери в Париж Френското президентство съобщи, че британският премиер Киър Стармър,  германският канцлер Олаф Шолц, генералният..

публикувано на 16.02.25 в 19:16
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров бе избран за председател на БСП

Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Обявяването на официалните резултати обаче се бави. По информация от делегати забавянето в обявяването на резултатите се дължи на обжалване на гласуването в 31-ва..

публикувано на 16.02.25 в 18:24

"Млади фолклорни таланти" с галаконцерт на сцената на Първо студио на БНР

Под съпровода на камерната инструментална група при Оркестъра за народна музика на БНР над 200 деца пяха на сцената на Първо студио на БНР в 24-тия галаконцерт на конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя" по програма "Хоризонт". Те бяха дошли от всички краища на страната. Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти"..

публикувано на 16.02.25 в 18:17
Оот ляво надясно: вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин

Българската телеграфна агенция отбелязва 127 години от своя първи бюлетин с новини. Бяха представени нов новинарски център, читалня и нов шрифт ЛИК, създаден специално за Българската телеграфна агенция от Националната художествена академия. Генералният директор на БНР Милен Митев пожела на колегите от БТА смелост и сили да продължават това, което правят..

публикувано на 16.02.25 в 18:10
Протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където след сблъсък с безконтролно пуснати коне загина 18-годишна девойка, архив.

Обезопасяването на пътя Кюстендил-Ябълково с мрежа, спираща животни - над 500 хил. лв.

Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...

публикувано на 16.02.25 в 17:30
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00