Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МФ предлага връщане на ДДС ставката от 20% за ресторантьорите

При сериозни мерки за изсветляване има възможност да остане 9%, съобщи Асен Василев

Асен Василев
Снимка: БГНЕС

Министерството на финансите е готово с пакета от данъчни закони, като в него се предлага връщане на ДДС ставката за ресторантьорите на 20%, съобщи министърът на финансите Асен Василев. По думите му все още решението не е взето окончателно. Обсъжда се и връщането на патентния данък за най-малките търговци. Основните данъци за хората и бизнеса остават без промяна.

Възстановяването на ставката на предковидните ѝ нива е обсъдено с ресторантьорския бранш, обяви още министър Асен Василев:

"Те казаха, че ще разработят мерки за изсветляване на бизнеса, както и за повишаване на осигурителните прагове на работниците в бизнеса над минималната работна заплата, които можем да обсъдим и да видим реално тези мерки какъв ще бъде фискалният ефект, ефектът от изсветляването и ако той е по-голям от вдигането на ставката, можем да обмислим евентуално да запазим 9% ставка, но ако влезе наистина много сериозен комплекс от мерки за изсветляване".

На въпрос дали се обсъжда патентен данък, финансовият министър заяви:

"Трябва да видим точно как да бъде калибрирано, тъй като знаете, че България излезе от режима на патентен данък за малките търговци като цяло преди доста години и сега новото му въвеждане трябва да обсъдим и с НАП колко бързо може да стане, но да, обмисляме такъв вариант за по малките търговци, защото знаете, че и таксиметровите услуги са на патентен данък в момента, където е трудно да се контролира и събира данъка, а патентният данък е сравнително удачно решение".

Все още е рано да се представят окончателните параметри на Бюджет 2024, но целта е дефицитът да остане в рамките на разрешените по Маастрихт 3% от брутния вътрешен продукт.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Големи наводнения в Гърция заради силни дъждове и градушка

Силен дъжд и градушка причиниха сериозни наводнения и наложиха ограничени на движението в Гърция. Гражданска защита забрани движението на автомобили на островите Миконос, Сирос и Самос. Проливни дъждове наводниха пътища и по-ниските етажи на сградите. Водата е над един метър, съобщават местните жители. Сили на пожарната спасиха пътници от леки..

публикувано на 31.03.25 в 22:30

Петима са вече загиналите при трагичния инцидент в мина в испанската област Астурия

Петима са вече загиналите при трагичния инцидент днес в мина в испанската област Астурия. Четирима са ранени при експлозията, като два от тях са с тежки изгаряния. Увеличава се броят на загиналите при трагичния инцидент в мина в испанската област Астурия. Основната версия на разследващите е взрив на газ гризу. Трагедията се е случила в стара въглищна..

публикувано на 31.03.25 в 22:25
Държавен фонд

Фермери получиха 158 млн. лева допълнително подпомагане за Кампания 2024

Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) преведе над 158 млн. лв. (158 293 195 лв.) на 44 454 бенефициент по интервенцията "Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост" за Кампания 2024. Ставката по интервенцията е в размер на 224,97 лв./ха, определена със Заповед на министъра на земеделието и храните, публикувана на сайта на ДФЗ ...

публикувано на 31.03.25 в 22:17

Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература

Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..

публикувано на 31.03.25 в 20:36
Богдана Панайотова и Георги Славов

Двамата кандидати за главен архитект на София отговаряха на въпроси на изборната комисия

Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..

публикувано на 31.03.25 в 20:22

Трима от четиримата изчезнали американски войници в Литва бяха намерени мъртви

Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха  открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..

публикувано на 31.03.25 в 19:38

Над 76 хил. граждани са потърсили съдействие от иституцията на омбудсмана през 2024 г.

Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..

публикувано на 31.03.25 в 19:26