Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Изборите в Словакия ще бъдат спечелени от такива партии"

Проф. Здравко Попов: В Европа тече консолидиране на консервативни и националистически партии

"Вишеградската група върви към някакъв особен тип солидарност"

| Интервю
Проф. Здравко Попов
Снимка: БГНЕС
В Словакия се провеждат предсрочни парламентарни избори. 
"Те са много важни. Противоречието между консервативно – либерално и националистическо - глобалистко е много силно проявено", обясни пред БНР проф. Здравко Попов, бивш посланик в Прага, президент на Института за публична политика.

При разделянето Чехия и Словакия през 1992 година първата власт в Словакия е на Владимир Мечиар – един от образцовите националисти, разказа той в предаването "Събота 150". 

"Дълго време държеше националистическия дискурс в управлението на държавата. Имаше един период, в който той заглъхна заради потребността на обществото от европейска интеграция. Този период обаче не се оказа устойчив. При радикализация на обществото, дори и свързана с войната в Украйна, изплува този потенциален тип конфликт, който съществува във всички Вишеградски страни – срещу опасностите на глобализацията и интеграцията". 

Роберт Фицо усети, че това е вариант за успех и стана своеобразен евроскептик, посочи проф. Попов.

"Забеляза се, че Социалдемократическата партия на Словакия започва да придобива националистически елемент. Това показва, че национализмите не се непременно свързани с разликата между ляво и дясно". 

Има две страни от Вишеградската група, в които управляват консервативни националистически партии – Полша и Унгария. Словакия вероятно ще влезе в същата позиция, прогнозира проф. Попов. 

"Забелязват се подобни тенденции и в Чехия. Вишеградската група върви към някакъв особен тип солидарност. Запазването на националните интереси и идентичности се оказа по-сериозна спойка на регионалната група, отколкото интеграционните им интереси". 

Той прогнозира, че изборите в Братислава ще бъдат спечелени от консервативни и  националистически ориентирани партии. 

"Фицо не може сам да направи правителство. Партията на прогресивна Славакия също няма шансове да състави самостоятелно правителство. И партия „Смер“ би могла да организира около себе си няколко партии на базата на националистически интереси".

В Европа тече процес на консолидиране на консервативни и националистически партии, обясни проф. Попов.

"Словашката национална партия се споразумя с българската партия "Възраждане" за общи действия по време на европейските избори. "Алтерантива за Германия“ също има споразумение за общи действия с "Възраждане“. Изгражда се една стабилна мрежа, която да представи общи продукти за кампанията за европейските избори, а и с по-дългосрочна цел - да се консолидира като силна фракция в ЕП".

Чехия, Словакия, Полша и Унгария имат едно по - особено разбиране за демокрация и свобода, сравнено със западното, отбеляза експертът.

"За тях това означава да си независим и да не си управляем от големи сили. Разбират го като национален суверенитет. Те са се съпротивлявали на тоталитаризма по драматичен начин. Затова отстояват своята самобитност".

Цялото интервю на Весела Владкова с проф. Здравко Попов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38