Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелина Пенкова: Нови ядрени мощности може да заменят въглищните централи

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

"Когато се планира един такъв важен отрасъл като енергетиката, трябва да гледаме дългосрочно и последователно". Това заяви пред БНР евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова.

"Всичко превръщаме във вътрешнополитическа борба. Това е много сериозен стратегически и дългосрочен проблем, който ние не можем да решим. Когато не можеш да решиш по-сериозният проблем - каква е енергийната стратегия и план за развитие на България, тогава се свежда до моменти, в които взимаме решения в последния момент, без необходимите обсъждания с всички засегнати страни", коментира тя. 

Евродепутатът каза, че напълно разбира протестите и необходимостта от това, че в един момент хората трябва да изразят своите искания и несигурност, която идва от страна на държавата. Нормално е те да искат дългосрочна визия и план за сектора, категорична бе тя. И напомни, че необходимостта тези териториални планове да бъдат завършени е от повече от 3 години
"Това е едно изискване, за да получим едни средства от страна на европейските институции за регионите, в които има сериозна заетост и зависимост от въгледобивната индустрия. През 2019 г. България беше определена като вторият най-голям бенефициент по тези средства. Тук проблемът не са само исканията на хората, които са на улицата в момента. Исканията не са едни 1,3 млрд. евро, които ще получат, но те искат да знаят каква е стратегията за развитие на сектора. Хората искат ясен план. Искат да знаят сроковете. Искат да знаят какви ще са необходимостите. Те искат ясно и сигурно енергийно бъдеще".
По думите й това не са политически въпроси, а стратегически такива, които засягат националната сигурност и независимостта на българската енергетика.

"За да имаш стабилен енергиен микс, който гарантира достъпни цени, е необходимо да имаш сериозно количество базови енергийни мощности. Това са природен газ, въглища и ядрена енергетика. България е една от държавите в региона, която е била водеща по отношение на развитието на ядрената енергетика. България винаги е възприемана като държава, която се търси като експертиза".

ТЕЦ-овете, мините - това са стратегически обекти за нашата страна, посочи тя и добави: "Ние ще намалим зависимостта си, ще намалим техният дял в енергийния микс. Но да не забравяме, че когато говорим за стратегически обекти, ние не можем да очакваме изцяло откъсване от тях. Тези стратегически обекти никога не губят своята стойност".

"Има едни въглищни централи, ние трябва да намалим нашата зависимост от тях. Но те трябва да бъдат заменени - 40% от енергийния микс е значителен. За да го направим това, ние моментално трябва да започнем изграждането на поне 2 нови блока", обясни Цветелина Пенкова в интервю за предаването "Неделя 150".

По думите й са необходими 2 нови работещи реактора до 2035 г. Те ще са допълнителни, които да заменят това, което взимаме от въглищните централи, посочи тя. Според нея след това в рамките на 30 години трябва да имаме 4 нови реактора. Евродепутатът отбеляза обаче, че развитието на един ядрен проект и пускането му в експлоатация трае между 12 и 15 години. Затова трябва да погледнем с какво разполагаме, подчерта тя и уточни:

"В АЕЦ "Белене" имаме изградена площадка. Там сме почти наполовина на този процес. Именно поради тази причина многократно настояваме, че това е проектът, който трябва да бъде развит". 

Според нея проектът може да бъде подпомогнат от страна на Франция. Не са много държавите, които могат да произведат такова оборудване, подчерта тя. По думите й обаче е нелепо да се отказваме от оборудване, което имаме и е изправно

Шенген

"България трябва да продължава да отстоява достойно и твърдо своята позиция", категорична бе Цветелина Пенкова. И още: 

"Мен ме притеснява реториката напоследък, че едва ли не правим реформи, които ни отварят вратите към Шенген. Това е нелепо и вредно за нашата държава. Тези реформи нямат нищо общо с критериите за присъединяването ни към Шенгенското пространство. Ние сме изпълнили абсолютно всички технически критерии от 12 години. Това в момента е дискриминационна практика срещу български и румънски граждани и ние трябва да държим твърдо и ясно на своята позиция, че искаме да спрем този дискриминационен подход, а не да си слагаме допълнителни нови такива".  
 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл и вижте във видеото. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Балчик представи календар за 2025 г. с теми от миналото на града

Календар за 2025 г. с теми от миналото на града за период от 100 години представи Община Балчик. В него са поместени важни събития от Кримската война до 1944 г.  Календарът е кратка версия на излезлия по-рано фотоалбум "Един век визуална история Старият Балчик 1850-1945". Календарът, който ще стигне до партньори, приятели и институции у нас и в..

публикувано на 21.12.24 в 16:17
Станислав Попдончев

Бизнесът е за диференциран подход при увеличението на заплатите в бюджетния сектор

Бизнесът настоява за диференциран подход при увеличението на заплатите в бюджетния сектор. Повече пари трябва да се насочват приоритетно към недофинансираните сфери, а доходите да растат поетапно през годината, смятат работодателите. Обратният подход създава предпоставки за ръст на инфлацията.  Бюджетът трябва да дава приоритет на увеличението на..

публикувано на 21.12.24 в 16:01
Александър Вучич

Вучич заяви, че няма да отстъпи пред протестите в Сърбия

Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че няма да отстъпи пред продължаващите вече месец протести в цялата страна заради срутването на козирката на железопътна гара, при което загинаха 15 души. Александра Томанич: Протестите в Сърбия са коренно различни от предишните Възмущението от трагедията в Нови Сад се разпространи в цяла Сърбия,..

публикувано на 21.12.24 в 16:00

Километрична опашка от автомобили на АМ "Хемус", в посока София

Километрична опашка от автомобили се е образувала на магистрала "Хемус", в посока София, между тунелите "Ечемишка" и "Топли дол".  Причината е организацията за пропускане на движението в единствената работеща тръба на тунела "Топли дол", като и в двете ленти се движат коли в посока Варна. След тунел "Ечемишка" движението в посока Варна се нормализира...

публикувано на 21.12.24 в 15:58

Кипърските граждани са в несигурност и стрес заради личните им финанси

Кипърските граждани са в несигурност и стрес заради личните им финанси и недостатъчни спестявания, показва представеният "Индекс на финансовото благосъстояние“ за 2024 г. Общата му стойност е едва 51,4 (при база 100). 57% от участниците в проучването, проведено от "Института за финансово благосъстояние" (Financial Wellbeing Institute), смятат, че..

публикувано на 21.12.24 в 15:51

НСИ: Близо 17 600 са свободните работни места в страната

Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие.  Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ..

публикувано на 21.12.24 в 15:44

Кипър ще получи заем от 200 млн. евро от ЕИБ за изграждане и модернизация на пътна инфраструктура

Кипър ще получи заем от 200 млн. евро от Европейската инвестиционна банка за изграждане и модернизация на пътна инфраструктура, първият транш от който е за 100 млн. евро. Споразумението за него бе подписано в петък в Никозия от министрите на финансите и на транспорта на страната заедно с вицепрезидента на европейската финансова институция..

публикувано на 21.12.24 в 15:36