Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 фирми са заявили интерес за инвестиции в Стара Загора по плана за справедлив преход

Четвърти ден продължават протестите на миньорите и енергетиците, които са затворили важни пътни артерии в страната, противопоставяйки се на плановете за преход и закриване на въглищната енергетика - 2 октомври 2023 г.
Снимка: БГНЕС

11 фирми са заявили интерес за инвестиции в Стара Загора в териториалния план за справедлив преход, изпратен в Европейската комисия.

По-рано през деня Министерският съвет публикува текстовете на трите плана – заедно с тези на Кюстендил и Перник, които трябва да бъдат прецизирани в преговорите с Брюксел до края на ноември и одобрени от страните – членки до края на годината. 

В плана за справедлив въглероден преход на Стара Загора има посочени компаниите, заявили интерес за инвестиции – запазване или създаване на нови работни места. Те са изведени в таблица с разбивки по конкретните предложения, които са за 1,7 млрд. лева и са свързани с 4358 работни места.

Сред фирмите са НЕК, "Мини Марица Изток", "Контур Глобал", "Металик" АД, SMART ENERGY GROUP, Nedshroeff (Част от Koninklijke Nedschroef Holding B.V, бел.ред. – запазен е правописът от таблицата), Monbat, European Energy A/S, Кроношпан България ЕООД, Rezolv Energy и Galabovo Solar. 

Това съвпада със сумата, изнесена от ГЕРБ на пресконференция миналата седмица, след която кабинетът внесе уточнение, че е станало "недоразумение".

За Кюстендил: "За да се справи с някои от предизвикателствата на прехода, област Кюстендил е подписала меморандум за партньорство с Националната компания "Индустриални зони", който предвижда създаването на индустриални паркове, които да предоставят подходяща среда за инвеститори в МСП", пише в териториалния план.

Според него за достъпни в областта могат да се смятат икономически дейности в предприятия за преработка на храни (пресни плодове и зеленчуци, консервирани храни и др.), текстилна промишленост, инсталации за биогаз (биометан), производство на обувки, спортно оборудване и други дейности. Област Кюстендил разполага и със значителен потенциал за възобновяема енергия.

За партньорство и изграждане на индустриална зона има споразумение и област Перник.

"Над 60 % от работната сила в област Перник е с висше, средно и средно професионално образование, което предоставя възможности за пренасочване на заетостта от ниските и средните към средните и средно високите технологии, както и в сектора на услугите", пише в плана на Перник.

Като цяло трите документа са изработени по шаблон, като уводните им текстове съвпадат.

"Процесът на постепенно прекратяване на производството на енергия от въглища в енергийния комплекс "Марица Изток" не е започнал, докато процесът на постепенно прекратяване на производството на енергия от въглища в област Кюстендил и в област Перник вече се осъществява", пише и в трите плана.


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локализиран е пожарът край село Шереметя

Продължава гасенето на пожара в депото за битови отпадъци край великотърновското село Шереметя. Пожарът е локализиран, затруднения създава силният вятър. Няма опасност за движението по главния път София – Варна и за населението, заяви за БНР Пламен Иванов, директор на Противопожарната служба във Велико Търново: „Пожарът е обхванал от..

публикувано на 28.03.25 в 14:46

Бойко Борисов допусна връщане на масата за преговори с ДБ, но под условие

Бойко Борисов допусна връщане на масата за преговори с ДБ, но под условие: "В момента, в който "Демократична България" приемат единственото правилно нещо - че партията-победител и нейният лидер трябва да оглавят правителството, аз ще се явя на преговори с тях", каза Борисов в кулоарите на Народното събрание. Ще оставя да ми се катерят по..

публикувано на 28.03.25 в 14:30
Грроздан Караджов

В края на годината или в началото на следващата ще има процедура за концесия на летище Пловдив

В края на тази година или в началото на следващата ще бъде открита процедурата за определяне на концесионер и за възлагане на концесия на летище Пловдив. Това съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов по време на петъчния парламентарен контрол. Караджов отбеляза и потенциала на летището да обслужва зимните чартърни полети със..

публикувано на 28.03.25 в 14:17
Спасители търсят оцелели с кучета на мястото на срутена сграда след земетресение в Банкок, Тайланд.

ЕС е готов да окаже помощ след силния трус в Мианмар, взел стотици жертви

Европейският съюз (ЕС) е готов да окаже помощ след силния трус в Мианмар, при което загинаха стотици хора. Това обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която изрази съпричастност с пострадалите от бедствието. Фон дер Лайен допълни, че европейските сателити по програмата "Коперник" вече помагат с информация в помощ..

публикувано на 28.03.25 в 14:04

В Силистра обсъждат превантивни мерки заради огнищата на птичи грип

Извънредно заседание на Областната епизоотична комисия (ОЕК) се проведе в Силистра във връзка с огнищата на птичи грип в страната. Силистра е сред 14-те високорискови области в България. На територията на областта се провежда разяснителна кампания и срещи на специалисти от Агенцията по безопасност на храните с кметове и кметски..

публикувано на 28.03.25 в 13:52

Историческият музей в Перник организира занимания за децата през пролетната ваканция

Регионалният исторически музей в Перник организира занимания за децата по време на пролетната ваканция. Те ще се провеждат всеки ден от 31 март до 4 април от 9:00 до 13:00 ч. и по интересен и забавен начин ще запознаят малките посетители с миналото на града.  В програмата на "Ваканция в музея" са включени посещения на Историческия музей и..

публикувано на 28.03.25 в 13:27

Храм "Св. Георги" в Смолян се нуждае от спешен ремонт

Покривът на храм "Св. Георги" в Смолян се нуждае от спешен ремонт. При всеки обилен дъжд водата се излива и вече е нанесла сериозни щети на конструкцията и старите ценни стенописи в храма.  "Свети Георги" е един от най-старите храмове в района, построен преди 168 години. Оттогава са и тиклите на покрива. С времето те са се разместили до..

публикувано на 28.03.25 в 13:26