Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личен лекар: Мен лично нито ме улеснява, нито ме затруднява

Какви са ползите от електронните бележки за отсъствия на учениците?

Пламена Николова, НМД: България е уникална държава на бележките. Не се гарантира, че няма да има злоупотреби

Снимка: БГНЕС

Близо 40 000 са издадените от лекари електронни извинителни бележки за отсъствия на ученици през първите две седмици от началото на учебната година. Средно на ден се генерират над 5000 бележки. Това показват данните за гратисния период, в който отсъствия се извиняваха и с документ на хартия. От 1 октомври бележките са само в електронен формат.

"Не виждам какъв е смисълът. Детето като се разболее, пак го водиш на преглед, на лекар. Дали хартиена или електронна – посещаваш лекарския кабинет, когато детето ти е болно", коментира майка на две деца от Ямбол.

"С електронните бележки контролът ще бъде много по-голям", смята друг жител на града.

Директорите на ловешки училища потвърждават, че системата работи и изразяват очакване да се прекратят злоупотребите с бележки, особено при по-големите ученици.

Системата извинява отсъствията автоматично, което улеснява класните ръководители.

Крайно време беше тези извинителни медицински бележки да бъдат направени в този електронен вариант, изтъква Венцислав Георгиев, директор на Природо-математическата гимназия в Ловеч. Няма проблем с обработката на електронните бележки, допълва той. По думите му "хартиената бележка може и да се загуби".

Снимка: БГНЕС

Съмненията в началото бяха дали учителите ще могат да виждат всичко, което пускаме, отбелязва д-р Велислав Тодоров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Ловеч.

"На практика няма нищо невъзможно. Но издаването на ученическа бележка си е официален документ. Не би трябвало да се допуска", коментира д-р Тодоров, запитан ще има ли практика електронни бележки да се издават след молба по телефона.

Самата бележка не може да се издава със задна дата, но в нея може да се опише, че детето е болно например от два дни и следва да се извинят отсъствията му със задна дата, уточнява общопрактикуващият лекар.

"Мен лично нито ме улеснява, нито ме затруднява. Болните деца са си болни деца, документите са си документи."

Есенните вируси са си в ход, но няма нищо страшно и невиждано, декларира д-р Тодоров относно отсъствията на учениците.

Министерствата гарантират, че училището вижда само името на детето и броя на дните с отсъствия, без чувствителната медицинска информация, казва Пламена Николова от Националната мрежа за децата.

"Може би част от пациентите – родителите и децата предполагат, че ще звънят на личния лекар, ще се генерира амбулаторен лист без преглед и той ще отива директно в училището. От гледна точка на училището това наистина е голямо облекчение. Но не виждам смислена промяна как се гарантира нещо относно т.нар. злоупотреби. Винаги са се генерирали фалшиви бележки."

Родителят и сега получава по електронен път съобщение за отсъствията на детето, подчертава още тя.

"Големият въпрос е доколко изобщо има смисъл от тези бележки. България е уникална държава на бележките и администрацията. В другите държави не се практикува такова натоварване - както на здравната система, така и на администрацията на училището. Когато детето има банален здравословен проблем за няколко дни, училището комуникира с родителя. Няма такова свръхнатоварване на доболничната помощ за всяко вирусно състояние, температура, хрема или неразположение да се посещава лекар непременно – то до голяма степен е излишно", коментира Николова в предаването "Хоризонт до обед".

По думите ѝ "като общество трябва да си зададем въпроса имаме ли нужда от тези бележки, те добавят ли някаква стойност".

Детайли по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04