Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Личен лекар: Мен лично нито ме улеснява, нито ме затруднява

Какви са ползите от електронните бележки за отсъствия на учениците?

Пламена Николова, НМД: България е уникална държава на бележките. Не се гарантира, че няма да има злоупотреби

Снимка: БГНЕС

Близо 40 000 са издадените от лекари електронни извинителни бележки за отсъствия на ученици през първите две седмици от началото на учебната година. Средно на ден се генерират над 5000 бележки. Това показват данните за гратисния период, в който отсъствия се извиняваха и с документ на хартия. От 1 октомври бележките са само в електронен формат.

"Не виждам какъв е смисълът. Детето като се разболее, пак го водиш на преглед, на лекар. Дали хартиена или електронна – посещаваш лекарския кабинет, когато детето ти е болно", коментира майка на две деца от Ямбол.

"С електронните бележки контролът ще бъде много по-голям", смята друг жител на града.

Директорите на ловешки училища потвърждават, че системата работи и изразяват очакване да се прекратят злоупотребите с бележки, особено при по-големите ученици.

Системата извинява отсъствията автоматично, което улеснява класните ръководители.

Крайно време беше тези извинителни медицински бележки да бъдат направени в този електронен вариант, изтъква Венцислав Георгиев, директор на Природо-математическата гимназия в Ловеч. Няма проблем с обработката на електронните бележки, допълва той. По думите му "хартиената бележка може и да се загуби".

Снимка: БГНЕС

Съмненията в началото бяха дали учителите ще могат да виждат всичко, което пускаме, отбелязва д-р Велислав Тодоров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Ловеч.

"На практика няма нищо невъзможно. Но издаването на ученическа бележка си е официален документ. Не би трябвало да се допуска", коментира д-р Тодоров, запитан ще има ли практика електронни бележки да се издават след молба по телефона.

Самата бележка не може да се издава със задна дата, но в нея може да се опише, че детето е болно например от два дни и следва да се извинят отсъствията му със задна дата, уточнява общопрактикуващият лекар.

"Мен лично нито ме улеснява, нито ме затруднява. Болните деца са си болни деца, документите са си документи."

Есенните вируси са си в ход, но няма нищо страшно и невиждано, декларира д-р Тодоров относно отсъствията на учениците.

Министерствата гарантират, че училището вижда само името на детето и броя на дните с отсъствия, без чувствителната медицинска информация, казва Пламена Николова от Националната мрежа за децата.

"Може би част от пациентите – родителите и децата предполагат, че ще звънят на личния лекар, ще се генерира амбулаторен лист без преглед и той ще отива директно в училището. От гледна точка на училището това наистина е голямо облекчение. Но не виждам смислена промяна как се гарантира нещо относно т.нар. злоупотреби. Винаги са се генерирали фалшиви бележки."

Родителят и сега получава по електронен път съобщение за отсъствията на детето, подчертава още тя.

"Големият въпрос е доколко изобщо има смисъл от тези бележки. България е уникална държава на бележките и администрацията. В другите държави не се практикува такова натоварване - както на здравната система, така и на администрацията на училището. Когато детето има банален здравословен проблем за няколко дни, училището комуникира с родителя. Няма такова свръхнатоварване на доболничната помощ за всяко вирусно състояние, температура, хрема или неразположение да се посещава лекар непременно – то до голяма степен е излишно", коментира Николова в предаването "Хоризонт до обед".

По думите ѝ "като общество трябва да си зададем въпроса имаме ли нужда от тези бележки, те добавят ли някаква стойност".

Детайли по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32