Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миньорската блокада на АМ "Тракия" остава безсрочно

Кремен Георгиев: Замяна на базови мощности с прохождащи технологии е абсолютно несериозно

Георги Господинов, КНСБ: Да изтеглят териториалните планове, да вкарат нашите искания и се прибираме по къщите

| Интервю
Кремен Георгиев
Снимка: Юлияна Корнажева

Седми ден протестиращите миньори остават на АМ "Тракия" край Стара Загора. В късния следобед вчера на мястото на блокадата са разпънати нови палатки, протестиращите са десетки. Затворен е и Проходът на републиката. Заявката е протестът да продължи безсрочно.

"Ние сме принципно корави момчета. Тук даже е добре – асфалт е, в рудника е зимата кал, лятото – прах. На условията ще отърпим. Въпросът е дали държавата ще склони на нашите искания. Това, което се случи миналия ден (срещата в парламента, след която бе подписано споразумение – бел . ред.), е поредният цирк. То е глупаво – да се изпълни решение на Народното събрание от 2020 г., да се изпълни решение на НС от 2023 г. Стига с тези лъжи! Искаме нещо точно, ясно и конкретно. Да изтеглят териториалните планове, да вкарат вътре нашите искания и се прибираме по къщите. Хората са доста надъхани. Може да издържим", коментира пред БНР Георги Господинов, председател на КНСБ в "Мини Марица Изток".

"Тръгнахме заедно. Колегите пуснаха блокадата, пляскаха на правителството, тяхно решение е. Те не ни оставиха избор. Недоверието във властта е толкоз голямо, никой вече не им вярва", допълва Господинов.

Снимка: БГНЕС

"В териториалните планове трябваше да има нещо по-сериозно и адекватно. Вътре можеше да има доста по-адекватни от технологична гледна точка неща. Затова и станаха протестите. Тези планове бяха написани някъде, не бяха обсъждани с никого. Никой не знаеше как изглежда това, което беше внесено в Брюксел."

Това мнение изрази пред БНР Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България.  

Замяна на базовите мощности с ВЕИ-та е абсолютно несериозно, подчерта Георгиев и продължи с критиките:

"Териториалните планове трябваше да дадат визия как ще изглежда енергетиката към края на този период. Но разни прохождащи към момента технологии от сорта на водород – зелен, син, червен не звучат сериозно, тъй като това не е технология, която е масово използвана никъде по света все още."

Запитан защо постигнатото споразумение устройва една част от протестиращите, а не устройва друга, Кремен Георгиев уточни, че "има доста голяма разлика между двете сфери".

По думите му във времето до 2038 г., визирана в териториалните планове, миньорите ще добиват все по-малко въглища, докато тецовете има какво да правят през това време, за да могат да продължат да работят след това в друг вид.

"Централите трябва да се преобразуват в по-екологични. Има много варианти за това. Работи се по много зелени проекти – смяна на горивна база, газификация…"

Георгиев прогнозира по-скъпо парно през предстоящия отоплителен сезон заради връщането на ДДС от 9 на 20%.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59