Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има европейски грантове за енергийни проекти и решения, насочени към Източна Европа"

Кристиян Димитров: Енергийните общности са възможност хората да се включат активно в енергийния преход

"Законодателството беше сред пречките това да се случва масово"

| Интервю
Снимка: Pixabay
Кристиян Димитров, експерт в "Грийнпийс“ – България, обясни пред БНР, че енергийните общности представляват възможност за хората да се включат активно в енергийния преход. 
"Те са сдружения на хора, които искат да произвеждат енергия за собствени нужди. Могат да поделят разходите си за дадена инвестиция и да разпределят електричеството, което произвеждат. Имат възможност да разпределят и хипотетична печалба, ако произведат излишък от енергия". 

Такава общност могат да създадат съседите в един блок или няколко къщи на село. 

"На покрива на една къща дори може да се постави. Не е задължително всеки да влиза с еднакъв дял. Всеки може да допринесе с каквото разполага". 

Законодателството беше сред пречките това да се случва масово, обясни Димитров. 

"Наскоро депутатите приеха поправки в Закона за енергията от възобновявеми енергийни източници. Те обаче не бяха такива, каквито очаквахме. Те просто решиха да прекопират превод от Директивата за възобновявема енергия, за да избегнат наказателните процедури. Но все пак енергийните общности вече ще присъстват в законодателството. Администрацията обаче не знае какво да прави, защото няма създаден механизъмМного често иска допълнителни документи на хората и усложнява процедурата. Това обяснява факта, че има само една енергийна общност в България". 

Енергийните общности са начин, по който можем да бъдем енергийно независими, заяви експертът.

"Има различни видове - такива, които могат да бъдат  и за отопление, и за електричество. За да бъдем изцяло енергийно независими обаче, трябва да включим и някакво средство за съхранение, като батерия. Добре е и законово да се даде възможност хората да вкарват енергията в мрежата". 

Димитров посочи и начините за финасиране на подобни проекти. 

"Основният проблем с отпускането на кредити от банките беше, че такова нещо като "енергийна общност" не съществуваше. Има европейски грантове за енергийни проекти и решения, насочени към Източна Европа. В Директивата за възобновяема енергия е записано, че държавата трябва да се включи  и с финансови облекчения. На този етап обаче те не са предвидени в закона". 

Енергийната общност не е утопия, убеден е той.

Темата ще бъде дискутирана по време на уебинар днес, който ще се проведе онлайн в платформата Zoom. Линк за регистрация може да бъде открит на сайта на "Грийнпийс“.

Цялото интервю на Лора Търколева с Кристиян Димитров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Унгария е поела ангажимент за скорошно решение на проблема "Шенген" за България

Включване на България в Шенгенската зона и със сухопътните граници е високо в дневния ред на започналото шестмесечно унгарско председателство на Съвета на Европейския съюз. Будапеща е поела ангажимент за постигане на скорошно решение по темата, стана ясно от заседанието на парламентарната комисия по външна политика.  България подкрепя приоритетите на..

публикувано на 24.07.24 в 16:24

Към МС: Освен държавата, която е обхваната от пожари, земеделският бранш също гори

От Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) в България настояват за спешни действия на правителството по отношение на селскостопанския бранш. Зърнопроизводители дават пресконференция за проблемите в бранша Земеделските стопани са категорични в исканата оставка на зам.-министъра на земеделието Таня Георгиева заради некомпетентност в..

публикувано на 24.07.24 в 16:18
Николай Денков

Остават разногласията по назначаване на български посланик в Украйна

Процедурата по назначаване на български посланик в Украйна остава предмет на разногласия между институциите.  От прессекретариата на президента заявиха, че още миналата есен президентът Румен Радев и кабинетът "Денков" са съгласували кандидатурата на бившия служител на посолството ни в Киев Петър Танев, но Министерският съвет не е изпратил в..

публикувано на 24.07.24 в 15:56
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Ново ляво със стари образи и стари идеи няма как да стане

Ново ляво със стари образи, със стари идеи няма как да стане. Чухте ли да говорят за идеи, какво ново има?  Внесли сме стари законопроекти от миналия парламент в социалната сфера. В Европа върви лява вълна и се говори за четиридневна работна седмица, а у нас? Това коментира председателят в оставка на БСП Корнелия Нинова в интервю пред БНР...

публикувано на 24.07.24 в 15:51
Вера Йоурова говори на пресконференцията за доклада за върховенството на закона за 2024 г. след седмичната среща на Европейския колегиум на комисарите в Брюксел, Белгия, 24 юли 2024 г.

Какво се казва в доклада на ЕК за върховенството на закона за България

В България остават предизвикателствата пред качеството на законотворческия процес, се казва в общата част на доклада за върховенството на закона за България, оповестен от Европейската комисия. ЕК оповестява годишните доклади за върховенството на закона В него се отбелязва също липсата на напредък по отношение на достатъчно на брой окончателни..

публикувано на 24.07.24 в 15:49
Васил Терзиев

Съдът отхвърли жалбата срещу предварителното изпълнение на решението за бордовете на 6 дружества в София

Административният съд в София отхвърли жалбата на кмета Васил Терзиев срещу предварителното изпълнение на решението за смяна на бордовете на 6 общински дружества до провеждането на конкурс. Определението на съда може да се обжалва в срок от 7 дни. Спорове за рокадата в ръководствата на големи столични дружества Отстраниха съветите на..

публикувано на 24.07.24 в 15:38

Украйна и Русия си размениха изявления в подкрепа на преговори за прекратяване на войната

Украйна и Русия си размениха изявления в подкрепа на преговори за прекратяване на войната.  Киев е готов да преговаря с руски представители, ако Москва желае да води преговори "добросъвестно", каза украинският външен министър Дмитро Кулеба при посещението си в Китай. Кулеба обаче подчерта, че в момента Русия няма такава готовност.  Говорителят на Кремъл..

публикувано на 24.07.24 в 15:28