Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има европейски грантове за енергийни проекти и решения, насочени към Източна Европа"

Кристиян Димитров: Енергийните общности са възможност хората да се включат активно в енергийния преход

"Законодателството беше сред пречките това да се случва масово"

| Интервю
Снимка: Pixabay
Кристиян Димитров, експерт в "Грийнпийс“ – България, обясни пред БНР, че енергийните общности представляват възможност за хората да се включат активно в енергийния преход. 
"Те са сдружения на хора, които искат да произвеждат енергия за собствени нужди. Могат да поделят разходите си за дадена инвестиция и да разпределят електричеството, което произвеждат. Имат възможност да разпределят и хипотетична печалба, ако произведат излишък от енергия". 

Такава общност могат да създадат съседите в един блок или няколко къщи на село. 

"На покрива на една къща дори може да се постави. Не е задължително всеки да влиза с еднакъв дял. Всеки може да допринесе с каквото разполага". 

Законодателството беше сред пречките това да се случва масово, обясни Димитров. 

"Наскоро депутатите приеха поправки в Закона за енергията от възобновявеми енергийни източници. Те обаче не бяха такива, каквито очаквахме. Те просто решиха да прекопират превод от Директивата за възобновявема енергия, за да избегнат наказателните процедури. Но все пак енергийните общности вече ще присъстват в законодателството. Администрацията обаче не знае какво да прави, защото няма създаден механизъмМного често иска допълнителни документи на хората и усложнява процедурата. Това обяснява факта, че има само една енергийна общност в България". 

Енергийните общности са начин, по който можем да бъдем енергийно независими, заяви експертът.

"Има различни видове - такива, които могат да бъдат  и за отопление, и за електричество. За да бъдем изцяло енергийно независими обаче, трябва да включим и някакво средство за съхранение, като батерия. Добре е и законово да се даде възможност хората да вкарват енергията в мрежата". 

Димитров посочи и начините за финасиране на подобни проекти. 

"Основният проблем с отпускането на кредити от банките беше, че такова нещо като "енергийна общност" не съществуваше. Има европейски грантове за енергийни проекти и решения, насочени към Източна Европа. В Директивата за възобновяема енергия е записано, че държавата трябва да се включи  и с финансови облекчения. На този етап обаче те не са предвидени в закона". 

Енергийната общност не е утопия, убеден е той.

Темата ще бъде дискутирана по време на уебинар днес, който ще се проведе онлайн в платформата Zoom. Линк за регистрация може да бъде открит на сайта на "Грийнпийс“.

Цялото интервю на Лора Търколева с Кристиян Димитров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин предупреди за нови разрушения в Украйна

Руският президент Владимир Путин предупреди, че ще последват нови разрушения в Украйна в отговор на украинската атака с дрон срещу руския град Казан. Украйна атакува с дронове Казан, на 1000 км от границата "Който и както и да се опитва да разруши нещо в нашата страна, ще се сблъска с много повече разрушения на негова територия“, каза Путин по..

публикувано на 22.12.24 в 15:09

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35