Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Има европейски грантове за енергийни проекти и решения, насочени към Източна Европа"

Кристиян Димитров: Енергийните общности са възможност хората да се включат активно в енергийния преход

"Законодателството беше сред пречките това да се случва масово"

| Интервю
Снимка: Pixabay
Кристиян Димитров, експерт в "Грийнпийс“ – България, обясни пред БНР, че енергийните общности представляват възможност за хората да се включат активно в енергийния преход. 
"Те са сдружения на хора, които искат да произвеждат енергия за собствени нужди. Могат да поделят разходите си за дадена инвестиция и да разпределят електричеството, което произвеждат. Имат възможност да разпределят и хипотетична печалба, ако произведат излишък от енергия". 

Такава общност могат да създадат съседите в един блок или няколко къщи на село. 

"На покрива на една къща дори може да се постави. Не е задължително всеки да влиза с еднакъв дял. Всеки може да допринесе с каквото разполага". 

Законодателството беше сред пречките това да се случва масово, обясни Димитров. 

"Наскоро депутатите приеха поправки в Закона за енергията от възобновявеми енергийни източници. Те обаче не бяха такива, каквито очаквахме. Те просто решиха да прекопират превод от Директивата за възобновявема енергия, за да избегнат наказателните процедури. Но все пак енергийните общности вече ще присъстват в законодателството. Администрацията обаче не знае какво да прави, защото няма създаден механизъмМного често иска допълнителни документи на хората и усложнява процедурата. Това обяснява факта, че има само една енергийна общност в България". 

Енергийните общности са начин, по който можем да бъдем енергийно независими, заяви експертът.

"Има различни видове - такива, които могат да бъдат  и за отопление, и за електричество. За да бъдем изцяло енергийно независими обаче, трябва да включим и някакво средство за съхранение, като батерия. Добре е и законово да се даде възможност хората да вкарват енергията в мрежата". 

Димитров посочи и начините за финасиране на подобни проекти. 

"Основният проблем с отпускането на кредити от банките беше, че такова нещо като "енергийна общност" не съществуваше. Има европейски грантове за енергийни проекти и решения, насочени към Източна Европа. В Директивата за възобновяема енергия е записано, че държавата трябва да се включи  и с финансови облекчения. На този етап обаче те не са предвидени в закона". 

Енергийната общност не е утопия, убеден е той.

Темата ще бъде дискутирана по време на уебинар днес, който ще се проведе онлайн в платформата Zoom. Линк за регистрация може да бъде открит на сайта на "Грийнпийс“.

Цялото интервю на Лора Търколева с Кристиян Димитров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Училищата в Ямболско на дистанционен режим заради грипната епидемия

От днес всички училища в Ямболска област преминават към обучение в електронна среда.  От вчера в областта е обявена грипна епидемия, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост от 349 на 10 000 души население.  Мерките ще продължат да действат до 27 януари включително. След решението на областния съвет по здравеопазване,..

публикувано на 22.01.25 в 05:01
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови факти в процеса срещу обвинените в шпионаж българи във Великобритания

Един от българите в руската шионска клетка във Великобритания, е казал на полицията, че вече е говорил с британската служба за вътрешно разузнаване МИ-5, когато е бил арестуван, стана ясно в рамките на процеса в Централния наказателен съд – Олд Бейли, съобщи Би Би Си.  В съда беше пуснато интервю с Тихомир Иванчев от февруари 2024 година, в което той..

публикувано на 22.01.25 в 04:42
Риши Сунак

Бившият британски премиер Риши Сунак с професионални ангажименти в САЩ, но остава депутат

Бившият британски премиер Риши Сунак смята да приеме нова работа в Калифорния, но няма намерение да напуска депутатското си място в Камарата на общините, казват негови приближени, цитирани от „Индипендънт“. „Индипендънт“ припомня, че бившият министър-председател на торите е срещнал своята съпруга именно в Калифорния и е притежавал Зелена карта, преди..

публикувано на 22.01.25 в 04:07

Ден на траур в Турция след пожара с десетки жертви в ски курорт

Днес в Турция е ден на национален траур заради трагедията в ски курорта Карталкая, съобщи снощи президентът Реджеп Тайип Ердоган. 76 души загинаха при пожар в хотел в курорта.   Тежкият инцидент станал в курорта Карталкая в планината Болу, Северозападна Турция. Смъртоносният пожар се разразил в 12-етажния четиризвезден хотел "Гранд Картал". Потушен е с..

публикувано на 22.01.25 в 03:48

76 станаха жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая

Броят на жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая нарасна на 76, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от агенция Ройтерс. Десетки пострадали при инцидента остават в болница. Причината за пожара остава неясна. Смята се, че е възникнал в ресторанта на хотела и бързо се разпространил по дървената конструкция...

публикувано на 21.01.25 в 21:59

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми. Общинският съвет увеличи размера на предоставените средства.  Еднократните помощи за раждане на дете се отпускат по реда на Наредба № 38 на Общинския..

публикувано на 21.01.25 в 21:35

Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна

Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна и дава прогноза за икономически растеж от 2,5% през тази година.  Оценката се съдържа в годишната анкета сред австрийските инвеститори  у нас. В проучването са участвали 98 компании в края на 2024 година. Въпреки политическите и икономически проблеми в страната,..

публикувано на 21.01.25 в 20:41