Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учители: Ощетени и дискриминирани сме

Защо пенсионирани учители не успяват да си вземат увеличените със задна дата заплати?

Синдикатите: Да си искат парите със заявление до директорите. Основанието - Кодексът на труда

Снимка: БГНЕС

Пенсионирани учители от Ловеч не са получили със задна дата увеличените си от 1 януари заплати. Директори на училища твърдят, че нямат правно основание да изплатят изработеното от преподавателите и липсва нормативна уредба за това. Преподавателите смятат, че са ощетени и дискриминирани. Казусът засяга стотици пенсионирани учители от цялата страна, както и работещи в образователната система, които са прекратили трудовите си правоотношения по други причини. 

"Синдикатите просто ни предадоха, не знам как са подписали този анекс", казват пенсионирани ловешки преподаватели.

Засегнатите учители са изготвили и колективен граждански иск срещу МОН, за да защитят по съдебен път правата си.

"Липсва нормативна уредба, по която ние като директори да можем да изплатим тези средства", уточнява директорът на Природо-математическата гимназия в Ловеч Венцислав Георгиев.

Анексът от 10 август, който регламентира увеличението на учителските заплати, не урежда правата на учителите, които са се пенсионирали преди тази дата, смята той.

"Няма разписана методика, по която да бъде направено това", твърди Георгиев. По думите му има парадокс, защото страните, подписали колективен трудов договор, сега излизат с различни становища.  

"Имаме желание, но нека бъде разписано в нормативната уредба как точно да се случи", декларира училищният директор.

"За хората, които работят и след 10 август, няма недоразумения. Синдикатите никого не са предавали", заяви пред БНР Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" в КТ "Подкрепа".

Кодексът на труда визира възможността прекратилите своите трудови правоотношения, да поискат тези суми, които им се дължат, подчерта той. По думите му има тригодишен давностен срок за това.

Те имат право на тези средства и биха могли да ги поискат със заявление до директора, уточни синдикалистът. По думите му, ако директорът откаже, може да се сезира инспекцията по труда.

Немалко директори вече са изплатили тези суми на хора с прекратени трудови правоотношения и нямат никакви съставени актове, настоя той.

"Директорите, където имат възможност, бих ги посъветвал да изплатят тези средства. Директорът сам не може да го реши това. Трябва да е след заявление. Със заповед им изплащат тези средства."

Детайли по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08