Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерът обясни защо е отишъл на срещата при президента

Министър-председателят Николай Денков в Народното събрание - София, 12 октомври 2023
Снимка: БГНЕС

Целта на извънредния председателски съвет в НС беше да информира народните представители за взетите от правителството мерки и рисковете пред страната, заяви след края на срещата министър-председателят Николай Денков. 

По думите му непосредствена заплаха за България няма, но се взети превантивни мерки – сред тях е засилена охрана на израелското посолство и на синагогите: 

"Правителството вече е предприело мерки и те са свързани както с охраната на ключовите обекти, които са рисковите в тези случаи, включително и на местата, на които се събират много хора - гари, пристанища, летища, но също така и по отношение на това какви рискове могат да се очакват в бъдеще. Един риск, който не трябва да се подценява, е възможна бъдеща бежанска вълна". 

Денков коментира и критиката на Бойко Борисов, че е отишъл на срещата при президента, въпреки че на нея не бяха поканени председателите на парламентарно представените партии. От думите му стана ясно, че присъствието му на срещата е консултирано с лидерите на формациите, подкрепящи кабинета:

"Чух такова мнение, че може би не трябва да отивам в президентството, да се отзова на поканата. Смятам, че институциите всъщност трябва да почнат да работят заедно. Затова казах на политическите лидери, информирах ги вчера, че ще отида". 

Денков отрече да е наредил на министрите на отбраната и вътрешните работи да не отидат на срещата при президента, но е говорил с тях, че присъствието им не е необходимо.

Според него опозицията изкривява истината в дебата по вота на недоверие и посъветва опозиционните партии да променят отношението си към правителството, за да може да се води диалог. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гражданско поклонение и военен ритуал пред паметника на Левски в двора на Къкринското ханче

България почита паметта на Апостола на свободата - Васил Левски. Днес се навършват  152 години от обесването на Дякона в покрайнините на София от османските власти.  С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски Неговата памет и делото му бяха почетени с гражданско поклонение и военен ритуал пред паметника на..

публикувано на 18.02.25 в 15:02

"Възраждане" ще протестират пред БНБ срещу влизането ни в еврозоната

От партия "Възраждане" не изключиха крайни действия на организирания от тях протест срещу влизане в еврозоната и за запазване на българския лев. Протестът е насрочен за 22 февруари, събота, пред БНБ. В протеста ще се включат и представители на други партии и граждански организации.  Те настояха за широк обществен дебат за последствията от..

публикувано на 18.02.25 в 14:59

Търговските вериги: Ограничаване на надценките сега би довело и до по-голяма инфлация

Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.  Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...

публикувано на 18.02.25 в 14:51

В Монтана се преклониха пред паметта на Васил Левски

С рецитал и поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски в Монтана почетоха 152 години от обесването на Апостола на свободата. Десетки жители на Монтана, сред които много ученици, почетоха паметта на Левски пред паметника му в центъра на града, където рецитал изнесоха възпитаниците от Финансово-стопанската гимназия, чийто патрон е..

публикувано на 18.02.25 в 14:34

Стотици деца се покланят пред паметника на Васил Левски във Велико Търново

Стотици деца от детските градини и училищата във Велико Търново през целия ден поднасят цветя и се покланят пред паметника на Васил Левски в центъра на града, въпреки неспиращия снеговалеж. Монументът е единственият в страната, на който Апостолът на свободата е на бесилото.  Привечер пред паметника 152-ата годишнина от безсмъртието на..

публикувано на 18.02.25 в 14:30
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.

Регионалният министър разпореди глоби за фирми, непочистили от снега пътищата

Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди фирми, които не са се справили с почистването през тази нощ на пътни участъци от Източна България, да бъдат глобени с 5000 лева на час за времето на неизпълнение. От своя страна Агенция "Пътна инфраструктура" е предприела допълнителни мерки в районите, за които бе обявен оранжев код.  Там..

публикувано на 18.02.25 в 14:09

23-ма са потърсили медицинска помощ след инциденти на заледени улици в Русе

Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници.  Ситуацията е сложна и са затруднени доставките на основни хранителни продукти за кварталните магазини. "Никъде не е..

публикувано на 18.02.25 в 13:58