Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международният форум "Един пояс, един път" започва в Китай

Снимка: АП/БТА

Китай се опитва да даде тласък на мащабния си инфраструктурен проект, известен като инициативата "Един пояс, един път", в началото на срещата на върха в китайската столица Пекин, в която участват лидери на много страни, съобщава БТА, като цитира ДПА.

Сред гостите е руският президент Владимир Путин, който днес пристигна със самолет в Пекин и утре трябва да се срещне с китайския лидер Си Цзинпин.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан се срещна днес с китайския президент, за да обсъдят ролята на неговата страна в инвестиционния и инфраструктурен проект на Китай.

"Смятаме ви за приятел", каза му Си Цзинпин. Той добави, че Унгария активно участва в изграждането на така наречения Нов път на коприната и китайско-унгарските отношения се развиват на високо ниво, независимо от променящата се международна обстановка.

Според китайски източници Орбан е изразил благодарност за подкрепата на Пекин при изграждането на приблизително 350-километровата железопътна връзка между Будапеща и Белград – проект, който е част от инициативата "Един пояс, един път".

Унгария е една от малкото страни от ЕС, които участват в инициативата. Германия, например, не е част от проекта, който бе лансиран от Си Цзинпин през 2013 година. Смята се, че Италия обмисля да го напусне.

Наименованието на така наречения Нов път на коприната е свързано с известния древен търговски път, който се е простирал от Китай до Европа.

Китай инвестира в транспортни маршрути в Африка, Азия и Южна Америка, като строи железопътни линии и пътища или купува пристанища, като това в гръцкия град Пирея.

По данни на агенция Синхуа до 2023 г. Китай е сключил над 200 споразумения за сътрудничество с повече от 150 страни. Според официални данни Китай е инвестирал почти 1 трилион долара в проекти по цял свят през последното десетилетие.

В срещата на върха в Пекин ще участват повече от 4000 делегати от над 140 държави и повече от 30 международни организации. Последната среща на върха на инициативата "Един пояс, един път" се проведе през 2019 г. преди Covi пандемията.

Пекин изпраща предимно свои собствени строителни компании, а също така действа и като кредитор за финансиране на строителството. Това доведе до критики, че благодарение на инициативата "Един пояс, един път" страните стават силно зависими от Пекин, тъй като впоследствие задлъжняват към Китай.

Преди началото на срещата на върха в коментар на агенция Синхуа се казва, че "скептиците" на Запад се опитват да очернят инициативата с твърдения, че тя е "капан за дългове".

Органът на Китайската комунистическа партия в. "Женмин жибао" написа, че много страни преодоляват дългогодишни инфраструктурни затруднения в резултат на инициативата.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“.  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10