Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На българския пазар няма яйца от птицефермата в Дебелец, в която бе установен птичи грип

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всички 395 000 кокошки носачки от промишлената птицеферма в Дебелец, където беше установен птичи грип, ще бъдат унищожени. Това съобщиха за БНР от Агенцията за безопасност на храните във Велико Търново. Тепърва ще се уточнява как заразата е влязла в птицефермата. Започва издирването на яйцата, произведени във фермата през последните 21 дни.

Българската агенция за безопасност по храните днес започва проверка в промишлената ферма за кокошки носачки в Дебелец, където беше установен птичи грип. Нямаме яснота как заболяването е допуснато във фермата, заяви за БНР собственичката на обекта Калина Широкова, но не уточни направени ли са имунизациите на птиците срещу това заболяване. 

По данни на компанията във фермата се отглеждат 435 хиляди кокошки, а според Агенцията за безопасност на храните птиците са 395 хиляди. Всички подлежат на хуманно унищожаване, заяви за БНР директорът на областната дирекция на агенцията д-р Станимир Спасов:

"Като се издаде заповедта, като се уточнят подробностите започва в най-скоро време – или днес, или утре".

Ще се извърши епизоотично проучване и проследяване на яйцата, произведени във фермата в Дебелец:

"Всички яйца, връщаме назад 21 дни, се проследяват, включително и тези, които са изнесени в чужбина. Ще бъдат унищожени на място, не върнати".

За този период са произведени над 8 милиона яйца, всички са изнесени в чужбина, няма опасност за българския пазар, заяви за БНР собственичката на птицефермата Калина Широкова:

"Не са в българския пазар яйцата. Няма никаква трагедия за България". 

Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която влизат Дебелец и Велико Търново. В 10-километровата наблюдавана зона около огнището са 17 населени места в община Велико Търново и още 10 населени места в община Дряново. 

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Извънреден парламентарен контрол на 29 април, редовно заседание - на 7 май

Народното събрание ще заседава извънредно на 29 април - вторник, тогава ще има парламентарен контрол.  Днешното заседание е последното преди 29 април, депутатите ще работят 2 дни и ще си вземат дълга почивка, а следващото им заседание би трябвало да е чак на 7 май.

публикувано на 17.04.25 в 14:00

Младежи даряват боядисани яйца и козунаци на възрастни хора в Троян и Ловеч

Младежките  организации на БЧК в Ловеч и Троян ще дарят  на възрастни хора, настанени в социални институции, както и на пациентите на болницата в Троян, боядисани яйца и козунаци за Великден. Триста боядисани яйца и козунаци за  Великден ще получат настанените в домовете за възрастни хора в село Сливек, в Угърчин и Върбовка, край Ловеч, домовете за..

публикувано на 17.04.25 в 13:59

Обединеното кралство забрани на летовниците да внасят сирене и месни продукти от ЕС

Правителството на Обединеното кралство въведе временна забрана на летовниците да внасят сирене и месни продукти от ЕС в опит да предотврати разпространението на шап.  На пътниците не е разрешено да носят продукти като почти всички видове месо, сирене и други млечни продукти, включително в сандвичи, поради разрастващата епидемия на континента...

публикувано на 17.04.25 в 13:56

На Велики четвъртък: Осветиха над 2700 яйца и козунаци във В. Търново

На Велики четвъртък вярващи от Велико Търново се включиха във Василиевата литургия и Великия маслосвет, като изпълниха катедралния храм в подножието на крепостта "Царевец".  Никополският епископ Матей освети над 2700 великденски яйца и козунаци, осигурени от благодетели. Част от осветените яйца и козунака ще бъдат раздадени в двата..

публикувано на 17.04.25 в 13:54

Интензивен пътен трафик в Гърция

Полицията в Гърция следи за спазване на извънредните мерки по пътищата. Органите на реда п роверяват водачите за алкохол и наркотици.  Спират движението на тежкотоварните автомобили на изходите на градовете и в натоварените участъци. Почти през 20 километра има контролни екипи на пътна полиция. Служителите следят за нарушения на водачите –..

публикувано на 17.04.25 в 13:51

Трайчо Трайков: В проекто бюджета на София за 2025 г. са заложени пари за подземен паркинг за 260 коли

Подземен паркинг за 260 автомобила ще се строи под ул. Гурко в София, в отсечката от бул. Левски до бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", съобщи кметът на централния столичен райо н "Средец" – Трайчо Трайков, в интервю пред БНР. "Започна идейно проектиране на подземен паркинг. Обявих го, защото е заложено в проекто бюджета на Столична община за..

публикувано на 17.04.25 в 13:49
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: И при позитивно, и при негативно решение за еврозоната ще отидем на нови избори

"И при позитивно, и при негативно решение за еврозоната ще отидем на нови избори. Ще се търсят нови развръзки и нови мнозинства". Такава прогноза направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев. Европейската комисия насрочи дата за публикуване на извънредния конвергентен доклад относно готовността на България за приемане на еврото. Той ще бъде..

публикувано на 17.04.25 в 13:45