Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЦИК реши на предстоящите избори за местна власт да се гласува само с хартиени бюлетини

Машинното гласуване е отменено

Снимка: БГНЕС

ЦИК отмени машинното гласуване и на двата тура на изборите за местна власт.

В неделя, 29-и октомври, както и на втория тур на местните избори на 5-и ноември да се гласува само с хартиени бюлетини.

Това предложение одобри Централната избирателна комисия, въпреки че заместник-председателят Цветозар Томов поиска да се даде два часа срок на министъра на електронното управление да отговори дали ще има удостоверяване на изборните устройства.

Председателят на ЦИК Камелия Нейкова нарече решението на Комисията много трудно, но по думите ѝ е "важно доверието, което днес е било компрометирано, за което ЦИК няма никакво отношение по повод създадената "срамна ситуация".

В мотивите за решението, с което се отменя машинния вот тази неделя и следващата на балотажа, е записано, че е получена информация от ДАНС и от министъра на електронното управление в лична среща с него по-рано днес, а по-късно през деня от него е получено писмо относно удостоверяването на устройствата. Самото писмо на министъра гласи, че към настоящия момент няма решение за удостоверяване на машините. Това обаче е условие по Изборния кодекс, за да се гласува с машините.

Заместник-председателят на ЦИК Емил Войнов обоснова мотивите на решението на местните избори да се гласува само с хартиени бюлетини:

"С оглед невъзможността за обезпечаване на избирателните секции с устройство за машинно гласуване, удостоверени по реда на чл.213, ал. 3 от Изборния кодекс и на основание чл. 57, ал. 1 от Изборния кодекс, предлагам Централната избирателна комисия да вземе следното решение: На изборите за общински съветници и за кметове на 29-и октомври 2023 г., както и на евентуален втори тур на изборите за кметове на 05-и ноември 2023 г., гласуването във всички избирателни секции да се произведе само със хартиени бюлетини".

ЦИК одобри с 12 глас "ЗА" в неделя да се гласува само с хартиени бюлетини, както и на балотажа на 5-и ноември следващата седмица.

Цветозар Томов използва отрицателен вот при гласуването. Той и Любомир Георгиев, който представлява същата политическа формация като Томов, гласуваха против, защото няма писмен доклад от Министерство на електронното управление за удостоверяването на машините.

Според Цветозар Томов проблемът не е толкова липсата на доклада, а че днес ЦИК е подчинила на волята си на различни политически формации:

"Проблемът не е дали ще отменим или няма да отменим машинното гласуване. Проблемът е в това, че в цялата тази днешна история ЦИК не се оказа арбитър на предизборния процес, а институция, която подчинява своите решения на волята на различни политически фактори. Това е нещо, което не мога да приема. Можехме да вземем решение само по отношение на първия тур на изборите и да изчакаме няколко дни, преди да вземем решение за втория тур".

От своя страна председателят на ЦИК Камелия Нейкова коментира, че Комисията е била поставена в тази ситуация в резултат на действия на други органи, но не ги назова. Тя отхвърли отправеното обвинение, че не е запознала членовете на ЦИК с доклада на ДАНС и заключи:

"За мен това беше едно много трудно решение, защото винаги съм подкрепяла машинното гласуване като начин на гласуване. Но смятам, че най-важно е да има доверие в изборния процес и всяко едно действие, независимо на кого, което формира недоверие и отблъсква избирателите от гласуване, трябва да бъде препятствано и именно с това решение ЦИК мисля, че успя да минимизира рисковете, пред които стоят избирателите да не отидат да гласуват. Надявам се за в бъдеще при следващи избори по никакъв начин ЦИК да не е изправена да взема решения в такава трудна ситуация".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13