Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ОИК-София придвижва към СИК материалите за машинно гласуване, въпреки решението на ЦИК

Полина Витанова, председател на ОИК-София
Снимка: БГНЕС

Столичната общинска избирателна комисия взе решение на всички над 1650 секционни избирателни комисии в София да бъдат предадени и материалите, свързани с машинното гласуване - ролки хартия, пликове за флаш памети, протоколи и други. Общинската избирателна комисия е запозната с решението на ЦИК да се отмени гласуването с машини, но смята, че то е непълно и същото подлежи на обжалване, не е влязло в сила и затова не поражда действия. 

От общинската комисия се мотивират да предават на секционните комисии материалите за машинно гласуване и с извършена от тях служебна проверка на официалната страница на Министерство на електронното управление, където е налично и публикувано решение на министерството, с което се удостоверява съответствието на машините.

Председателят на ОИК София Полина Витанова потвърди пред "Хоризонт" за взетото решение.

"Точно така! И книжата, свързани с машинното гласуване, тъй като Централна избирателна комисия не ни е оказала да не предаваме книжата; тя не си е изменила решението, с което е приела методическите указания и няма никакво последващо писмо. Извинявайте, след като видяхме след половин час, че сертифицира софтуера, ние знаем ли до утре сутринта или утре на обяд какво ще се случи. И питам аз, ако ние сме предали ролките за машинно гласуване и няма машини за гласуване, ще се произведе ли машинно гласуване в София?".

В интервю за БНТ председателят на ЦИК Камелия Нейкова коментира, че ЦИК ще даде указания към общинските и секционните избирателни комисии как да работят в изборния ден.

"Не знам на каква база столичната ОИК взе това решение, при положение, че ЦИК е дала своето разпореждане, и към изпълнителя по договорите за машинно гласуване, и към МВР и към дружеството, което собственик на склада, където се съхраняват машините за гласуване, да не напускат склада и да не бъдат транспортирани към избирателните секции. Така, че решението на столичната ОИК не мога да кажа с каква цел е взето. Към настоящия момент няма да коментирам решението на комисията".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест пред БНБ: Еврозоната ще бъде срутена

Протест срещу въвеждането на еврото се проведе пред сградата на БНБ в София. Поводът е планираната визита на председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард у нас. Акцията беше организирана от граждански формации и от партия "Възраждане". Органите на реда предотвратиха опит на протестиращите да запалят флагът на ЕС с изрисувани по него..

публикувано на 03.11.25 в 12:25

На Острова: Обвинения в опит за убийство след кървавата баня във влак

Британската прокуратура повдигна днес обвинения срещу 32-годишен мъж за опит за убийството на 10 души след кървавата атака с нож във влак в събота, предаде Ройтерс. Антъни Уилямс е обвинен и за друг опит за убийство и притежание на остър предмет при предишен инцидент в Източен Лондон. Днес той трябва да бъде изправен пред съд в..

публикувано на 03.11.25 в 12:13

Кап. II ранг Радко Муевски: Още няма поставена пряка задача за патриарха и президента на борда на "Св. св. Кирил и Методий"

Научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ отплава на 7 ноември т. г. от Варна за Антарктида. Това е 34-ата българска научно-изследователска експедиция и 4-та на кораба "Св. Св. Кирил и Методий". Основните изследователски дейности и плавания ще бъдат отново в района на Южните Шетландски острови на Антарктида. Корабът отплава..

публикувано на 03.11.25 в 12:12
Владимир Иванов

ДКСБТ: Слабо повишаване на цената на потребителската кошница заради сезонни фактори

Цената на потребителската кошница на едро поскъпна с един лев, след като през последните две седмици се задържаше на стойност от 97 лева. По-високи са цените на свинското и пилешкото месо, на олиото и на брашното. По-евтино се продават млякото и млечните продукти. При зеленчуците най-сериозно е поскъпването на доматите и краставиците - до..

публикувано на 03.11.25 в 12:02

Надзорният съвет на НОИ утвърди проекта на Закона за бюджета на ДОО за 2026 г.

Надзорният съвет на Националният осигурителен институт утвърди повторно ревизираната план сметка на бюджета на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов отбеляза прогреса при увеличението на майчинските през втората година от 780 на 900 лева. Той увери, че пенсиите ще се..

публикувано на 03.11.25 в 11:42

Общинските съветници в Сапарева баня с предложения до НС по законопроекта за ВиК

11-те  общински съветници в Сапарева баня гласуваха единодушно предложения по готвения нов закон за ВиК, които ще изпратят до НС и постоянните комисии в парламента. Така от общинската управа в курортния град се надяват да влязат промени, които ще позволят запазването на сегашното ВиК-Паничище. Сапарева баня е единствената от деветте общини в..

публикувано на 03.11.25 в 11:20

Иван Димитров: Камен Калев е смел и радикален

" За съжаление, не познаваме най-близката си историческа памет - нещо, което е изключителна трагедия . Говорим за тоталитарния режим, който е осакатил нас като общество и като държава". Това коментира пред БНР Иван Димитров, който е автор на 7 книги с проза, драматургия и поезия и е носител на няколко награди за произведенията си. Той е и човек с..

публикувано на 03.11.25 в 11:15