Срещу петимата български граждани във Великобритания, обвинени в участие в руска шпионска мрежа, ще има процес, но той най-вероятно ще започне в края на октомври следващата година, съобщи днес съдията, който гледа делото в Централния наказателен съд.
Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня Габерова се явиха отново чрез видеовръзка на трето изслушване днес в Централния наказателен съд („Олд Бейли“) в Лондон, но на практика единствено за да потвърдят имената си. Не се стигна даже до запитване дали се признават, или не.
Гледащият делото съдия Джеръми Бейкър постанови обаче, че насроченото като отделното дело срещу Русев, Джамбазов и Иванова - за притежание на фалшиви документи за самоличност, сега ще се гледа едновременно с общото дело за шпионаж в полза на Русия.
Съдията определи 28 октомври 2024 година като дата за началото на процеса, но могат да настъпят промени. Очаква се процесът да продължи около 4 месеца.
Петимата български граждани бяха арестувани от полицията за борба с тероризма през февруари тази година. Прокурорите ги обвиняват в наблюдение и враждебни действия от името на Русия срещу конкретни цели, включително потенциални отвличания, за периода 30 август 2020 година – 8 февруари 2023 година.
Смята се, че шпионската клетка е поддържала връзки с австриеца Ян Марсалек, бивш главен оперативен директор на разплащателната фирма Wirecard, превърнал се в най-издирвания човек в Германия заради финансови измами. Марсалек не е обвиняем по британското дело срещу българите.
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..