Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще издържи ли израелската икономика на войната в Газа?

Мишел Стравчински: Опасявам се, че след тази война хората от Газа няма да бъдат допускани в Израел

Снимка: Pixabay


Израелската централна банка прогнозира войната срещу "Хамас" да приключи още в първата половина на следващата година. "Повечето икономисти не са толкова оптимистични в оценките си", смята Мишел Стравчински, икономист в Еврейския университет в Йерусалим и бивш директор на изследователския отдел в Израелската централна банка. Според него икономиката на страната е влязла в сравнително добра форма във войната, провокирана от терористичния акт на "Хамас" на 7 октомври. Но предупреждава, че дефицитът в хазната може да скочи до 5 процента. Най-трудният въпрос сега е кога войната ще приключи, а от отговора му зависят всички останали процеси, заяви Стравчински пред БНР.

"Израелската икономика растеше с не лоши темпове през последната година преди войната. Изходната точка в този смисъл беше сравнително добра. Дефицитът беше само около 1 процент. След нападението на "Хамас", за разлика от предишните сблъсъци с тази групировка, правителството реши да обяви пълномащабна война. Това има своите икономически последици. След като е обявена война, значи правителството е готово да осигури необходимото за населението.

Управляващите са готови да компенсират всички засегнати икономически дейности в пострадалите райони - основно в южната част на страната, но и на север. Ето защо смятам, че от икономическа гледна точка имаме добра основа, но ситуацията неизбежно ще се влошава. През 2014 година операция "Нерушима скала" в ивицата Газа продължи 50 дни. Не е ясно колко дълго ще продължи сегашната война".

- Кои сектори страдат най-много - веднага се досещам за туризма и земеделието?

- Права сте. Туризмът винаги е сред най-засегнатите сектори, когато се стигне до подобна конфронтация, и дълго време след това не може да се отърси от шока. Земеделието, особено в южната част на страната, също търпи сериозни последици. Правителството обаче полага усилия щетите да не засегнат толкова тежко населението.

Например - университетите ще отворят през декември, а не през октомври, както беше планирано. Заради войната началото на академичната година беше отложено. Правят се опити да бъдат мотивирани студентите да отидат да помагат в селскостопанската работа на юг. Затова се надявам земеделието да избегне големи загуби.

Новото в тази война са войниците от резерва. При предишните участваха военнослужещи от редовната армия и това спестяваше допълнителни разходи. Сега обаче се включват и резервисти. Отсъствието им от техните работни места в различни сектори на икономиката струва скъпо - най-малкото защото фирмите не могат да работят по обичайния си начин.

- Здравната система готова ли беше за подобен развой на събитията?

- От гледна точка на болниците, където се настаняват ранените, Израел беше сравнително подготвен за подобна ситуация, въпреки че сега пострадалите са много повече в сравнение с предишните конфликти. За палестинците ситуацията е много по-трудна и затова имат необходимост от хуманитарна помощ.

В Израел основният проблем е да се води нормален начин на живот. Имаме нужда от духовна подкрепа. Оказа се, че няма достатъчно професионалисти, които да работят с хората в тази насока. Семействата, в които има отвлечени от терористите, имат нужда от работа с психолози. Говорим за 240 заложници. Всички те имат близки. Тези хора имат нужда от помощ, защото буквално преминават през ада.

Бащата на един от заложниците каза: "Ако искате да видите ада, елате у дома, когато лягам да спя вечер. Затварям очи, но не знам нищо - нямам никаква информация какво се случва с детето ми." Тези семейства не знаят дали близките им са добре, къде ги държат, снабдяват ли ги с необходимите им лекарства... Не бяхме подготвени за това, но се опитваме да се справим.

- Има ли палестинци, които работят в Израел и каква е съдбата им сега, когато страната води война срещу "Хамас"?

- Трябва да погледнем към строителството, защото това е секторът, в който основно идват да работят палестинци. Обикновено в първите седмици до месец от началото на такъв конфликт строителството спира. След това Израел се опитва да възстанови работата. При предишни конфликти палестинските работници бяха замествани от източноевропейци, главно от Румъния, но и от други държави. Сега може би ще са от Китай.

Опасявам се, че след тази война хората от Газа няма да бъдат допускани в Израел. Оказва се, че някои от терористите са били тук, за да работят. Струва ми се, че броят на палестинските работници ще бъде много различен. Преди първата Интифада около 150 000 палестинци идваха всекидневно на работа в Израел. Броят им първо спадна на 70 000, а след второто палестинско въстание достигна 30 000. Не зная сега до какво ще се стигне. Трябва да се намери мирно решение и тяхната икономика също да е добре, но за съжаление това е твърде далеч от настоящето.

- То се състои във война и нарастващ дефицит в бюджета, както и множество рискове за икономиката. Как виждате най-доброто възможно решение?

- Група икономисти призовахме правителството да промени приоритетите при бюджетните разходи. Според нас трябва да се откажат от разходите от т.нар. коалиционни пари, които са определени за дадени сектори, и да ги насочат към разходите за отбрана и воденето на война срещу "Хамас". Централната банка има сравнително оптимистична прогноза за икономиката (октомврийската й оценка сочи за ръст от 2,3 на сто през тази година и 2,8 през идната). Аз не съм такъв оптимист. Всичко зависи от това колко ще продължи войната.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25
Толедо, Централна Испания, 17 юли 2023 г.

Над 500 замъка се продават в Испания

Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро.  Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..

публикувано на 22.02.25 в 21:22
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Състоянието на папа Франциск остава критично

Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност".  Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..

публикувано на 22.02.25 в 20:59

Лучо Корси ще представя Италия на "Евровизия"

Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..

публикувано на 22.02.25 в 20:39

Пограничните общини Свищов и Зимнич очакват близо 1,5 млн. евро за предотвратяване на наводнения

Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения.   Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..

публикувано на 22.02.25 в 20:27