"Дейността ни започна в края на 2018 г. със създаването на книжарничка "Извор" в селото. Година по-късно Челопек бе провъзгласено за първото село на книгата. Наредихме и врачанско село от Северозападна България сред световните примери", разказа в предаването "Преди всички" Мария Дончева от сдружението.
Творилница "Добрини" съществува от април 2022 г. В нея се занимават жени в неравностойно положение от селото.
Мария Дончева работи съвместно с Първолета Николова и Зорница Панайотова. Обединява ги примерът "да дръзваш да разгръщаш освен своя, и чуждия потенциал".
"Това, което ни подтикна да изберем Челопек – искахме да изведем на преден план едно хубаво българско село, което е живо, което се развива", сподели Дончева пред БНР.
"Селото на книгата няма аналог в България. Самата концепция звучеше абстрактно преди 5 години. С течение на времето, след основаването на книжарничката, ремонта на детската градина и откриване на център "Княгини", доказахме, че няма как нещо да ни спре и започнахме да получаваме все повече подкрепа. Сега имаме нужда от повече съмишленици", отбеляза Мария Дончева.
"Ще се радваме и на фирми, които желаят да аутсорсват дейности, да го направят чрез нашите жени в Творилница "Добрини", в момента са четири. Всичко, което изработват, е от естествени материали – глицеринови сапуни, ароматни восъчни свещи, също така рециклират хартия. Вече е готова коледната ни кампания – коледни венци, произведения от скандинавски дъх, свещници."
Една от целите на сдружението е да подкрепя стари български занаяти.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..