Съветът по сигурността към Министерския съвет ще обсъди рисковете за националната сигурност на България при незабавна отмяна на дерогацията за преработка на руски нефт от рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас".
Премиерът Николай Денков насрочи извънредното заседание за 8 часа днес, а на него са поканени председателят на Народното събрание Росен Желязков, председателите на парламентарните комисии по енергетика - Делян Добрев, по външна политика - Бойко Борисов, по въпросите на Европейския съюз - Кирил Петков, по икономическа политика - Хамид Хамид.
Очаква се да участват и председателите на парламентарните групи на ГЕРБ - Десислава Атанасова и на ДПС Делян Пеевски. В срещата ще се включат министрите на икономиката Богдан Богданов и на енергетиката - Румен Радев.
Европейската комисия разреши на България изключение от петролното ембарго за Русия до края на следващата година. Срокът на дерогацията, с която се ползва „Лукойл“, беше съкратен със закон - до октомври 2024 година. В края на миналата седмица председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев предложи страната ни да се откаже да ползва руски нефт веднага. Аргументите: „Лукойл“ е използвал даденото на България изключение, за да изнася продукти за страни от Европейския съюз и САЩ, и да трупа печалби, с които подпомага войната на Русия в Украйна. Предложението на Делян Добрев дерогацията на "Лукойл" да отпадне в тридневен срок предизвика ново напрежение между партньорите в некоалицията, а премиерът Николай Денков свика извънредно заседание на Съвета по сигурността.
"И аз искам да падне дерогацията, но като премиер мой първи приоритет е пазарът на горива да бъде стабилен".
Участниците в Съвета по сигурността ще обсъдят последиците и рисковете за националната сигурност при евентуалното приемане на проектозакона. Доклади по темата ще представят държавните агенции „Национална сигурност” и „Разузнаване”, както и Служба „Военно разузнаване”.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов няма да участва в заседанието, защото има среща с посланици. Борисов обаче видя нова коалиция след като парламентарната енергийна комисия отхвърли предложението на Делян Добрев за отпадане на дерогацията:
"ПП-ДБ, "Възраждане" и БСП, които изведнъж си късат ризите, че чак до март трябва да стои дерогацията. С една дума някой има голяма облага от това".
Председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски, който е поканен да участва в заседанието на Съвета по сигурността, заяви, че ако искането за отмяна на дерогацията в тридневен срок не бъде прието:
"Ще смятаме, че Путин е взел властта в България".
От „Продължаваме промяната“ предлагат дерогацията да отпадне, но от 15 март догодина, заяви вчера заместник-председателят на енергийната комисия Радослав Рибарски.
Увеличаването на ДДС на 20% вече се усеща. Няма клиенти, правим съкращения. Това заявиха ресторантьори от Монтана, които излязоха на протест с искане да се запази 9-процентната ставка. Собственици на ресторанти и заведения от Монтана са категорични, че няма да могат да продължат да работят, ако се запази 20% ДДС. Над 20 автомобили с..
Работещи в държавните психиатрични болници в Ловеч и село Карлуково протестираха с искания за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Протестът на психиатрите е зов за помощ Психиатрията в криза Психиатриите са “задният двор” на нашето здравеопазване Освен увеличение на работните заплати и по-добри условия на труд работещите в..
Парламентът започна второто четене на проектобюджета на Здравната каса. От "Продължаваме промяната - Демократична България" настояват пациентите да бъдат информирани електронно за всяка процедура, която са използвали и е заплатена изцяло или частично от Касата. Целта е пациентите да имат възможност да сигнализират, ако се окаже, че има фиктивни..
В България има хиляди питейни и увеселителни заведения, а дискотеките са 260 и те подлежат на регулярен и тематичен контрол , обясни в интервю пред БНР бившият директор на ГД ПБЗН ген. Николай Николов. "Регулярният контрол означава, че най-малко веднъж в годината се прави комплексна инспекция, а тематичните са по нареждане на ръководството..
Бързата реакция на органите в Кочани ме радва като гражданин и адвокат. Вярвам искрено, че ще се намерят истинските виновници и ще отговарят пред закона, каза Персида Стояновска , адвокат от Скопие и активен гражданин, в интервю пред БНР. "Трябва да се спазват основните стандарти и правила. Има виновник и самият народ не вярва в системата,..
Мечка се е появила край границата над кюстендилското село Гърляно, разказа за БНР кметът на селото Венелин Енчев. Забелязали са я и граничните патрули, които охраняват в този участък на планината. Мечката изглежда се е събудила след зимен сън, изтощена и гладна е, затова може да започне набези по селото, опасява се кметът Венелин Енчев, който..
От Министерството на външните работи информират българите, които възнамеряват да посетят Истанбул, че от днес турските власти са наложили ограничения за придвижване по определени пътни артерии на града, спирки на градския транспорт и метрото. Екрем Имамоглу: Моят народ ще даде необходимия отговор на лъжите Кметът на Истанбул Екрем..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Управниците, включително здравният министър, са тези, които взимат решения и са отговорни за начина на функциониране на системата и са жертва на..