Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все повече държави забраняват употребата на мобилни телефони в училище

Снимка: Microsoft
Повсеместната употреба на мобилни телефони доведе до на практика епидемичното им разпространение в училище още от прекрачването на прага му.  Според последния доклад на ЮНЕСКО за образованието по света една на всеки четири държави е приела закон или друга регулация за употребата на мобилни телефони в клас.

Според световната организация цифровите устройства трябва да се използват в училище само когато подпомагат учебния процес и усвояването на учебния материал.

Притеснения за личните данни и безопасността на децата в интернет също  сред факторите, отчетени в доклада и препоръката да не се допускат телефони в класната стая. Има деца на по девет години, които настояват да имат личен телефон, а е очевидно, че не са емоционално готови да се ориентират в сложните  устройства и опасностите на дигиталния свят, се казва още в документа.

Дори само телефонът да стои близо до ученика, може да го разсее и да са му необходими цели 20 минути да възвърне концентрацията си, подчертава генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле и изтъква:
   
"Нека не забравяме, че ученето изисква концентрация и внимание, които могат да бъдат подкопани от цифровите устройства. Нека също така сме наясно, че времето пред екрана може да увреди умственото и физическо състояние на децата. Затова трябва да открием най-добрия баланс при употребата на дигитални средства в класната стая като избегнем ненужното им приложение. Вече имаме доказателства за негативния ефект на смартфоните върху ученето, но по-малко от една четвърт от държавите са ги забранили."
   

Испания е една от държавите, които обмисля пълна забрана или много строг регламент за употребата на таблети и смартфони в училище. Родителски групи дори са започнали инициативи за въвеждането на декларация, с която родителите да се задължат да не купуват телефон на детето си до навършването на 16 години. В много райони на Испания вече има правила за недопускането на телефони в клас, в област Каталуния половината от учебните заведения са въвели подобни забрани.

И макар да няма категорични данни за ефекта от употребата на мобилни устройства сред подрастващите, има очевиден скок в оценките и спад на тормоза, когато учениците не пред екрана по време на часовете. Учителят по латински Тони Сосиес от Барселона е категоричен, че в класната стая няма нужда от телефони. В училището, където преподава, те са забранени от пет години и атмосферата в клас е чудесна.

 Много родители и учители подкрепят инициативата, но не са убедени, че ще тя има желания ефект. 
  
"Мисля, че законът е добър, но ще е много трудно да се приложи, защото новият начин на живот е да използваш мобилен телефон постоянно."

Франция забрани със закон смартфоните за учениците до 14 годишна възраст още през 2018-а година. Забраната се отнася за цялата територия на училището  и както за часовете, така и за междучасията. Според френския министър на образованието целта от по-добро качество на обучение и защита на децата в интернет оправдава строгата мярка.
 
"Основната ни задача е да предпазваме децата и тийнейджърите, това е фундаменталната роля на образованието. С този закон можем да го направим. Освен това имаме възможност да изпратим послание към училищата и в известна степен към френското общество какви отношенията да изградят с цифровите медии."


Училищата в гимназиалния етап в Нидерландия също се готвят да наложат забрана за мобилните устройства в клас от началото на следващата година. Образователният министър Роберт Дийкграф приветства стъпката:

"Затова и още не сме прибегнали до законова забрана. Ще проследим внимателно действието и ефекта от решението ни. Със закон винаги може да се забрани, но смятам, че ще успеем да го приложим заедно."


Според много ученици обаче идеята не е добра, защото макар да разсейват, телефоните се използват и в учебния процес.
 
"Най-често по биология използвам, също по нидерландски език и трудово. А по време на история никога не си позволявам."
"Използвам предимно в часовете, където учителите не обръщат особено внимание или ни оставят да работим по-самостоятелно."

Според някои учителите са виновни, че учениците си използват мобилните телефони в час. 

"Ако учителите не влагат достатъчно усърдие в урока и учениците не се стараят и не внимават, а вместо това си гледат телефоните."

Британското правителство също препоръча да се забрани употребата на смартфони в училище по време на часовете и в междучасията. "Телефоните са изключително предизвикателство с оглед на разсейването, буйното поведение и тормоза," подчерта образователният министър Гилиън Кийгън. Препоръката има и много опоненти.

"За мен законът е глупав, не смятам, че ще окаже някакъв ефект. Децата пак ще си използват телефоните, нищо че е забранено."

Швеция, чийто ученици са девети в света в доклада за най-добрите постижения при четене с разбиране, също спря плана си за цифровизиране на класните стаи до тази година.  

Финландия, където притежанието на мобилен телефон от марката Нокиа, е въпрос на национална гордост, а обществото е едно от най-отворените към модерните технологии, има подписка за забрана на телефоните в училище, събрани са над 30 хиляди подписа. През 2006-а финландските ученици са сред най-добрите в света по математика и точни науки, но с прогресивното разпространение на технологиите, оценките спадат.

Снимката е илюстративна

Но технологиите не винаги оправдават целта си, често те са недостъпни или хората не знаят как да ги използват. А в последните месеци откровено застрашават учителската професия. Според последните изследвания изкуственият интелект, използван в образованието, ще промени драстично начините на преподаване заради способността си да се адаптира към нуждите на учащия.

Преподавателят Пенченг Ши от университета на Рочестър в Съединените щати предпочита да приема изкуствения интелект като съюзник, а не враг.

"Ако гледаме на учителството като разпространение на знания, смятам, че има тази възможност. Изкуственият интелект се развива бързо и скоро може да се държи като някои от най-добрите учители, тъй като се учи от хората и техните данни. Смятам, че ще замени поне част от функциите на преподавателите."


Пандемията от ковид-19 също имаше отрицателен ефект върху учителската професия. В редица страни в Европа като Франция, Германия, Португалия, Швеция и Италия тя доведе до остър недостиг на кадри. По данни на ЮНЕСКО в световен мащаб не достигат 69 милиона учители, за да се покрият основните нужди в образованието като кризата не е само в развиващите се страни, а и в богати държави като Съединените щати.

Сред основните причини са ниските заплати, влошените условия на работа, статута и липсата на признание за учителите, отбелязват синдикални лидери.
 
"Образованието като цяло се нуждае от повече пари, повече персонал и конкуренция. Директорът трябва да може да избира кого да назначи измежду 20 учители, не двама. Само така децата ще получат по-високо качество на образованието."

По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Микробиологично замърсяване на водата в 3 села в община Берковица

Замърсена с колиформи и еширихия коли вода е установено в три села в община Берковица. Регионалната здравна инспекция в Монтана е наложила глоби на отговарящите за подаване на вода в тези населени места. В селата Бистрилица, Лесковец и Котеновци водните проби отчели наднормено съдържание на колиформи и еширихия коли, което е показател за скорошно..

публикувано на 01.07.24 в 20:22

Очакваният дефицит в държавната хазна към края на юни - 600 млн. лева

600 милиона лева дефицит се очакват в държавната хазна към края на юни, сочат прогнозните данни на Министерството на финансите. През май имаше излишък от под 147 милиона лева. За полугодието се очаква да бъдат събрани около 45,8% от заложените в бюджета приходи, но да бъдат направени 43 на сто от предвидените разходи.

публикувано на 01.07.24 в 20:07

Започнала е да действа противоминната военноморска група в Черно море

Започнала е да действа противоминната военноморска група в Черно море, съобщи Министерството на отбраната.  Командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов е участвал днес в Истанбул в заседание с колегите си от Турция и Румъния, на което са подписани оперативни документи. С тържествена церемония противоминната военноморска група е..

публикувано на 01.07.24 в 19:59
Служебният министър на туризма Евтим Милошев (вдясно) и генералният директор на БНР Милен Митев

"Пътувай с Хоризонт" - ново предаване на БНР

Българското национално радио и Министерството на туризма ще реализират партньорство за привличането на повече туристи от българската диаспора по света и чужденци към утвърдени дестинации у нас и по-малко популярни туристически обекти. Така официално беше обявено най-новото предаване на обществената медия "Пътувай с Хоризонт". Освен за традиционния..

публикувано на 01.07.24 в 19:51
Президентът Румен Радев (в средата) и съпругата му Десислава Радева (вдясно) пристигат на летище

Президентът е основен лектор на форума "Спирала през конфликтите в търсене на възможности" на "The Economist"

Президентът Румен Радев пристигна на работно посещение в Гърция. В Атина държавният глава ще участва в откриващата се утре 28-ма годишна кръгла маса на "The Economist", озаглавена "Спирала през конфликтите в търсене на възможности. Геополитика. Околна среда. Технологии".  Президентът Радев е на работно посещение в Гърция Като отправна точка за..

публикувано на 01.07.24 в 19:26

Върховният съд на САЩ се произнесе за имунитета на Тръмп

Върховният съд на Съединените щати постанови, че бившият президент Доналд Тръмп има имунитет срещу съдебно преследване само в рамките на изпълнение на служебните си задължения, извършени по време на мандата му. Според върховните съдии обаче имунитетът не се отнася до действия, извършени от Тръмп в неформална роля. Така магистратите, които се..

публикувано на 01.07.24 в 19:20
Андрей Гюров

Андрей Гюров с жалба срещу решението на КПК, според което не може да е подуправител на БНБ

Андрей Гюров е подал жалба срещу решението на Комисията за противодействие на корупцията, според което той не може да е подуправител на БНБ. От Централната банка съобщиха, че са уведомени за жалбата на Гюров, който е в неплатен отпуск до решаването на казуса. "Българската народна банка ще предприеме съответните законосъобразни действия след..

публикувано на 01.07.24 в 19:16