"Хамас" освободи първите 13 заложници съгласно споразумението за примирие с Израел, което влезе в сила тази сутрин. За договорените четири дни прекратяване на огъня "Хамас" трябва да върне 50 заложници, а в замяна Израел ще освободи 150 палестинци.
Заложниците - жени и деца - бяха предадени на Червения кръст, чийто представители ги прегледаха и транспортираха до граничния пункт Рафах, съобщи канцеларията на израелския премиер Бенямин Нетаняху. От Египет те ще бъдат върнати в Израел със самолет. Малко преди това „Хамас“ освободи и 12 тайландци, като тяхното пускане не беше част от споразумението.
След няколко часа се очаква и Израел да освободи първите 39 палестински затворници.
Шейсет камиона са доставили лекарства, храна и гориво в ивицата Газа от влизане в сила на примирието, съобщиха хуманитарните агенции. А Световната здравна организация заяви, че работи за евакуирането на още пациенти от болниците в северните части на ивицата Газа по време на примирието. Говорител на организацията изрази и сериозни притеснения за около 100-те души персонал и пациенти, останали в най-голямото лечебно заведение "Аш-Шифа".
Израелската армия предупреди палестинците, избягали към южните части на анклава да не се опитват да се върнат по домовете си на север, защото районът все още е активна военна зона. Според очевидци след влизането в сила на спирането на огъня стотици хора са се насочили към северната част на Газа, за да видят в какво състояние са домовете им и да се опитат да открият роднини, дори се е стигнало до сблъсъци с израелската армия.
На тържествена церемония в Мраморното фоайе на Българското национално радио ще бъде открита изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи", БНР - поглед отвън. Експозицията е с фото-и и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието официално ще бъде представен и новият..
С 9 милиарда 400 милиона лева ще разполага НЗОК по първоначално разписания бюджет за 2025 г. "Парите, когато са общи, никога не са достатъчни. Особено с недостатъчната наличност на механизми , които да проследяват ефекта и качеството от тяхното разходване ", заяви пред БНР здравният икономист Аркади Шарков от Експертния клуб за икономика и..
Френският президент Еманюел Макрон заяви по време на посещението си във Вашингтон, че е възможно спиране на огъня в Украйна до няколко седмици. "Схемата е следната: преговори между Съединените щати и Русия и между Съединените щати и Украйна", каза Макрон в интервю за телевизия "Фокс нюз". По-рано той се срещна в Белия дом с президента..
В Кърджали продължава разпитът на 30 свидетели по делото за загинало при катастрофа дете на международния път за Гърция. Катастрофата стана през 2019 г. Един от шофьорите беше бившият председател на ДПС Лютви Местан. Той е обвиняем заедно с другия шофьор- бащата на загиналото 6-месечно бебе. На днешното заседание се очакват..
Парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства ще обсъди информация от Фискалния съвет за проектобюджета за 2025 г. Националният съвет за тристранно сътрудничество разгледа вчера проектобюджета, като от синдикатите изразиха принципната си подкрепа, но представиха конкретни искания. Част от работодателите не го подкрепиха..
Руският президент Владимир Путин предложи на Съединените щати съвместен добив на редкоземни минерали в неговата страна, предаде агенция Ройтерс. Путин подчерта, че страната му разполага с много по-големи залежи на тези метали от Украйна, с която Съединените щати на Доналд Тръмп преговарят за съвместен добив. Путин заяви и че Русия може..
Състоянието на армията ще бъде тема на годишната конференция на началника на отбраната, която ще се проведе днес и утре. По традиция на нея присъства и президентът и върховен главнокомандващ на Румен Радев. Пред президента и депутатите началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще представи Анализ на състоянието и подготовката на..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.