Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лошото време взе жертви в Украйна

| обновено на 28.11.23 в 11:46
Разчистване път след снеговалеж през нощта в Николаевска област, Украйна, 27 ноември 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

При зимни бури в Украйна са загинали 10 души. Най-засегнати са Одеска, Харковска, Николаевска и Киевска област. На някои места снежната покривка достига два метра. 12 магистрали са затворени. Изтеглени са над 800 превозни средства, блокирани на пътя, включително автобуси и линейки. Стотици населени места продължават да са без ток. 

Броят на жертвите поради лошото време в Одеска област се увеличи до петима души, а други 19 са ранени, съобщи президентът на Украйна Володимир Зеленски. Медии в страната отбелязват, че зимните условия влияят и на обстановката на фронта, където украинските сили се опитват да отвоюват украинските територии срещу руските войски.

На някои места снежната покривка достигна два метра. 1200 души от спасителните служби се включиха в почистването на снега. Наложи се 12 магистрали да бъдат затворени. По пътищата бяха блокирани хиляди камиони и коли. Кметът на Одеса призова жителите на града да останат по домовете си, а властите предупредиха за нарушения във водоснабдяването. Над 1500 селища в 17 области са останали без ток заради бурята, каза в обичайното си обръщение президентът Володимир Зеленски. Той подчерта, че в извънредната ситуация са мобилизирани всички служби, осигурена е и необходимата техника. 

Зеленски заяви също, че украинските власти продължават активно да работят по въпроса за получаване на нови пакети за подкрепа на отбраната от партньорските държави. Екстремните условия са променили темповете в бойните действия на фронта, където са разположени десетки хиляди военнослужещи, но не са ги спрели, отбелязват експерти. Наред с това се засилват опасенията, че руската армия може да нанесе нови въздушни удари по енергийната мрежа.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Иван Малкодански

Общинският съвет в Плевен заседава извънредно

В Плевен извънредно заседава Общинският съвет. Съветниците трябва да решат проблема с почистването и озеленяването на града след прекратяване на договора с фирма "Паркстрой". Дневният ред се състои от една-единствена точка. "Свикването на тази сесия налага проблемът, който е с "Паркстрой", за това, че договорът на "Паркстрой" изтича на..

публикувано на 14.03.25 в 10:04
Снимката е илюстративна

Битката за пасищата в село Богданлия продължава

Общо събрание на населението в село Богданлия ще решава тази неделя дали 200 декара пасища да се превърнат в застроена територия. Решението ще се вземе с обикновено мнозинство. Провеждането на общото събрание е отказвано три пъти , но след обжалване съдът е постановил местната управа да насрочи такова. Пасища за застрояване? Защо се..

публикувано на 14.03.25 в 09:59
Бойко Борисов

Борисов съзря заговор между КС и президента Радев: Откраднаха ни мнозинството!

В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че партия "Величие" влиза в парламента, за да има извънредни избори. ЦИК: "Величие" влиза в 51-вия парламент с 10 депутати По думите му има заговор в Конституционния съд под влияние на президента Румен Радев: "И ни ограбиха. И тука президентът Радев не може да продължава с..

публикувано на 14.03.25 в 09:57
Трима нови депутати положиха клетва в НС

Депутат от "ДПС - Ново начало" подаде оставка, трима нови се заклеха

Трима от новоизбраните членове на 51-овото НС положиха клетва като народни представители. Това стана, след като председателят на НС Наталия Киселова съобщи от трибуната имената на депутатите, чийто избор вчера беше обявен от КС за незаконен, както и на определените от ЦИК за новоизбрани членове на парламента. Киселова съобщи още, че Илиян..

публикувано на 14.03.25 в 09:33

КРС: Възможно е прекъсване на 2G и 3G мрежите днес и утре

В петък и събота е възможно прекъсване на 2G и 3G мрежите в България. За това съобщават от Комисията за регулиране на съобщенията. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) прие решения, с които осигури условия за по-ефективно и ефикасно използване на радиочестотния спектър в обхват 900 MHz от трите мобилни оператора - A1, Виваком и Yettel...

публикувано на 14.03.25 в 09:26
Даниел Стефанов

Даниел Стефанов: Влизането на "Величие" оборва тезата за подменен вот

" Фактът, че "Величие" влиза , не потвърждава тезата, че изборите в България са фалшифицирани и вотът е подменен." Това мнение изрази пред БНР Даниел Стефанов, политолог и изборен експерт от Центъра за електорални изследвания към Нов български университет. Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 народни представители..

публикувано на 14.03.25 в 09:12

Наблюдаваме първото от двете лунни затъмнения за 2025-а

Тази сутрин от нашата страна може да се наблюдава първото от двете лунни затъмнения за 2025 г. Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО, БАН и в катедра "Астрономия" на Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", обясни: "Това е навлизане на Луната в земната сянка. То ще бъде пълно лунно затъмнение, но само..

публикувано на 14.03.25 в 09:10