Време е въпросът за истинската независимост на съда да бъде решен, за да преминем към следващите стъпки на законодателно ниво, гарантиращи истински бърз и справедлив процес в България.
Това каза пред БНР Надежда Йорданова, заместник-председател на ПГ на ПП-ДБ и член на парламентарната конституционна комисия, бивш министър на правосъдието.
Тя подчерта, че не е обсъждано излизането на прокуратурата от съдебната власт:
"По българския конституционен модел прокуратурата е част от съдебната власт и с предложените изменения няма никакво отстъпление от тази позиция. Няма никакво съмнение в тази посока, даже не е и било обект на обсъждане".
Йорданова изтъкна, че функциите на прокурорите са много различни от тези на съдиите и трябва по определени въпроси да има различие между тях:
"Това по никакъв начин не означава, че премества прокуратурата повече към изпълнителната власт. Напротив. Това означава, че спрямо прокуратурата има повече прозрачност и повече обществен контрол".
За обществената квота, избирана от Народното събрание, която ще има превес във Висшия прокурорски съвет Надежда Йорданова коментира:
"Това е голямото предизвикателство, с което трябва да се справи парламентът - този и всеки следващ. Тази квота да е обществена и чрез нея да не се прокарва политическо влияние в съдебната система. Обществената квота ще включва професионалисти с дълъг стаж и добро обществено реноме. Изключително важно е да се посочи, че те трябва да са независими и партийно неутрални. Това ще се запише в Конституцията".
По думите ѝ няма нищо притеснително в това да бъде сезиран Конституционният съд за промените в основния закон, когато те бъдат приети от парламента:
"Би било добре измененията да минат през теста на КС, за да бъдем спокойни, че те отговарят на конституционния стандарт. Приемам тази заявка като позитивна новина".
Надежда Йорданова изтъкна, че "Демократична България" винаги е отстоявала, че една от важните гаранции за върховенство на правото е в регулаторите да има политически неутрални експерти:
"Това е изключително важно, защото контролните, надзорните органи трябва да прилагат закона точно и еднакво спрямо всички и по никакъв начин не трябва да се ръководят от своите политически предпочитания. Противното означава, че нямаме върховенство на правото, а политическа доминация на политическите сили, които имат мнозинство в момента. Това е изключително опасно. Колкото и да е сложно сега, всъщност се вижда, че липсата на политическа доминация във всички органи е добро нещо, защото дава възможност за взаимен контрол. Трябва да се научим да живеем с това".
Тя подчерта, че е противник на формирането на различни органи на квотен принцип.
"Задълбаването в дребнотемия ни пречи да гледаме по амбициозно към големите теми като влизането в Шенген", каза още Йорданова.
Интервюто на Диана Янкулова с Надежда Йорданова в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да видите във видеото.
Регионалната екологична инспекция във Велико Търново спря реализацията на частна фотоволтаична централа върху повече от 500 декара в павликенското село Вишовград. Срещу инвестиционното намерение има сериозен отпор на местните хора. Екологичната инспекция прекрати процедурата за изменение на общия устройствен план на Павликени, с което се..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с конкретни срокове за ВСС. И веднага Борисов прекратява преговорите. Това каза пред БНР адвокат Велислав Величков, председател на гражданското сдружение "Правосъдие за всеки". Днес той..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Този проект отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните 3 години, посочи тя. Георги Ганев прогнозира: Парламентът отхвърля проектобюджета, спешно се прави нов "Политиките,..
Има нормативна пречка, свързана с биогоривата, която може да остави България без бензин от 1-ви март и с много намалено количество доставки . Това каза пред БНР Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, като уточни: "Ако не бъдат взети мерки от Народното събрание, това вероятно ще се случи". По думите му..
Под временното председателство на Росен Желязков от ГЕРБ парламентарната Правна комисия включи в дневния ред на първото си заседание предложения за промени в Изборния кодекс и в Закона за вероизповеданията. Така планираните първоначално три проектозакона за промени в Закона за съдебната власт ще се гледат последни. Трите законопроекта са на..
Пред БНР Асен Василев от "Продължаваме промяната" призова бюджетът да не става заложник на преговорите за кабинет: "Изключително е важно държавата да има бюджет, за да може да работи бизнесът и хората и да има предвидимост. Правителството изпълнява бюджета или го внася, ако е служебно или редовно, но няма как бюджетът на държавата да е..
Гледам на проекта за промени в Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) като за опит да се сондира доколко обществото е готово да се дадат повече правомощия на спецслужбите. Това коментира проф. Николай Радулов, бивш главен секретар на МВР и депутат от МЕЧ, в интервю пред БНР. Предложените промени вече не се откриват на..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
Темпото на преговорите е съобразено със сакралната дата 16-и януари , когато ще бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор, което дава спокойствие..