На 3 декември забележителната българска пианистка с успешна международна кариера Донка Ангъчева представи първия концерт на живо в рамките на инициативата „Изкуството в Австрия продължава да живее“, създадена от нея под формата на виртуален музикален проект по време на пандемията от Ковид-19 през 2020 г.
Посланието на тази идея е синтезирано в самото заглавие, а досега Донка Ангъчева е реализирала поредица от впечатляващи онлайн концерти и документални филми, които добиват изключителна популярност в Австрия. Като израз на високо признание за нейната международна кариера и изключително успешна артистична инициатива „Die Kunst lebt weiter“, Донка Ангъчева е удостоена през септември 2023 г. с престижната награда „Business Woman Award“ на австрийското списание „Look“ в категория „Изкуство и култура“.
Бляскавото музикално събитие на 3 декември се състоя под формата на матине в прекрасната, стилна обстановка на зала Kursalon Hübner в центъра на Виена. Галаконцертът бе с благородна кауза – събиране на дарения за организацията „NF Kinder“, която подкрепя лечението на болни деца с диагноза неурофиброматоза. Благотворителното събитие бе отразено в различни издания на австрийската преса, а авторитетният всекидневник „KURIER“ обобщи: „Организираният от Донка Ангьчева концерт-матине бе истинско магическо начало на предколедния сезон!“
За публиката, изпълнила разкошно украсената зала, концертът бе съкровено преживяване, потапяне в атмосферата на коледния дух, вълнуващ досег с възвишения език на музикалното изкуство, чрез който да отворят сърцата си и да откликнат на благотворителната кауза в помощ на болни деца.
Модератор на концерта бе известната журналистка от Австрийската национална телевизия ORF Тереза Фогл. В афиша на събитието, наред с Донка Ангъчева, фигурираха имената на звездни солисти, сред които се откроиха известната цигуларка Лидия Байч, оперните певци Зоряна Кушплер и Клеменс Унтеррайнер - камерзенгер на Виенската държавна опера, виолончелистката Теодора Митева, цигуларката от Виенска филхармония Екатерина Фролова, кларинетистката Деница Лафчиева, виолистът и диригент Александър Земцов, Джими Чианг, поп певецът Сезър Сампсън и др. Всички те владееха сцената и музицираха с темперамент, а в ефектно подбраната програма прозвучаха творби от Моцарт, Рахманинов, Барток, Де Файя, Вивалди, Маскани, Шостакович, Пиацола, Прокофиев.
Емоционално и съкровено преживяване бе участието в концерта на талантливи деца инструменталисти. Сред изявилите се на престижната сцена бяха Милош Стосиек, Мариам Абузахра, Кай, Лео и Рей Гергови, а специално от България бе поканена младата 15-годишната цигуларка Киара Николова, носителка на многобройни награди от престижни международни конкурси. Тя впечатли публиката със своето чудесно изпълнение на „Румънски народни танци“ от Бела Барток, а след края на концерта сподели вълнуващи думи за първата си изява на виенска сцена, както и за сериозната подготовка за това участие с изключителната цигулкова педагожка Благородна Танева.
В афиша на концерта се открои участието на една звездна музикантска фамилия – известната виртуозна кларинетистка Деница Лафчиева, нейният съпруг - виолистът и диригент Александър Земцов, и техният 10-годишен син Алексис, който направи своя успешен дебют като певец и развълнува публиката, изпълнявайки с ангелски красив глас две коледни песни от Макс Регер и Адолф Адам.
След края на концерта Донка Ангъчева, Деница Лафчиева и Киара Николова споделиха своите емоции специално за Българското национално радио. Чуйте интервютата в звуковия файл.
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..