Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оповестиха подробности за тримата убити израелски заложници

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израелската армия оповести подробности за инцидента, при който трима израелски заложници бяха убити от израелските сили в Газа, след като погрешно били възприети като заплаха. 

Първоначалното разследване показва, че тримата израелски заложници са издигнали бяло знаме. Въпреки това, израелският войник, който ги е забелязал, подал сигнал за опасност. При последвалата стрелба двама от заложниците загинали на място. Третият бил ранен и се обърнал за помощ към войниците на иврит, но последвал втори откос и той също загинал. 

Марк Регев, висш съветник на израелския премиер, призна, че израелската армия е допуснала грешка:

"Ясно е, че не искаме да убиваме невинни. Ясно е, че не искаме да убиваме нашите заложници, когато успеем да ги открием. Ясно е, че това е била трагична... трагична грешка на нашите сили".

Регев изтъкна, че обстановката на бойното поле е много сложна, тъй като бойците на "Хамас" не носят униформи и в миналото е имало случаи, при които те дават вид, че искат да се предадат, а след това атакуват израелските войници.

Стотици протестиращи излязоха по улиците на Тел Авив снощи, като настояха правителството да предприеме действия, за да осигури незабавното освобождаване на похитените от "Хамас" при атаките в началото на октомври. Днес хората отново се събраха на площада пред Музея на изкуствата. 

Коментирайки недоволството на близките на похитените, Марк Регев посочи:

"Ако има възможност за освобождаване на заложници, ние ще я използваме. Но смятаме, че прилагането на военна сила срещу бойната машина на "Хамас", срещу неговите лидери, е начинът да ускорим освобождаването на нашите заложници".

20 палестинци са загинали при израелски въздушни удари в Хан Юнис тази нощ. Неуточнен брой са ранените, сред които има жени и деца. Загинали и ранени има и при атаките в град Газа, където е била засегната базата на Младежката християнска организация. Три са жертвите на ударите в бежанския лагер Джабалия.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Понижение на безработицата в България до 3,9%, стабилизация в ЕС на ниво от 5,8% през януари

Нивото на безработица в еврозоната стабилизира през януари 2025 г. за трети пореден месец в рекордно дъно от 6,2%, докато очакванията бяха за безработица на ниво от 6,3%. Това е най-ниската безработица в еврозоната от 1998 г. насам - точно преди да стартира еврото през януари 1999 г., показва данните на европейската официална статистика..

публикувано на 04.03.25 в 12:52
Министърът на транспорта Гроздан Караджов и председателят на парламентарната комисия по транспорт и съобщения Кирил Добрев

Министър Караджов: Базите за медицинските хеликоптери са напълно подготвени

Базите за медицинските хеликоптери са напълно подготвени, заяви транспортният министър Гроздан Караджов. В края на февруари втората въздушна линейка кацна в България, а третата се очаква до края на март. И двата хеликоптера ще бъдат разположени в регионалната база на HEMS в Сливен, обясни Караджов: "Базите и хангарите са подготвени, но..

публикувано на 04.03.25 в 12:35
Жестокият път

"Жестокият път" - спомен за славната българската експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Чомолунгма, известен като Еверест. Осемнадесет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокият път".  Изключителното усилие е съпътствано..

публикувано на 04.03.25 в 12:35

Тръмп: Предстои въвеждането на мита и върху вноса на селскостопански продукти в САЩ

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви в понеделник вечерта, че от 2-ри април ще влязат в сила мита и върху вноса на селскостопански продукти в страната. "До великите фермери на Съединените щати: Пригответе се да започнете да произвеждате много селскостопански продукти, които да се продават ВЪТРЕ в Съединените щати. Тарифите за..

публикувано на 04.03.25 в 12:22

Извънпарламентарна инициатива за сваляне на правителството и за предсрочни избори

Представители на извънпарламентарни партии, неправителствени организации и граждански активисти се обединяват в обща инициатива за сваляне на правителството и предизвикване на нови предсрочни избори. За целта ще бъдат събирани подписи, които после ще бъдат внесени в НС. Адв. Росен Рашков заплаши с протести, ако управляващите не се съобразят..

публикувано на 04.03.25 в 12:08

Мадрид: Разходите за отбрана да се финансират с еврофондове

Испания предлага разходите за отбрана да се финансират с европейски фондове. Според правителството в Мадрид парите да бъдат предвидени в следващата Многогодишна финансова рамка на съюза.  В писмото, изпратено до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се посочва, че сигурността е "европейско обществено благо" и никоя от..

публикувано на 04.03.25 в 12:01
Елена Попова

18 годишната певица Лени: Не трябва да имаме очаквания към нищо, а да творим с любов

Зимата си отива и става цветно и слънчево. Не забравяйте да наричате мартениците, които подарявате, за да носят силата на вашите пожелания. Тази хубава българска традиция предизвиква радост у всеки, че дарява и получава, заедно с мартеницата хубави думи за здраве и дълъг живот.  Хубавите цветове на пролетта, усмивките, цветята ни карат да..

публикувано на 04.03.25 в 11:37