Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Управляващите правят подарък на Румен Радев като го легитимират като основен свой опонент"

Димитър Ганев: Служебният кабинет пак ще е предлаган от президента, но през задната врата

"Никой не е печелил от политически сблъсъци в парламента"

| Интервю
Димитър Ганев
Снимка: БГНЕС

Никой не е печелил от политически сблъсъци в парламента. Ако има някой, който би спечели и поне не би загубил, е този, който стои отстрани.

Това каза пред БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд". 

Според него се търси привличане на вниманието върху някои въпроси, но няма да произтече нещо "кой знае какво" като политическа последица от тази акция в парламента.

В предаването "12+3" Димитър Ганев коментира поправките в Конституцията в частта им за служебното правителство, като заяви, че не може да се прави закон за човек, имайки предвид президента Румен Радев:

"В случая дори не се прави закон за човек, а се прави конституционна реформа за конкретен казус. ... Служебното правителство е създадено за форма на решаване на политическата криза. Институт, който да приложи някакъв преход, в който да се стабилизира ситуацията в политически план. Това, което се прави в момента, е по-скоро да се влоши политическата ситуация и да се удължи политическата криза".

Политологът обобщи, че след промените в Конституцията пак ще има кабинет, предложен от президента, но през задната врата:

"Ще трябва Конституционният съд да излезе със становище дали това не е от компетенциите на Велико народно събрание".

По думите му от орязването на правомощията му може да спечели самият президент:

"Той се позиционира като основна алтернатива на това управление. ... Те правят подарък на Румен Радев, като показват, че техният опонент е в президентството и ще му орежат правомощията. Легитимират го като основен свой опонент".

Интервюто на Петър Волгин с Димитър Ганев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският патриарх Даниил се помоли за загиналите и пострадалите при пожара в РС Македония

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..

публикувано на 17.03.25 в 21:18
Дейвид Лами

Британският външен министър се обърна задочно към руския президент

На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня.  Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..

публикувано на 17.03.25 в 21:06
Снимката и илюстративна, архив.

След като лодка със сирийци се преобърна край Кипър: 2 души са спасени, открити са 7 тела

Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..

публикувано на 17.03.25 в 20:53

"Ауди" ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 г.

Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...

публикувано на 17.03.25 в 20:33

Младежи от РСМ се наложи да пренощуват в София, за да дарят кръв в "Пирогов"

10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста.  Десетимата младежи ще останат..

публикувано на 17.03.25 в 20:11
Управителят на ВиК - Ямбол Христина Микуцева

Напрежение в Ямбол, искат оставката на управителя на ВиК

Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..

публикувано на 17.03.25 в 19:55

И в Плевен протестираха срещу зверствата над животни

Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..

публикувано на 17.03.25 в 19:41