Миграционният проблем се оказа един от най-сериозните фактори, който би могъл да наклони везните на изборите в САЩ, но и в голяма част от европейските държави също се оказа сериозен фактор, който може да преобърне изборните резултати и да покаже доста изненади.
Това мнение изказа пред БНР международният анализатор Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи, в коментар за предстоящата 2024 г., която за повече от 70 държави по света ще бъде изборна.
Във връзка с кандидатирането на Владимир Путин за нов президентски мандат в Русия, анализаторът прогнозира:
"Той би използвал следващите месеци, за да покаже укрепване на позициите на руската армия и няколко успехи на бойното поле, което да му даде възможност, повдигайки патриотичния дух на руския гласоподавате, да бетонира своята кандидатура".
Според Милен Керемедчиев "определено трябва да се притесняваме за изборите в Европа":
"Виждаме тенденцията на крайния национализъм, която обхваща все повече страни. Тя премина през Словакия, през Нидерландия, да не говорим за Унгария, където подкрепата за Виктор Орбан продължава да е много висока, "Алтернатива за Германия" е най-голямата партия в източните части на Германия.... Марин Льо Пен със сигурност продължава да има много силни позиции във Франция, в Италия управляват крайно десни. Тази вълна се надига и основното притеснение на гласоподавателите е мигрантската криза, която тази година беше на рекордно високи нива".
Той прогнозира, че европейски правителства, които пренебрегнат темата за нелегалната миграция и справянето с този проблем, "ще получат звучен шамар от гласоподавателите".
Анализаторът допусна ЕНП да загуби сериозен процент от своята подкрепа на изборите за Европейски парламент.
Огромен е шансът на България за поетапно влизане в Шенген, смята бившият заместник-министър на външните работи:
"Колкото по-бързо влезем, по-добре за самите нас, защото вратата за разширяване на Шенген ще остане затворена още дълго, след като влезем ние".
Интервюто на Людмила Железова с Милен Керемедчиев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Полицията във Велико Търново задържа жена с нож, която е буйствала и заплашвала лекари и пациенти по коридорите на поликлиниката в центъра на града. Няма пострадали, съобщи за БНР говорителят на Областната дирекция на МВР Мариана Христова. "Получен е сигнал от лекари в поликлиниката, че в сградата има жена, която крещи и се разхожда с нож в ръката из..
Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев". От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната.
Две от най-популярните социални програми - "Грижа в дома" и "Топъл обяд", ще продължат да се изпълняват и през тази година. В това увери социалният министър Борислав Гуцанов пред ресорната парламентарна комисия. За целта ще са необходими общо около 440 милиона лева. Министър Гуцанов посочи, че са установени отклонения в изпълнението на програмата..
Министерството на отбраната отчита ръст на желаещите да бъдат войници. Техният брой е нараснал между 3 и 5 пъти, след като заплатите бяха увеличени с 30 процента. Министърът на отбраната Атанас Запрянов отбеляза, че увеличението при генералите е около 30 процента, за сержантите - до 33 на сто, а за войнишкия състав процентът е по-висок, защото там е..
Изслушването в Народното събрание за предприетите действия по издирване на Петьо Велков Петков, известен като Петьо Еврото във връзка с повдигнатите срещу него обвинения, беше отложено. В него поради ангажименти няма да участва министърът на вътрешните работи Даниел Митов, а зам.-министър. По темата ще бъдат изслушани още председателят на..
Парламентът разреши разширяването на обхвата на биогоривата, с които след 1 март 2025 г. да бъде извършвано смесването им за бензинови двигатели от нефтен произход в определено съотношение. Това стана чрез приемане на две четения в едно заседание на промени в Закона за енергията от възобновяеми източници. Вносители са депутати от четирите формации,..
Монтирани са 22 нови стоманобетонни панели в затворения близо 400-метров участък в посока Румъния на Дунав мост при Русе. Основният ремонт на съоръжението се изпълнява по график и без спиране на трафика, който преминава по обновената през миналата година отсечка. Това съобщиха от АПИ. В периода между 29 януари и 4 февруари са демонтирани 26 от..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..