Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За притесненията на правозащитните организации от новите регламенти за изкуствения интелект

Снимка: Pixabay

Министерството на електронното управление вече е обсъдило възможните законодателни промени, засягащи новите европейски правила за използване на изкуствения интелект. Разговорите са започнали в края на миналата година по времето, което и Европейската комисия обяви законодателството си за прилагане на изкуствения интелект. Но част от обявените мерки предизвикаха безпокойство в правозащитните организации.   

Още не се знае какво са си говорили представителите в Министерството на електронното управление по темата. На молбата на БНР за човек, от министерството писмено казаха, че:

"Все още Актът за изкуствения интелект не е приет, законодателството не е финализирано, само са приключили триалозите. В този ред на мисли предстои скоро да сформираме работна група в Министерството и тогава ще можем да коментираме обстойно темата“. 

Захари Янков, адвокат от Българския център за нестопанско право, е бил на тази среща и разказа пред БНР за предизвикателствата, които новото законодателство ще представлява.

"Първата среща беше концентрирана върху права на човека - на различни групи с максимално включване. Това е едно от притесненията за AI - че има потенциал да изключи групи от обществото в зависимост от данните, които "храним" алгоритъма. Първата стъпка беше да идентифицираме нуждите на различните групи. Втората е да разширим, работят в група с технологичните компании. Това е разговор, който няма как да бъде изолиран само в хуманитарните науки или само в точните науки. Това ще бъде технология, до която всеки от нас ще се докосва до нея. Разговорът трябва да се води интердисциплинарно. На този етап, според мен, най-същественият проблем е събирането на данни България, тоест това да идентифицираме кой и какви технологии използват. В България имаме проблем, генерален, със събирането на данни и това резултира в трудно правене на политики. Ние сме в началото на разговора. Целият свят е в началото на разговора, ако трябва да съм честен. Сега всички започваме да говорим, защото на широка публика беше предоставено да пипне с ръцете си тази технология посредством, естествено, ChatGPT".

Целият свят започна разговора за регулацията на ИИ, обяснява Захари Янков от Българския център за нестопанско право. А България, по неговите думи е доста напред. Янков отчита като положителен факт, че страната ни е част от Глобална инициатива за отворено управление, където се обсъждат темите на ИИ.

"В последния 4 план по тази инициатива се предвиди като една от мерките да се разработят етични правила за имплементация на AI технологии. Оттам нататък мярката се бави, защото знаем, че сме в политическа криза и доста от процесите не се случват, както би следвало в темпото. Но вече започват първи стъпки по сформиране на група и по разработване на тези етични правила под егидата на МЕУ. Тези правила могат да помогнат на България още на този етап, преди дори да видим текстовете, да започнем работа. Имайте предвид, че един път приет този акт, той ще има период, в който ще бъде транспониран".

Всички очакват да видят окончателните текстове на европейското законодателство за ИИ. Как ще работи регулацията ще разберем най-рано през 2025 година. Но още при оповестяването на редицата плюсове – гаранция за качеството на използваните данни при обучението на алгоритмите, защита на авторските права, прозрачност, групи за правата на човека видяха минусите. Като легализиране за първи път в ЕС на публичното лицево разпознаване в реално време, по оценката на групата "Юръпиън диджитал райтс". Защото изключение предвижда използването на ИИ при биометрично наблюдение на хората в реално време на обществени места в случаи на издирване на жертви, на определени престъпления, престъпници, превенция на заплахи и терористични атаки. Юристът в Българския център за нестопанско право Захари Янков очаква сериозни отстъпления с тези изключения. Примерът от Нидерландия:

"Имаше случай, в който се установи, че социалните служби на Холандия използват алгоритми, базирани на изкуствен интелект, да оценяват кой да взима социални помощи. Ето ви високорисково приложение от страна на публичния сектор и на АI и технология. И тук една оценка на въздействието би следвало да разгледа как този алгоритъм влияе върху възползването на хората от техните права - право на жилище, право на социална помощ, право на достъп до пазара на труда и така нататък. Тъй нареченото масово видеонаблюдение. И ние сега знаем, че по улиците ни е пълна с камери. А в някои градове - още повече. Част престъпленията ще се разкриват и част от грешките ще се дължат на тази технология. Оттук винаги подлагам на съмнение кое е по важно - да заловим един престъпник? Или да превентираме 2 или 3 грешки, тоест да заловим несправедливо 3 човека. Аз винаги поставям под по-голяма важност второто - всеки неоправдано репресиран, арестуван човек е много по-голяма вреда, отколкото дори един престъпник, заловен. Споменахме вече за полицейската държава! "Това ли е светът, в който искаме да живеем" е първият въпрос, който да си зададем - всяка минимална грешка да бъде установявана, да бъдем наказани, да бъдем постоянно следени, да моделираме поведението си не спрямо желанието ни да постъпваме правилно, а спрямо нежеланието ни да бъдем хванати. Винаги в основата на нормалното функциониране на общество е личното желание на човека той да постъпва правилно, а не страхът от това да го хванат".

Със сигурност със или без регулации обаче ИИ е поредният инструмент, който човек ще използва. Това обяснява националният координатор по киберсигурност Петър Кирков.

"Изкуствен интелект в момента е поредният инструмент, който се появява, с който ще се научим да работим. Когато са изобретени автомобилите, всъщност една регулация е, че пред автомобила е трябвало да върви човек с червен флаг, защото автомобилът се е движел страшно бързо. В момента сме в същото състояние. В момента никой не върви пред автомобилите, защото ние, като цивилизация, сме се научили да живеем с тях. Създали сме правилата, знаем, че автомобилът се движи на улицата, знаем как да пресичаме. Същото е с изкуствения интелект и с всяка нова технология. Появява се технологията, измисляме как да живеем с нея. На практика това не би довело до някаква сериозна промяна. Всъщност ИИ би довел до ускоряване на някои процеси".

Казва националният координатор по киберсигурност Петър Кирков. Любопитен факт – макар и да няма общо с правата на гражданите, като ускоряване на някои процеси може да се определят последните промените от декември 23-та в Закона за авторското право. Нови членове уреждат употребата на текстове на автори за автоматизиран анализ на текст и информация. Авторът вече може да откаже продуктът му да се използва от изкуствен интелект. За обучение на ИИ няма са се дължат авторски права при използване на данни. Така на практика, ако авторът държи на правата си, той трябва изрично да посочи това. Но не само със съобщение към разработчиците, но и със специален код, който да покаже на ИИ, че не бива да ползва данните. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Товарен влак дерайлира на гара Батановци

Дерайлирал влак блокира движението на влаковете в района на град Батановци. Инцидентът е станал днес в 09:20 ч. При транзитно преминаване през гара Батановци са излизли от релсите 4 вагона от 24-вагонна композиция на частен товарен превозвач, превозваща въглища. Движението в междугарията Разменна – Батановци и Батановци - Радомир е..

публикувано на 23.12.24 в 12:11
Снимката е илюстративна.

Движението по жп линията Царева ливада - Габрово е възстановено

По железопътното трасе между гарите Царева ливада и Габрово, където снощи пътнически влак дерайлира заради удар в паднала скална маса, влаковете се движат с ограничена скорост, а мястото на инцидента е сигнализирано. Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали Часове наред е била затворена линията Царева ливада - Габрово, а движението..

публикувано на 23.12.24 в 12:07

Майка и двете ѝ деца са в "Пирогов" след пожар

Майка и двете ѝ деца са настанени в болница "Пирогов“, след като преди обед е избухнал пожар в жилищен блок в столичния квартал "Овча купел". Сред обгазените има жена на 80 години и мъж. Те също са в „Пирогов“.  На мястото са били изпратени две линейки. 3 пожарни екипа са гасили огъня.

публикувано на 23.12.24 в 12:02

Започнаха преговорите за нов колективен договор в столичния транспорт

Започнаха преговорите за нов Колективен трудов договор на работещите в столичния транспорт. Старият договор изтече на 17 декември, а миналия петък шофьори и технически екипи спряха за няколко часа работата на гараж "Земляне“ и движението на автобусите по 26 линии. Тогава кметът Васил Терзиев посочи, че заплатите и бонусите на работниците са гарантирани...

публикувано на 23.12.24 в 11:58
Лидерът на парламентарната група на Демократичната партия в южнокорейския парламент Пак Чан-де

Южнокорейската опозиция заплаши с импийчмънт временния президент Хан Док-су

Основната опозиционна партия в Южна Корея заплаши да подложи на импийчмънт временния президент Хан Док-су, ако той не обнародва закона за създаване на специална комисия, която да разследва неуспешния опит на отстранения президент Юн Сук-йол да въведе военно положение, предаде "Ройтерс". Парламентът на Южна Корея отстрани президента Юн..

публикувано на 23.12.24 в 11:27

Защитници на животните протестираха пред Столичната община

Пред Столичната община се събраха на протест доброволци, на които не беше позволено да се грижат за животни по празниците в приютите за кучета и така наречената ветеринарна клиника във "Връбница“. Протестиращи заявиха, че животните са държани в тесни клетки и не им се оказва медицинска помощ: "Нашите искания са временният директор, който в момента..

публикувано на 23.12.24 в 11:20

Студено време и риск от заледяване в Гърция

Нова промяна на времето в Гърция. Сняг и ниски температури заледяват пътищата. Полицията предупреждава за внимателно шофиране. От днес започна нова промяна на времето с дъжд, сняг по високите места и морски бури. На много участъци се изискват вериги, ако колата не е със зимни гуми, предупреждават полицаите. До края на деня температурите спадат..

публикувано на 23.12.24 в 11:14