Ще бъдат ли премахнати изискванията за етикетиране и проверките за безопасност за растенията, създадени чрез нови геномни техники в Европейския съюз?
Този въпрос възникна, след като в средата на миналата година Европейската комисия предложи да се създаде нов регламент за новото поколение ГМО растения. От тогава до днес дебатите в публичното пространство у нас са оскъдни. Липсват и консултации от страна на правителството с експерти, браншови организации и граждани по темата. За това съобщават от Сдружение "Агролинк" – водеща организация в България, която подкрепя развитието на биологичното земеделие и културата на биопотребление.
Разтревожени, че ако законодателството влезе в сила, рисковете от освобождаването на неизпитани нови ГМО ще се поемат от хората и природата, от "Агролинк" организираха кръгла маса с участието на политици, граждански и браншови организации по темата.
Централен въпрос в дискусиите е каква ще бъде позицията на България за новите ГМО?
В края на миналата година предложеното от Комисията законодателство за премахване на регулациите за новите геномни техники за размножаване на растения беше отхвърлено от министрите на земеделието на Европейския съюз.
"Ние бяхме страната, която не позволи да се постигне квалифицирано мнозинство при гласуване в Съвета на министрите и да бъде приет този регламент. В момента процедурата се връща, ще има отново гласуване", обясни д-р Светла Николова от Сдружение "Агролинк".
И допълни:
"Тези, които бяха категорично против, са страни като Австрия, Полша, Румъния, Хърватия, които защитават не само природата, а защитават и икономическите интереси на своите страни. Специално Румъния, която си позволи да отглежда ГМО соя, когато в Европа няма такова разрешение, тя видя, че няма пазари и се принуди да спре, не само защото е забранено, а защото няма пазар. Същите аргументи са и на Полша - голяма страна, която иска да произвежда, и земеделски производители да се възползват от възможността да продават и да реализират продукция".
Битката за регулации на ГМО не е от днес, нито от вчера, нито предложението на Европейската комисия на 5 юли миналата година, това припомни адвокат Марияна Христова от коалиция "България, свободна от ГМО". Тя започва още през 2005 година.
"Хватката, която предложиха на САЩ преди 30-40 години. Ако законодателството бъде прието така, както е предложено, потребителите, земеделските производители и преработвателите на храни вече няма да имат ясна информация дали растенията и храните, които отглеждат, купуват и консумират, съдържат нови ГМО или не. Това е в основно противоречие", подчерта Марияна Христова.
Затова България трябва да заеме ясна позиция, която да не допусне освобождаването на неизпитани нови ГМО в полетата и храната. Около тази позиция се обединяват експерти от различни области – лекари, адвокати, учени, биолози, земеделци, пчелари, браншови организации и обикновени граждани.
В кръглата маса взеха участие и собственици на биологични ферми. Мартин Ганев от биологична ферма "Поляна":
"Това, което се случва в момента, е хвърляне на прах в очите на обществото", обобщи Ивелин Тончев, собственик на малка семейна ферма край София.
Новото гласуване на предложения от ЕК регламент ще се състои следващата седмица - на 11 януари, в Брюксел.
Подробности чуйте в звуковия файл.
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25т-и януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак..
В Тел Авив - четирима души бяха ранени при нападение с нож във вторник, съобщиха израелските служби за спешна помощ, цитирани от ДПА. От агенцията уточняват, че нападателят е бил застрелян от случаен минувач. 2 400 камиона с хуманитарна помощ са влезли в Ивицата Газа през изминалите три дни от прекратяването на огъня между Израел и..
Днес започва 9-тата година от встъпването в длъжност на Румен Радев и Илияна Йотова като президент и вицепрезидент. На 22 януари 2022 година те започнаха втория си мандат. Имаме нужда от единение и лидерство, което да укрепи държавността и законността. "Имаме нужда от единение и лидерство, което да укрепи държавността и сигурността",..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че за гаранции за сигурност ще са нужни най-малко 200 000 миротворци. А от двете страни на руско-украинската граница продължават атаките с дронове. На Световния икономически форум в Давос украинският президент призова европейските лидери да направят повече, за да защитят континента. По думите му,..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че от 1 февруари възнамерява да наложи 10-процентно мито върху китайския внос в Съединените щати. Той поясни, че митата са в отговор на ролята на Китай в кризата с влизащия в САЩ мощен синтетичен опиат фентанил. Намерението за налагане на 10 процентно мито върху китайския внос, последва друго изказване..
Депутатите ще избират състав на 25-те парламентарни комисии. В проекта за дневен ред е предвидено да бъдат създадени две нови временни комисии. До края на работната седмица ще има изслушване и на министри, както и парламентарен контрол, За четвъртък депутатите ще приемат промени в Закона за БНБ. В случай че управителят, както и подуправителят..
След Хасково и Видин - в още четири области на страната е обявена грипна епидемия. От вторник мярката е в сила в Ямболска област, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост. В Ямболско от днес всички училища преминават към обучение в електронна среда. Училищата в Ямболско на дистанционен режим заради грипната..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...