Израелският премиер Бенямин Нетаняху подчерта, че при офанзивата в Ивицата Газа страната му се бори с групировката "Хамас", а не с мирните жители.
Днес в Международния наказателен съд в Хага започват изслушванията по делото за геноцид, заведено от Южна Африка срещу Израел.
Американският държавен секретар Антъни Блинкън пристига в Кайро за нов кръг преговори за освобождаването на заложниците, които са все още в ръцете на "Хамас". Те бяха отвлечени при атаката на радикалната групировка срещу Израел на 7 октомври с 1200 жертви, която предизвика израелската офанзива в Газа. Вчера Блинкън разговаря с палестинския президент Махмуд Абас, който настоя за свикването на международна мирна конференция за прекратяване на израелската окупация на Западния бряг. Блинкън потвърди позицията на Вашингтон, че палестинската автономна власт трябва да се реформира и да поеме управлението на следвоенна Газа.
"Израел няма намерение трайно да окупира Ивицата Газа, нито да разсели нейното цивилно население. Израел воюва с терористите от "Хамас", а не с палестинските жители. Правим това при пълно спазване на международното право, увери от своя страна премиерът на Израел Бенямин Нетаняху.
"Целта ни е да премахнем терористите от "Хамас" от Газа и да освободим заложниците", допълни Нетаняху.
Международният наказателен съд - най-висшата съдебна институция на ООН ще заседава днес и утре по делото, заведено от Южна Африка в края на декември с обвинения към Израел, че не спазва задълженията си по Конвенцията за геноцида от 1948 г.
"Нашата опозиция срещу продължаващото избиване на населението на ивицата Газа ни накара като държава да се обърнем към Международния наказателен съд", каза южноафриканският президент Сирил Рамапоса.
От Тел Авив окачествиха действията на Южна Африка като абсурдна клевета и обвиниха Претория, че дава политическо и правно прикритие на използващия насилие режим на "Хамас".
Израел започна офанзивата си след нападението на "Хамас" на 7 октомври, при което загинаха 1200 души и още 240 бяха взети за заложници.
Президентът на Франция Еманюел Макрон ще проведе утре в Париж неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания. Макрон свиква спешна среща на европейските лидери в Париж Френското президентство съобщи, че британският премиер Киър Стармър, германският канцлер Олаф Шолц, генералният..
Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов. До балотажа се стигна, след като преди обед общо седем души се впуснаха в битката за партиен лидер от първоначалните общо 17. След проведен първи тур на избор..
Под съпровода на камерната инструментална група при Оркестъра за народна музика на БНР над 200 деца пяха на сцената на Първо студио на БНР в 24-тия галаконцерт на конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя" по програма "Хоризонт". Те бяха дошли от всички краища на страната. Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти"..
Българската телеграфна агенция отбелязва 127 години от своя първи бюлетин с новини. Бяха представени нов новинарски център, читалня и нов шрифт ЛИК, създаден специално за Българската телеграфна агенция от Националната художествена академия. Генералният директор на БНР Милен Митев пожела на колегите от БТА смелост и сили да продължават това, което правят..
Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..
40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..