През 2024 година изкуственият интелект (ИИ) ще навлезе повсеместно.
Това каза пред БНР Александър Иванов, преподавател по дигитален маркетинг в SoftUni и във Великотърновския университет и управител на компания за комуникации и дигитален маркетинг.
По думите му ИИ ще навлезе на първо място в индустрията на знанието, т.е. "професиите, които работят с ум":
"Това е голямата ирония, защото хората в миналото очакваха ИИ да навлезе на най-ниските нива и да автоматизира много дейности. Първите работни места, към които ИИ ще посегне, са на хората, които го създадоха".
Александър Иванова прогнозира, че професиите, които са лесни за автоматизиране, първи ще станат ненужни:
"Смятам, че ИИ може да навлезе в почти всяка една сфера. Почти няма професия, която да е застрахована".
По презумпция образованието изостава от бизнеса и от това, което се случва в поп е-културата, подчерта Иванов и коментира:
"На този етап не сме достатъчно образовани на ниво как да използваме ИИ. Самият факт, че хората го разглеждат повече като заплаха в обществото, е признак, че се страхуваме от него, а когато се страхуваме, най-често е защото не го познаваме".
Хора, които използват ИИ и разбират от него, виждат ползите и по-доброто бъдеще, което той може да ни донесе, коментира Александър Иванова и добави, че трябва много сериозно да се преразгледа начинът, по който се образоват учителите, както и учебните програми - на какво искаме да научим децата в класните стаи.
"В класната стая трябва да учим децата на критично мислене, как да използват технологиите и как да работят в екип. Това е много по-важната част от това, което ние сме свикнали да правим в училище - да наизустяваме някакви неща. Вече нямаме нужда от това".
Според Иванов тази година ще видим и тъмната страна на ИИ, защото в света предстоят безпрецедентен брой избори:
"Имаме заливане с фалшиви новини. Пропагандна машина на стероиди. Неверни твърдения, видеа и съдържание - звуково и текстово, което е неразличимо от такова, което е създадено от човек, което има изцяло пропагандни цели и не отговаря на истината. Това е голям проблем".
Той определи създадения ИИ на български език като стратегическа победа за страната и за всички българи.
Първият отворен изкуствен интелект на български език – BgGPT, вече работи. Той е разработка на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии. BgGPT ще бъде достъпен за широката публика от 3 март. В момента е отворен за институции.
Интервюто на Людмила Железова с Александър Иванова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Двама мъже, единият от които полицай от Ветово, са привлечени като обвиняеми за извършена измама от Районната прокуратура в Русе. Случаят е от края на ноември мината година, когато служители на дирекция "Вътрешна сигурност" при МВР са задържали 38-годишния полицай в момента на получаване на белязани пари. До задържането се стига, след като..
И "Продължаваме промяната" внасят проект за промени в Изборния кодекс, съобщиха от партията. Той предвижда отпадане на ръчното броене на гласовете чрез въвеждане на оптични сканиращи машини, с които да се отчита вотът. Предлага се гласуването с машини да се отчита чрез протокола, генериран от самата машина. Протоколите от оптичните..
Мощно земетресение с магнитуд 7,1 разлюля китайския автономен район Тибет. До момента властите съобщават за най-малко 95 загинали и над 130 ранени. Земетресението е регистрирано тази сутрин в един от свещените градове в китайския автономен район Тибет - Шигаце. Трусът е бил с дълбочина 10 километра, съобщи американският Геоложки институт...
Гръцките фермери отново са готови да блокират пътища. След заседание на фермерските съюзи от цялата страна е взето решение за протести по пътищата, ако правителството не реши проблемите пред аграрния сектор. Част от исканията им включват по-ниски цени на горивото и на селскостопанските материали, намаляване на разходите за електричество,..
95 сигнала, свързани с покритието на мрежите на мобилните оператори, са постъпили за 2024 година в Комисията за регулиране на съобщенията. Оказва се, че услугата "Роуминг" често може да се превърне в опасна за сметката ни, защото в гранични и високопланински райони на страната, неволно мобилните ни телефони поднасят изненади като се..
В дърводобивните и дървопреработвателните фирми и предприятия в Кюстендилско съкращават персонал заради продължаващата с месеци криза в сектора, заради което се очакват протести. Кризата в сектора е от 2022 година. Проблемът не се решава и не се предприемат мерки от страна на държавата. Причината са високите тръжни цени и липсата на пазар на..
С 5 процента е увеличила цената на хляба малка пекарна в Монтана. По думите на нейния собственик, това няма да е последното повишение. "При нас цените на първо време ги вдигаме с 5 процента от днес, защото все още няма яснота суровината на колко ще идва, брашното имам предвид". Това каза Симеон Власев - собственик на малка пекарна за..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..