Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко спешно може да бъде спешното отделение? История от първо лице

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Младеж, пожелал анонимност, потърси БНР с история за приятелката си, която няколко седмици търси лекарска помощ, докато най-накрая я открива. След лутане в пазарджишки болници, двамата решили да дойдат в София, но и тук не достигат лесно до диагноза и реална медицинска помощ.

"В Пазарджик не ни обърнаха достатъчно внимание лекарите. Не назначиха изследвания, само я приемаха и пускаха системи, колкото да успокоят болките – тя имаше силни болки в стомаха. Ходихме в градската болница, в спешната помощ, преди около 3 седмици – там хората се държаха много грубо, много арогантно. Ходене по още лекари и болници…", описа картината той.

В Александровска болница приятелката му лежала на металните пейки пред лекарските кабинети.

"Лекар дойде и ни обяснява, че не можем да бъдем приети, защото гастро-ентерологията била пълна. Колкото и да е спешно, няма да бъде дори прегледана. Каза да търсим помощ на друго място. Аз бях звънял на други болници – "Св. Анна", "Пирогов" също ни върнаха и ни казаха да ходим в Александровска болница", разказа младежът.

Последвало звънене в "Токуда" и Първа градска болница, където по думите му се отнесли "доста дружелюбно", обяснили, че ще я приемат и направят изследвания.  

"И открили дребна киста на яйчника, която трябва да бъде отстранена оперативно."

Младежът, сигнализирал програма "Хоризонт", твърди, че лекарят от Александровска болница бил поставил грешна диагноза и то в коридора, без никакви изследвания.

"Беше ни казал, че е гастрит, 100% убеден."

След придобития опит и наблюденията какво се случва и с други пациенти там младежът от Пазарджик определя ситуацията в болницата като "пълно безумие".

Александровска болница  Снимка: БГНЕС

След документална проверка става ясно, че "такава пациентка, млада жена с такива оплаквания не е преминавала, не е записана в журналите на спешното отделение, нито в информационната система на болницата", поясни в предаването "Преди всички" д-р Димитър Чапразов, заместник-директор по лечебната дейност на Александровска болница.

Д-р Чапразов уточни, че трябва да се снеме и информация от лекарите, които са дежурили тогава. На всеки пациент, преди постъпване в спешното отделение, се прави триаж, който определя неговото състояние. Прегледът обаче се случва вътре в отделението, допълни той.

"Ако колегата не си е свършил работата, ще бъде наказан."

"Охранителни камери има. Може да се направи проверка. Това може да се направи, ще се направи вътрешна проверка в болницата", увери той.

"Винаги има свободни места за спешни пациенти. Ние сме длъжни да поддържаме определен брой легла – всяка от клиниките, за да може пациент да бъде приет по спешност", категоричен е д-р Димитър Чапразов. Той декларира, че "пациент, който се налага да бъде приет по спешност, не е връщан от Александровска болница, от година и 4 месеца, откакто е новото ръководство на тази болница".

"Ние не можем да си позволим този "лукс" – да връщаме пациент в спешно състояние."

Повече по казуса чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35