Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грипна епидемия - усложнения, самолечения и търсене на лекарства

| Интервю
Снимка: БГНЕС

7 са областите с обявена грипна епидемия. 

Освен в Смолян, където тя беше удължена, епидемия от грип обявиха и в Габрово, Пловдив и Плевен. От утре мерките влизат в сила и във Варна, Бургас и София област.

На крачка от епидемия са и в Ямбол, Пазарджик и Перник - по думите на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 

Грип А е основният причинител на острите респираторни заболявания в бургаския регион. Най-много са заболелите във възрастовата група от 5 до 14 години. Учениците обаче продължават да учат. Така е и в останалите области - без грипна ваканция.

От 8 аптеки в 9-а... 

Икономическият репортер на БНР Наталия Ганчовска разказа в интервю за предаването "Преди всички" за проблеми с намирането на антибиотик за сина си, който е на 11 години. 

"Започна се от диагноза при личния лекар. Синът ми беше лекуван от респираторна инфекция. В един момент обаче се наложи да опрем до спешния кабинет УНГ след болки в ушите, очите и висока температура. Изписаха ни антибиотик. Тук, вместо да се справим със ситуацията, отново бяхме изправени пред борбата да намерим този антибиотик - широкоспектърен и от най-масовите". 

Рецептата от спешния кабинет е била хартиена. Проблемът е, че на нея не е фигурирало име на лекар, печат на лечебно заведение, също и УИН. Оказало се, че този антибиотик трудно може да се намери по аптеките. 

"След обикаляне на три квартала в София, успяхме да стигнем до заветния антибиотик - в деветата аптека", отбеляза майката. И продължи разказа си:

"Стигнахме до аптеката. Там обаче жената вдигна рамене и каза, че не може да изпълни рецептата, защото на нея няма никакви данни за лекар или лечебно заведение". 

В крайна сметка са успели да вземат лекарството с помощта на името на личния лекар, като той е бил вкаран в системата.

Според нея в пика на заболеваемостта е нелогично да се учи присъствено в училище. Тя смята, че децата биха могли да учат дистанционно. 

Ситуацията е такава в цялата страна, потвърди пред БНР д-р Мирослав Спасов - общопрактикуващ лекар от София. Той обаче напомни, че проблемът с доставката на медикаменти не е само за България, но и за цяла Европа. Въпросът е навреме да се потърси лекарска помощ, категоричен е той. 

На него също му се е случвало да трябва да обезпечи изпълнението на рецепта от специалист с името си като гарант. По думите му обаче разкарването на пациентите по лечебните заведения допълнително увеличава риска от заразяване. 

Има много болни от грип, заболеваемостта е увеличена, посочи докторът. По думите му в повечето случаи заболелите са деца. Той също заяви, че в неговия кабинет без маска не се влиза. Д-р Спасов подчерта, че маската е предпазно средство и ако двама души, единият от които е болен, са с маски, рискът от заразяване се намалява до минимум. 

"Българинът смята, че грипът е нещо познато и няма какво да го изненада. Защо да търси лекарска помощ, защо да не се самолекува. След това се получават усложнения и пак се стига до лекаря. Това е въпрос на възпитание, на здравна култура, на липса на мерки за собствена безопасностБългаринът смята, че е нещо нормално да се разболее, да си вземе болничен и да отсъства от работа, за да може да си почине", коментира д-р Спасов. 

На входа на учебните заведения би трябвало да има медицинско лице, подчерта той и обясни, че то се ограничава до това да се измери температурата и да се погледне гърлото. Много често обаче родители тъпчат детето с температуропонижаващи, за да мине през филтъра и така се пуска болното дете и съответно разболява цялата група или клас. По думите на доктор нещата опират и до самосъзнание.

Според него по време на грипна ваканция учениците са по улиците и моловете, което не спомага за спирането на разпространението на грипа. Даже когато има грипна ваканция рязко намаляват пациентите пред кабинетите, но като тръгнат на училище - болните се увеличават, обясни той.

"Има 30% от обществото, които не спазват мерките. За съжаление останалите страдат и трябва да се съобразяват с тези 30% неразумни хора", констатира д-р Мирослав Спасов. 

Той потвърди, че тестовете, които се продават в аптеките, дават добър резултат, стига да се изпълняват правилно. 

Цялата тема за грипа в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29