Не е резонно цените на топлофикация да се повишат с 30% заради по-студения с 3 градуса декември 2023 г., защото цените на природния газ на европейските борси и в България се понижиха значително, въпреки студената зима. Има насищане с газ на европейския пазар, газохранилищата са запълнени на рекордни равнища. Това обясни пред БНР Мартин Владимиров директор на програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.
Защото "основната част на ценообразуването на топлоенергията е цената на газта", каза експертът в предаването "Неделя 150".
"Трябва да се има предвид, че от години цената на топлоенергията се задържа изкуствено на ниски равнища, което води до сериозни загуби за топлофикационните дружества, сериозни трудности да подържат системата ефективна, има големи загуби и изобщо секторът е в много тежко състояние. Опитва се да намери глътка въздух и при всяка възможност да вдига цените, за да си покрие загубите", обясни експертът.
Експертът в енергетиката прогнозира, че в дългосрочен план това е трендът - увеличение на цените, "ако искаме да стабилизираме сектора. Но мисля, че за съжаление заради популистки виждания, как да се определя цената на топлоенергията в България, и ми е трудно да си представя, че някой регулатор, независимо, че КЕВР е независим орган, ще посмее да вдигне чувствително цената на топлофикация".
Мартин Владимиров коментира още, че е пресилено твърдението, че "Булгаргаз" е във фалит:
"Но някои сключени споразумения, последните 12 -18 месеца, действително накърниха финансово газовия оператор, тъй като те не са изгодни за България. Ние плащаме например в момента повече на турската страна, на турската компания Боташ, за преноса на газ, отколкото получаваме от турска компания да използва нашата газопреносна мрежа. Това споразумение впрочем се разследва от ЕК".
"Булгартрансгаз" и "Боташ" със споразумение за свързване на газопреносните ни системи
"Много въпроси възникват и около сделките с Гърция, знаем, че там получаваме газ на много високи цени, значително по-високи от средните в ЕС и значително по-високи от азерския газ и съответно когато този газ се продаде на българския пазар на доста по-ниски стойности, Булгаргаз реализира загуба. Но не мисля че състоянието в дългосрочен план е лошо, тъй като Булгаргаз остава водещ играч на пазара у нас и може да се превърне в регионален лидер, ако добре си изиграе добре картите", прогнозира енергийният експерт.
По отношения на договора той коментира: Наричам този договор Турски поток 2, защото е поредният преференциален договор, който обслужва изцяло интересите на трета страна – дали на турската Боташ или индиректно на Газпром, не е напълно ясно, но факт е, че ние всъщност се превръщаме в посредник за продажба на алтернативен газ за целия регион. От това можеше да спечелим, действително ние губим, но в момента има достъп до огромни количеиства газ на различни цени, може да се превърне в хъб за разпределението на този газ и да го продава в целия регион и да печели.
"Има нужда от стратегическа визия за развиване на търговския потенциала на Булгаргаз. Компанията трябва да се превърне в регионален лидер като например като гръцката държавна компания или ОМВ или Ромгаз в Румъния. Все още на Булгаргаз се гледа като национална държавна агенция, която служи просто да купува и продава количества газ на фиксирани цени без особена печалба или някаква търговска логика", препоръча Мартин Владимиров.
Той коментира, че "в момента Турция играя ролята на пералня на руски енергийни ресурси". И обясни, че "Турция е вторият най-голям вносител на руски суров петрол в света. Смята се, че Турция, агрегирайки азерски нефт и газ, може да служи за камуфлаж за руски износ - руски газ".
Излизането от омагьосания кръг от руската доставка на ресурси е възможно, смята Мартин Владимиров - На първо място, когато говорим за рафинерията е от значение да бъде продадена на западен стратегически инвеститор. Важно е да вкараме опитен играч, дали от САЩ или от Западна Европа, който да докара със себе си и нови дългосрочни договори за закупуване на петрол от алтернативен на бившия Съветски съюз нефт.
Подробности по темата чуйте в звуковия файл.
В навечерието на Коледните празници и началото на новото 22-ро издание на "Българската Коледа" президентът Румен Радев се срещна с партньори и дарители на благотворителната инициатива. На събитието, което се проведе снощи в Централния военен клуб, присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова и съпругата на държавния глава Десислава Радева...
60-ата годишнина на Техническия университет в Габрово чества общността в града. След днешната тържествена програма, утре във висшето училище ще бъде открита 24-та международна научна конференция "Унитех". Честването на годишнината ще започне с откриване на барелеф на първия ректор на висшето училище проф. Весел Савов. На официална церемония..
Италия вдига глобите и наказанията при нарушения на правилата за движение по пътищата. Така страната прави опит да намали големия брой пътнотранспортни произшествия. Само за миналата година са загинали над 3000 души. Особено тежки наказания се предвиждат за шофьорите, употребили алкохол и наркотици. При шофиране с над 0,5 промила алкохол в..
Десетки дървета и клони са паднали вследствие на бурния вятър в Русенска област. Няма поражения по инфраструктурата и хора не са пострадали. Само за няколко часа тази нощ температурите в Русе се понижиха от 16.5 градуса на 2°, а скоростта на вятъра достигна до 72 км/час. Падналото количество дъжд на квадратен метър е едва 4 литра, но на..
Българският учител работи на няколко места и това не е добре за образованието, на за съжаление е практика. Призовавам обществото да вярва повече на българския учител и да не гледа заплатата, а да му партнира., препоръча д-р Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" на КТ "Подкрепа", в интервю пред БНР. В "Преди всички" той..
Мобилен лекарски екип преглежда и консултира възрастни хора в плевенските села. Изнесените прегледи са съвместна инициатива на Община Плевен и общинския съветник Ивайло Петров. Мобилният екип в състав кардиолог, невролог и лаборант посещава по график населените места. Графикът може да се види и на страницата на община Плевен ...
ЕК отчита рекорден ръст на фалшивите стоки в ЕС. "Причината е в драстичната ножица между цената на един качествен и безопасен продукт и един алтернативен продукт – менте , който в много случаи може да е опасен или най-малкото да нарушава интелектуалната собственост. Потребителите са много изкушени, когато видят крещящо ниска цена да се..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Седмица на редките болести се провежда в Европейския парламент. Саркомът е много непознато и рядко заболяване . Засяга малка част от хората – при..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..