Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тренд": При избори днес - ГЕРБ-СДС - 24,8%, ПП-ДБ - 17,8%

Без промяна в електоралната картина. Няма очакване, че ротацията ще доведе до съществена промяна в управлението. Близо половината от българите не са запознати с промените в Конституцията – това са част от изводите от проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на вестник "24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо основните институции, партиите и актуални теми.

Запазват се ниските нива на положително отношение спрямо работата на основните институции, но без задълбочаване на ерозията. Парламентът получава най-нисък дял положителни оценки (15%). Правителството се ползва с подкрепата на 22%. Симпатизантите на ПП-ДБ стоят плътно зад кабинета "Денков". Сред избирателите на ГЕРБ 4 от 10 души подкрепят правителството, но мнозинството от тях не споделят това мнение. Положително отношение към работата на правителството декларират и около една трета от симпатизантите на ДПС, посочват от "Тренд".

Без съществена промяна и в оценката за работата на президента - 36% го оценяват положително, а отрицателно - 52%.


Няма динамика и в подкрепата на основните политически формации. ГЕРБ запазва първото място с дял от 24.8% сред гласуващите, следвана  от  "Продължаваме промяната-Демократична България" (17.8%). "Възраждане" запазва третата си позиция с подкрепа от 14.6% от гласуващите. Четвъртият в подредбата е ДПС (13.8%), а петото място остава за БСП (9.6%). За пореден месец и ИТН  запазва позицията си с малко над бариерата за влизане в парламента с 4.8%. При евентуални нови парламентарни избори, 7% биха отбелязали опцията "Не подкрепям никого".

Наблюдава се лек ръст в желанието за предсрочни парламентарни избори от 30% през ноември до 34% през януари. 42% са на мнение, че предсрочен вот не е необходим.

Не регистрираме сериозно очакване за промяна, породена от предстоящата ротация на министър-председателя Николай Денков с Мария Габриел. Според 56% ротацията няма да промени съществено управлението. Почти идентични са дяловете на хората, които смятат, че управлението ще се стане по-добро (15%) или обратното – по-лошо (16%), отбелязват още от изследователския център.

Близо половината от българите (46%) признават, че не са запознати по същество с промените в Конституцията. Само 17% изразяват одобрение към тях, като това се отнася за приблизително половината от избирателите на ГЕРБ и ПП-ДБ, както и около една пета от тези на ДПС. 30% не одобряват промените.

Изследването е реализирано в периода между 17 и 24 януари 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1016 души на възраст 18+.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър очаква температурен рекорд, термометрите удрят 34 градуса

Кипър се готви за мартенски температурен рекорд днес, като се очаква живакът да достигне 33-34 градуса. Според метеоролозите температурните аномалии ще стават все по-чести заради климатичните промени.  Температурите в Кипър в събота достигнаха юнски стойности от 31-32 градуса, а днес ще се повишат още - до 33-34 градуса във вътрешността на страната,..

публикувано на 16.03.25 в 04:26
Андрюс Кубилиус

ЕС обмисля разширяване на сателитната си мрежа

Брюксел проучва изграждането на нова сателитна мрежа за предоставяне на военно разузнаване, тъй като се увеличават съмненията относно ангажимента на САЩ към европейската отбрана, съобщава „Файненшъл таймс“. Системата ще има за цел частично да замени способностите на САЩ, след като временното спиране от Доналд Тръмп на споделянето на разузнавателна..

публикувано на 16.03.25 в 04:13
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски: Русия се готви за мащабна офанзива в североизточна Украйна

Териториалният спор между Украйна и Русия трябва да бъде решаван след прекратяване на огъня, заяви украинският президент Володимир Зеленски. "Териториалният въпрос е сложен. Той трябва да бъде обсъден по-късно, но червените линии трябва да бъдат изложени веднага. Ако американската и руската страна обсъждат тези теми, нека ги обсъждат. Нашата..

публикувано на 15.03.25 в 19:34

"Хамас" обвини Израел в нарушение на споразумението за прекратяване на огъня в Газа

От палестинската групировка "Хамас" обвиниха Израел в "грубо нарушение" на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, след като агенцията за гражданска отбрана на палестинската територия съобщи, че девет души са били убити днес при израелски удари в северния град Бейт Лахия. Няколко са ранените, предаде АФП. Израелските военни..

публикувано на 15.03.25 в 19:09

Червеният код за поройни дъждове в Тоскана остава

Нивото на тревога в италианската област Тоскана остава високо заради поройните дъждове и придошлите потоци и реки. Обявен е червен код за хидравличен риск до края на деня в отделни части на региона. Жертви и пострадали няма, а само сериозни материални щети. В област Емилия-Романя ситуацията е под контрол. Свлачища, евакуации и спасителни..

публикувано на 15.03.25 в 18:53

Митинги в подкрепа на европейските ценности се провеждат в Румъния

Проевропейски митинги се провеждат в Букурещ, в други градове в Румъния, както и в няколко европейски столици.  Демонстрациите са под надслов "Евроманифест" и са в подкрепа на върховенството на закона в страната и против фашистката и крайнодясна идеология, както и руската пропаганда. "Демокрацията не е сделка, а идеал. Това не е точка..

публикувано на 15.03.25 в 18:24
Белград - протест

Многохиляден антиправителствен протест блокира центъра на Белград

Мащабен антиправителствен протест блокира центъра на Белград. Местни медии определят демонстрацията като най-многобройната в историята на Сърбия. Серия от инциденти с ранени и арестувани, и напрегната атмосфера белязаха протеста. Властите предупредиха за очаквано насилие и се заканиха, че всички нарушители ще бъдат арестувани. "15 за..

публикувано на 15.03.25 в 18:08