От Брюксел, където е за участие в Европейския съвет, премиерът Николай Денков коментира предстоящата след месец ротация в правителството.
Той обяви, че вече са започнали разговорите по тази тема - както с вицепремиера Мария Габриел, така и с лидерите на формациите, които подкрепят кабинета:
"Да, започнахме разговорите. Важно е отново да потвърдя, че и в разговорите с нея, и в разговорите с политическите лидери, смятаме, че смените трябва да бъдат съвсем ограничени, само там, където има необходимост, или където министърът казва: "Аз искам да си тръгна", както е случаят със здравния министър".
Денков определи като "свидетелство за неработеща съдебна система в широкия смисъл на думата" факта, че убитият снощи Мартин Божанов, известен с прякора Нотариуса:
"Чух се сутринта с главния секретар, това, което е важно е в момента, е, че текат следствените действия, съответно жертвата няма досие. Той не е разследван, разследван е от журналисти, така че това е отново пример за неработещата правосъдна система в широк смисъл и това е една от причините да искаме тя да бъде оздравена".
Пипитан защо не са направени реформите в съдебната система, той отговори:
"Защото голяма част не зависят от нас. Обратното е ние ги предприемаме. Спомнете си каква беше управленската програма, законодателната програма, какво променяхме в Конституцията като основен акцент. Това е опитът правосъдната система да бъде рестартирана в известен смисъл…Това, което наблюдаваме и снощи с това убийство и с предишните случаи, е отглас от това, което не се е случило през предишните 10-20-30 години, когато се очакваше тази система да започне да работи".
Моят прочит на казаното от Кирил Петков е, че трябва внимателно да се вземат такива решения - така Денков коментира казаното от него, че "Продължаваме промяната" ще инициира преговори за незабавна смяна на ръководния състав на Комисията за защита на конкуренцията, който е с изтекъл мандат:
"От една страна действително има много регулатори, които са с мандат, който е изтекъл. Знаете, че търсим механизми и процедури за смени с качествени кадри, така че очевидно има известно напрежение и около самите регулатори в общ план. От друга страна, по отношение на конкретната сделка знаете, че от доста време се поставя въпросът дали тя създава монополно положение, така че поне моят прочит на това, което е казал г-н Петков, е, че трябва внимателно да се вземат такива решения. Аз самият няма да вземам страна, но чух и възраженията на А1 и на "Йетел" и трябва да се погледнат какви са техните конкретни аргументи и да се види дали Комисията за защита на конкуренцията отговаря на всички тези притеснения, които са изказани. Така че в конкретния случай по скоро трябва да се гледа обосновано ли е решението, какви са аргументите и от едната, и от другата страна".
По повод информацията на изданието "Юрактив", че в центъра на София се продава българско гражданство на руснаци, Денков заяви, че не е нормално това да се разбира от медиите, а службите трябва да му представят тази информация.
Ресторантьори от Монтана излизат на протест с автомобили утре, за да се присъединят към националния протест на собствениците на заведения, които настояват за запазване на 9 % ДДС в бранша. Ресторантьори блокират основни пътища у нас заради повишаването на ДДС-то Собственици на ресторанти и заведения от Монтана излизат на мирен протест утре...
На преговорите в саудитския град Джеда на 11 март Украйна е обозначила пред Съединените щати своите "червени линии". Това заяви Андрий Ермак, ръководител на офиса на украинския президент, цитиран от " Украинская правда". "Украйна не обсъжда неутрален статут и намаляване на числеността на своите въоръжени сили. Никога няма да признаем временно..
Български компании имат сериозен интерес към Европейския фонд за отбрана, който предоставя един млрд. евро годишно безвъзмездно финансиране за иновативни високотехнологични проекти. През 2024 година е регистрирано рекордно участие на фирми и организации, а оценката на проектите се очаква през май. Според министъра на икономиката Петър Дилов..
По време на разговора си с президента на САЩ Доналд Тръмп руският президент Владимир Путин се е съгласил да спре ударите срещу енергийни обекти в Украйна за 30 дни, предава АФП, като се позовава на източници от Кремъл. Разговорът между Тръмп и Путин е приключил Заедно с това Путин е поставил условия за прекратяване на бойните действия,..
Нова петстранна международна конференция по Кипърския въпрос ще се състои в края на юли, лидерите на двете кипърски общности са се съгласили за пакет от инициативи за изграждане на доверието между тях. Тези важни съобщения за пътя напред направи генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в изявлението си след приключилата днес неформална среща за Кипър..
Служители на НИМХ излязоха на протест пред Съдебната палата в София под надслов "Справедливост за Руми и Жоро от Мургаш!". Те изразиха недоволството си от решението на Софийския градски съд, който пусна под домашен арест нападателя на техните колеги Румяна и Георги Златанови, наблюдатели в синоптичната станция на връх Мургаш. Нападение над дежурни..
Изтече срокът, определен за обществени консултации във връзка с подготовката на Социалния фонд за климата . Т ой предвижда България да получи близо 2.5 млрд. евро за периода от 2026 до 2032 г. Средствата ще бъдат насочени към най-уязвимите групи домакинства и микропредприятия, намиращи се в състояние на енергийна или транспортна бедност...
Република Северна Македония скърби. Пожарът в дискотеката в град Кочани отне живота най-малко на 59 души. Млади хора и деца. В държавата е обявен 7-..
В България имаме лѝстова демокрация! Ако си близък на лидера - попадаш в листите на партията за изборите. Това мнение изказа пред БНР ПР експертът..
Има транспортирани от Северна Македония пациенти и в болници в Пловдив и Варна. Трима са във Военноморската болница във Варна - д ве момчета и едно..