Към зърнопроизводителите се присъединиха и представители на земеделските кооперации.
"Искаме облекчения в условията на ЕК в момента. Те не са съобразени с климатичните условия в България и не са изпълними", заяви пред БНР Роза Коджабашева, председател на кооперация в село Одърне, община Пордим и областен председател на кооперациите.
Запитана какви са най-важните първи стъпки, за да се намали напрежението в земеделския бранш, тя посочи:
"Облекчения на екосхемите. Някои условия трябва да бъдат променени!"
В област Плевен е една от най-големите структури на Националния съюз на кооперациите, отбелязва Роза Коджабашева.
"С високите разходи ние сме на загуба. Там, където няма кооперация, няма и работна ръка. Затваря детска градина, затваря училище, селата умират – това е истината."
По думите ѝ, всяка година част от кооперациите загиват.
"Просто искат да ни съсипят. Другите държави ще си продават стоката в България."
"В последните години измислят такива правила, че просто искат да ни убият."
"Тези хора не мислят за народа. Не може да изкупуваш продукцията на никаква цена, а продуктите в магазина да са на тройна и четворна цена. Няма как да се получи това нещо."
"Всеки има кредити. С тези кредити живеем. Ако не са тези кредити, няма да оцелеем в бранша", коментираха протестиращи фермери пред БНР.
Стоян Александров, председател на местната структура на Асоциацията на зърнопроизводителите допуска, че е възможно да се постигне съгласие и подчертава, че протестите ще бъдат преустановени, ако на предстоящата тази вечер среща се постигне договореност за начина на доказване на загубите в сектора за 2023 година.
Националната асоциация на зърнопроизводителите се разграничава от това, което правят организациите на Венцислав Върбанови и Димитър Зоров и няма искания за оставка на земеделския министър Кирил Вътев, уточни Александров.
"Не искаме оставката на министър Вътев", потвърди и Николай Киров, областен председател на НАЗ за Бургас. Според него се създава раздор между земеделците.
Да се спре вносът на мляко от Полша и Северна Македония, да се повиши изкупната цена на продукцията и държавата регулярно да изплаща субсидиите – това са част от исканията на животновъдите в Бургаско. Милиони левове дължат на животновъдите повечето мандри в страната - парите са за неизплатена, но изкупена продукция.
Проблемите в сектора само се задълбочават, не се решават, твърдят собственици на животновъдна ферма в село Трояново.
Нещата се наслагват от много години, казва Владимир Димитров, който отглежда и крави, и овце. На първо място той посочва ниските изкупни цени.
"Финансиране отникъде. За животновъдството изискванията са големи. За да направиш инвестиция, трябва да отидеш и да вземеш от банка. Банката директно ти казва – животновъдството не е атрактивно. Нито можем да вземем овце на лизинг, крави на лизинг, фермите си да подобрим, а постоянно има изисквания. Работим трудно, ден за ден. Не се издържа! Тази цена – 65 стотинки за краве мляко, просто не се издържа. Да е поне лев."
"За едната помощ – обвързаното подпомагане, са ни обвързали с мандрите. Всички животновъди трябва да си дадат млякото на мандра, за да докажат реализация на продукцията и след това да получат субсидия или подпомагане. Но какво се случва? Мандрите започнаха да внасят млека кой от Македония, кой от Полша – от Полша е украинско, и отказват тази година повече от мандрите да изкупуват овче мляко. Тези, които миналата година изкупиха овчето мляко, продължават да дължат пари. За цялата страна се дължат милиони левове от мандрите към овцевъдите. Ние се чудим какво ще го правим това мляко", разказва Мария.
"Вносът ни убива и неплащането от страна на мандрите", подчертава тя.
Повече по темата слушайте в звуковите файлове.
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..
България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..
С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани над..
Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..