Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искаме подпомагането от 2022 г. и 2023 г. - това са 178 млн. лв., настоя той

Симеон Караколев: Обмисляхме следващата седмица евентуално да направим протестите в София

"Нямаме политически искания. Нашите искания са финансови и законодателни"

| Интервю
Симеон Караколев
Снимка: БТА

"Имаме конкретни предложения в детайли от страна на правителството, които днес трябва да бъдат обсъдени с всичките ни структури. За нас е важно да изпълним това, с което сме започнали протеста". 

Това заяви пред БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и член на ръководството на Българската аграрна камара.

"Вчера не сме се съгласявали с нито едно от предложенията на правителството. За някои от тях сме изразили условно - "Да, това би могло да се случи" или "Не би могло да се случи" - но нищо не е решено, докато не е решено".
Всички чувствителни сектори в селското стопанство, с изключение на зърнопроизводството, искаме да получим нивата на подпомагане от 2022 г. и 2023 г.- това са 178 млн. лв., настоя Караколев в предаването "Преди всички". Той отбеляза, че при зърнопроизводителите ситуацията е различна, защото при тях има ясна дефиниция. 

Администрацията има достатъчно време, за да прегледа къде има буфери и запаси и откъде може да преструктурира средства, смята той. Според него не трябва да се подкрепя фирма, която има голяма печалба, а подходът трябва да е диференциран. 

Протестите на земеделците продължават и днес. През уикенда не сме планирали протести, няма да затрудняваме пътуванията през почивните дни, каза Симеон Караколев. По думите му на протеста няма ескалация и никакви търкания с органите на реда:

"Нашите протести са мирни, те не са политически. Не искаме да клатим кабинета, да пада правителство и т.н., имаме чисто браншови искания. Част от законите, които държим да се случат, стоят на трупчета от години"

Обмисляхме следващата седмица евентуално да направим протестите в София, обяви Караколев. 

А утре ще има поредна среща, но дали тя ще е последна не е ясно: 

"Със самото сядане на масата на преговорите ние ясно заявихме, че Българска аграрна камара няма политически искания. Нашите искания са финансови, законодателни, обхващат експертността в случващото се в сектор "Селско стопанство". Винаги ще има недоволни - това са 200 организации. Затова искаме закон. Има играчи, които вече трябва да излязат и да се пенсионират. Те не искат да го правят и създават дискомфорт". 

Караколев подчерта, че в момента на протеста са около 13 организации от Българската аграрна камара и още 1-2, които са извън камарата, но са с регионален аспект. По думите му именно Българската аграрна камара е структурата, която организира протестите и отстоява интересите на селското стопанство. 
Причината за разговорите с премиера Денков ги направихме на 2 етапа, защото има много организации, обясни той. По думите му няма разцепване на бранша. 

В България има 200 браншови организации и всеки настоява за своето, коментира Караколев. Той е категоричен, че трябва да има Закон за браншовите организации, който да сложи ред. По думите му той е един от 7-те от законодателния пакет, който се обсъжда и при достигане на споразумение ще бъде коментиран с лидерите на сглобката.

Интервюто на Силвия Великова със Симеон Караколев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05
Володимир Зеленски

Зеленски: Американската страна иска да угоди на Путин, за да спечели бърз дипломатически успех

Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..

публикувано на 17.02.25 в 21:40

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56