Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Тончев: Имаме спешна нужда от ново поколение български градинари, за да спасим продоволствената си независимост

Малките фермери в неравна битка с търговски вериги, ГМО и несправедливи политики

Сиана Тончева: Производителите са в ситуация на унижение и унищожение

| Интервю
Близката ферма
Снимка: Близката ферма - Facebook

Основното предизвикателство за всеки малък земеделски производител е как да достигне до крайния клиент. Това обясниха пред БНР Иво и Сиана Тончеви, които са собственици на малка ферма за производство на чиста храна. 

Иво е агроном с над 25-годишен опит. В последните десет години живее със семейството си на село и произвежда земеделска продукция. От пет години те осъществяват и продажба на производството си. 

"Отглеждаме бейби салатен микс и го изпращаме до клиентите си в цялата страна. Работим на абонаментен принцип", разказа Сиана Тончева. 

"През лятото производството е насочено към децата от летните ни лагери и техните семейства.

За нас никога не е било цел да влезем в големите вериги, да бъдем на борсата, да работим с прекупвачи. Най-ценно е да познаваме клиентите си. За тях също е важно да знаят кой гледа храната им. 

И двамата имаме опит от предишни дейности и не беше толкова трудно да достигнем до хоратаРазвивахме още от самото начало социалните мрежи. Показвахме какво правим. Тъй като сме семейство, това приближава и изгражда доверие.

Повечето производители обаче нямат време и енергия да се занимават с реклама на продукцията си. Тяхната страст е да бъдат до земята и до животните". 

Сиана Тончева отбеляза, че българско производство вече почти липсва: 

"За последните 20 години българските производители са намалели десет пъти – от 660 хиляди те са станали 69 хиляди. Фалират или се отказват. Водим продажна аграрна политика в полза на чужди интереси, на други държави и големи корпорации - става въпрос за дъмпинг, спекула, нелегален внос, неравно субсидиране, отклоняване на субсидии. Производителите са в ситуация на унижение и унищожение". 

В същото време големите вериги се допускат да влязат директно в сърцето на града – в центъра, в жилищните зони, обясни Иво Тончев.

"Това нещо го няма никъде. В Западна Европа в центъра са малки магазинчета. Големите вериги са изнесени в покрайнините". 

Съпругата му дори смята, че сме започнали да мразим българското през последните 20-30 години. 

"Има едно обезродяване и откъсване от корена, от земята. Селянин стана обидна дума, а земеделието – мръсна работа. Говори се предимно за едни субсидии и едни хора, които забогатели. Трябва да се направи разграничение между истинските производители – тези, които обработват земята и онези, които са бизнесмени. Субсидиите отиват при един процент от хората".

Сиана обаче отчита и негативните страни от получаването на финансови средства по различни програми. 

"Това води до финансова и оперативна зависимост. Ти се съгласяваш с редица ограничения".

Тя обясни, че в Европа всички фермери протестират. 

"Оприличават го дори на селската революция. Защо в България това не се случва?! Нашите фермери имат работно време на протестите. При нас няма потомствени фермери.

Много хора умишлено избират вносното. Това обезродяване се случва още в училище. Да се застъпваш за българското в момента едва ли не е престъпление – обявяват те за антиевропеец, за предател. Това е една дългосрочна политика, която се провежда в нашето общество по много фин и незабележим начин. 

Европейските фермери не протестират за пари, а защото техният начин на живот е застрашен. Те стоят денонощно, за да оцелеят".

Сиана Тончева посочи и друга заплаха пред традиционното земеделие. 

"Имаме все повече навлизане на ГМО храни и семена. Говорим за възстановяване и устойчивост, но какво се случва – имаме заводи за синтетично месо, индустриално производство на скакалци и буболечки. Лансира се отглеждането на растения без почва и без светлина". 

Стопанството на семейство Тончеви е разположено на площ от 7.5 декара. 

"Нашата цел е да будим хората. Имаме спешна нужда от ново поколение български градинари, за да спасим продоволствената си независимост и да се изхранваме качествено.

България е била нетен износител на плодове и зеленчуци. В момента те почти са изчезнали от рафтовете на големите вериги. 

Ние правим един модел на човешко земеделие. Не използваме тежка механизация. Практикуваме възстановително земеделие – основният фокус е върху земята и нейната жизненост.

В момента за хранителни добавки се харчат четири пъти повече пари, отколкото за храна.

Дойде време, в което почвите ни са разрушени, обеднени и има нужда ги възстановяваме".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35

Сирени за въздушна тревога в Кипър заради 50-годишнината от турската инвазия

Сирени със сигнал за въздушна тревога звучаха в Кипър в 5.30 ч. тази сутрин – точния час, в който преди 50 години започва турската инвазия в страната . 50 топовни салюта откриха тържествата в северната част на острова по случай 50-годишнината от "мирната операция" на Турция. За участие в проявите за първи път едновременно на тази дата на..

публикувано на 20.07.24 в 07:55

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06