В Москва започна повторният съдебен процес срещу дисидента Олег Орлов, водеща фигура в защитата на правата на човека в Русия, предаде БГНЕС като се позова на АФП.
Ветеран от "Мемориал" - неправителствената организация, която спечели Нобеловата награда за мир през 2022 г. и беше разпусната от руските съдилища, този 70-годишен мъж е заплашен от до пет години затвор заради многократните си осъждания на военната офанзива в Украйна, започната преди две години от Владимир Путин. Орлов заяви няколко минути преди началото на съдебното заседание, че е "в боен дух".
"Не очаквам нищо добро", призна той, придружен от адвоката си.
След първия съдебен процес през октомври 2023 г. Олег Орлов е признат за виновен в "дискредитиране" на армията и е осъден на малка глоба - много снизходителна присъда в една Русия, която е свикнала да вкарва в затвора критиците на режима.
За всеобща изненада прокуратурата е поискала тази глоба, като я е обосновала с възрастта и здравословното състояние на Орлов. След това тя промени решението си и обжалва, като изрази съжаление, че наказанието е "прекалено леко" и не отговаря на "обществената опасност", която представлява обвиняемият.
След това руските съдилища решават да върнат делото срещу Орлов на следователите и да започнат нов процес срещу дисидента по същите обвинения.
Докато повечето критици на Владимир Путин бяха вкарани в затвора или принудени да емигрират през последните години, на фона на ускоряващите се репресии, Олег Орлов заяви тази седмица, че остава в Русия, за да "продължи борбата".
"Не искам да попадна в затвора... Но имам ли избор?“, каза той.
Така че не става дума да се преклони пред правосъдната система, която той определя като несправедлива: "Да се разкайвам, да признавам вината си пред съдиите? Това би било все едно да се отрека от целия си живот".
Въпреки това той казва, че очаква присъда преди президентските избори в средата на март, на които Владимир Путин ще триумфира без конкуренция.
"Никой не се съмнява, че ще бъда осъден", заяви той.
Всъщност Олег Орлов е обвинен, че е демонстрирал срещу руското нападение в Украйна и е подписал критична статия срещу руските власти, публикувана от френската медия Mediapart.
Статията обвинява руските войски в "масови" убийства на украински цивилни граждани и осъжда "победата" в Русия на "най-тъмните сили", тези, които "мечтаеха за тотален реванш" след разпадането на СССР през 1991 г.
В знак на това, че примката около него се затяга през последните месеци, в началото на февруари руските власти го включиха в печално известния списък на "агентите на чужденци" - квалификация, която е свързана със строги административни ограничения.
През последните години стотици други хора, включително активисти за правата на човека, опоненти и независими журналисти, бяха включени в този списък, който напомня на съветската епоха.
Активен от 70-те години на миналия век, Олег Орлов става един от стълбовете на "Мемориал" - основната организация, която се бори в Русия за запазване на паметта за съветските репресии и документира репресиите в Русия на президента Путин.
Неправителствената организация е разпусната в края на 2021 г. от руските съдилища, но впоследствие е удостоена с Нобелова награда за мир за 2022 г., няколко месеца след началото на руското нападение срещу Украйна.
Форумът продължава до 9 февруари и се провежда по повод деня на свети Харалампи – покровител на меда и пчеларите, който се отбелязва на 10 февруари. В изложението тази година ще участват над 100 фирми, пчелари и организации от близо 20 държави от Европа и Азия, съобщи председателят Областния пчеларски съюз в Плевен доц. Юлиян Станчев и..
Министърът на отбраната на Съединените щати Пийт Хегсет застана зад предложението на президента Доналд Тръмп Америка да поеме контрола над Ивицата Газа. По думите на Хегсет всички опции" са на масата. В интервю за телевизия Fox News шефът на Пенгагона не разтълкува думите на Тръмп по отношение на това какво биха, или какво не биха..
Френското правителство с премиер Франсоа Байру устоя на двата вота на недоверие, внесени от крайната десница. Премиерът ще прокара без парламентарен вот проектозакона за бюджета за настоящата година. Правителството на Франсоа Байру издържа и двете изпитания, наложени от депутатите от крайната левица. Двата вота на недоверие - заради..
Промените в Закона за киберсигурност влизат за разглеждане в парламента. Те засягат въвеждането на новите европейски директиви в тази област. Депутатите от Комисията по електронно управление ще изслушат представители на институциите заради кибератаката, блокирала работата на съдилища в края на януари. Промените са съобразени с редица..
Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества. Предвиден е и първият..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Министърът на финансите Теменужка Петкова ще бъде изслушана в парламента заради състоянието на държавните финанси. Вече няколко дни се бавят прогнозните данни за януари, изготвяни от ръководеното от нея ведомство. Вчера стана ясно, че близо 350 милиона лева са постъпи в бюджета на Министерството на отбраната. България с компенсации..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..