Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неправителствени организации настояват да бъде оттеглен Законът за енергията от ВЕИ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Неправителствени организации от туризма, рибарския сектор и организации свързани с опазването на природата настояха да бъде оттеглен Законът за енергията от възобновяеми източници в морски пространства, който регламентира изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море.

Липсата на комуникация между правителството и бизнеса води до недоволството на бранша, заяви Ричард Алибегов от Българската асоциация на заведенията.

"Много ясно искаме да кажем, че не искаме да преработваме абсолютно нищо. Искаме този закон да бъде оттеглен и ако се внася наново подобно нещо, то тази кръгла маса отпреди две седмици трябва да се случи от ден първи, така че всички засегнати да седнем на една маса и да участваме в писането на закона".

Изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море ще засегне рибарския сектор, каза Йордан Господинов от Асоциацията на производителите на рибни продукти.

"Засегнати сме от факта, че никой не се обърна към нас. От 2 години нашата асоциация изпраща писма до съответните институции. Август месец е последното писмо от Консултативния съвет за Черно море, който е орган на Европейската комисия със седалище във Варна с препоръка към министъра на околната среда и водите, министъра на земеделието и министъра на енергетиката".

Ирина Матеева от Българското дружество за защита на птиците посочи:

"Според нас такъв закон, отделен от Закона за възобновяемите енергийни източници, по принцип, не е необходим. Ако нещо специфично за морска среда трябва да бъде урегулирано в правната уредба, това може да бъде направено чрез закона за ВЕИ и всички инвеститори във възобновяеми енергийни източници да бъдат равнопоставени".

Ако документът не бъде оттеглен, има готовност за протестни действия, посочиха организациите.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зеленски и Мицотакис при посещение на гръцкия премиер в Одеса, 6 март 2024 г.

Шествие в Атина за годишнината от руската инвазия в Украйна

За днес в Атина е насрочено шествие за годишнината от руското нахлуване в Украйна, организирано от украинската общност в гръцката столица. В телефонен разговор с президента Володимир Зеленски гръцкият премиер Кириакос Мицотакис е потвърдил подкрепата на Атина за Киев. Президентът на Украйна Володимир Зеленски е изразил дълбока..

публикувано на 23.02.25 в 10:35

Седмица, белязана от протест, прераснал във вандалщина

Какво е общото между политическите ежби в парламента, високите цени, наркотиците и вейповете, пенсиите, новото име на столичното летище и един протест на "Възраждане", който отекна в Европа и дори председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен Урсула не се въздържа и коментира. Отговорът е прост – българските нрави в..

публикувано на 23.02.25 в 10:06

Кметски балотаж в плевенското с. Петърница

В село Петърница, община Долни Дъбник, избират кмет на втори тур. Изборният ден започна нормално, само един от членовете на секционна комисия не се е явил тази сутрин. На втори тур се явяват Пламен Петров, кандидат на коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България", за когото са гласували 197 избиратели, и Георги Владимиров, издигнат..

публикувано на 23.02.25 в 09:36

Четирима привърженици на "Възраждане" остават в ареста

Четирима поддръжници на партия "Възраждане" остават в ареста след вчерашния протест в София срещу присъединяването на България към еврозоната, при който бяха ранени полицаи и беше запалена вратата на Дома на Европа, а сградата беше нацапана с червена боя. За действията на "Възраждане" след вчерашния им протест ще говори лидерът на партията..

публикувано на 23.02.25 в 09:13

Граждански организации искат ефективни санкции за телекомите, които нарушават потребителските права

Ефективни санкции за телекомите, които нарушават потребителските права, поискаха от граждански организации. Все още и трите оператора в България правят нарушения, посочиха от Комисията за защита на потребителите. Депутатите междувременно предупредиха, че ако няма диалог, ще помислят за по- строги мерки. Богомил Николов от Асоциация..

публикувано на 23.02.25 в 08:58

Плодовете поевтиняват на борсите у нас

Плодовете поевтиняват на борсите у нас през седмицата с изключение на портокалите. Това показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Цените на зеленчуците и на основните хранителни стоки се движат разнопосочно, макар и с минимален ръст или намаление, предаде БТА. Индексът на тържищните..

публикувано на 23.02.25 в 08:41
Негово Светейшество българският патриарх Даниил оглавява Възкресна вечерня по повод тържествата за освещаването на новия православен храм „Свети Йоан Рилски”.

Официално откриване на новия български храм в Лондон "Свети Йоан Рилски"

Днес в Лондон официално ще бъде открит новият български храм "Свети Йоан Рилски". Снощи обаче той вече отвори врати след като Негово светейшество българският патриарх Даниил отслужи възкресна вечерня. Макар и значително по-голям от предишния параклис, новият български храм не успя да поеме дошлите повече от 300 български граждани за..

публикувано на 23.02.25 в 08:24